Постанова від 18.07.2011 по справі 2а/2370/5648/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2011 року Справа № 2а/2370/5648/2011

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді -Гаращенка В.В.,

при секретарі -Бондар Т.П.,

за участю:

представника позивача: не з'явився;

відповідача: не з'явилася;

розглянувши у судовому засіданні в порядку письмового провадження в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області звернулося до суду з адміністративним позовом про стягнення з фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 1710 грн. 80 коп.

Як вбачається з матеріалів справи, за відповідачем рахується заборгованість зі сплатити страхових внесків за період з липня по грудень 2010 року в сумі 1540 грн. 80 коп. Крім того, в зв'язку з неподанням звітності за звітний 2010 рік до відповідача застосована штрафна санкція в розмірі 170 грн. Таким чином, заборгованість відповідача складає 1710 грн. 80 коп.

Представник позивача в судове засідання не заявився, представника не направив, проте надіслав до суду заяву, в якій просив розгляд справи здійснювати за його відсутністю.

Відповідач заперечень проти позову не надав, в судове засідання не з'явився, представника не направив, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАСУ розгляд справи здійснено у письмовому провадженні.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

ОСОБА_1 зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності Катеринопільською районною державною адміністрацією Черкаської області з 07.07.2003 року, за № 98, перебуває на спрощеній системі оподаткування, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.

Відповідно до п. 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності»№727/98 від 03.07.1998 року (далі - Указ), суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.

Відповідно до п. 6 Указу суб'єкт малого підприємництва, який сплачує єдиний податок, не є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 3 Указу передбачено, що відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження коштів перераховують суми єдиного податку у таких розмірах: до місцевого бюджету - 43 відсотки; до Пенсійного фонду України - 42 відсотки; на обов'язкове соціальне страхування - 15 відсотків.

В той же час, спеціальним законом щодо правовідносин, які є предметом розгляду у цій справі є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі -Закон №1058).

Відповідно до ст. 18 Закону №1058 страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство.

Згідно зі ст. 5 Закону №1058, цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.

Відповідно до чинного на час виникнення спору п. 4 ч. 8 Прикінцевих положень Закону № 1058 фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом.

Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.

За приписами ст. 1 Закону № 1058 мінімальний страховий внесок - сума коштів, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір страхового внеску, встановлених законом на день отримання заробітної плати (доходу).

Відповідно до ст. 53 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 року № 2154-VI від 27.04.2010 року мінімальний розмір заробітної плати становить з 1 липня 2010 року - 888 грн., з 1 жовтня 2010 року -907 грн., з 1 грудня 2010 року -922 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997 року № 400/97-ВР на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору у таких розмірах для фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які не використовують працю найманих працівників, а також адвокатів, їх помічників, приватних нотаріусів, інших осіб, які не є суб'єктами підприємницької діяльності і займаються діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу - 33,2 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного п. 2 ст. 2 цього Закону.

Таким чином відповідач повинен сплачувати страхові внески до Пенсійного фонду України з липня по вересень 2010 року в сумі 294 грн. 82 коп. (888х33,2%), з жовтня 2010 року по 30 листопада 2010 року в сумі 301 грн. 12 коп. (907х33,2%) за кожен місяць, в грудні 2010 року розмір страхових внесків становить 306 грн. 10 коп. (922х33,2%).

В той же час, оскільки відповідач є платником єдиного податку та щомісячно сплачує його, 42% від сплаченої суми податку перераховуються до Пенсійного фонду України, тому позивачем зараховано в рахунок сплати 252 грн., по 42 грн. за кожен місяць, за період з липня по грудень 2010 року.

Відповідно до п. 5 ст. 14 Закону №1058 базовим звітним періодом є квартал. Згідно ч. 12 ст. 20 вищезазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Згідно акту перевірки УПФУ в Катеринопільському районі Черкаської області від 22.02.2011 року відповідач суму страхових внесків не сплатив.

23.02.2011 року УПФУ в Катеринопільському районі Черкаської області направило на адресу відповідача вимогу про сплату боргу, яка отримана відповідачем 25.02.2011 року від 22.02.2011 року №Ф-15 на суму 1540 грн. 80 коп., вимога залишена відповідачем без виконання.

Таким чином, у відповідача утворилася недоїмка у сумі 1540 грн. 80 коп.

Відповідно до чинного на час виникнення зобов'язання п. 4 ч. 2 ст. 17 Закону № 1058-IV страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.

В силу п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058-IV, за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З наданої позивачем копії рішення № 44 від 07.04.2011 року, вбачається, що відповідач не подав розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством, в зв'язку з чим до відповідача були застосовані фінансові санкції у розмірі 170 грн.

Отже, заборгованість відповідача складає 1710 грн. 80 коп., з яких заборгованість зі сплатити страхових внесків за період з липня по грудень 2010 року складає 1540 грн. 80 коп. та фінансова санкція в сумі 170 грн.

Частиною 13 ст. 106 Закону № 1058-IV визначено, що суми пені та штрафів, передбачених ч. 9 і ч. 10 цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Відповідач рішення про застосування фінансових санкцій не оскаржив, визначені в ньому фінансові санкції не сплатив.

За цих обставин, суд знаходить вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 17, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (20531, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області (20500, Черкаська область, смт. Катеринопіль, вул. Леніна, 36, ідентифікаційний код 21366122) заборгованість зі сплати страхових внесків за період з липня по грудень 2010 року в сумі 1540 грн. 80 коп. та фінансову санкцію в сумі 170 грн., а всього 1710 (одна тисяча сімсот десять) грн. 80 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, що може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову прийнято у письмовому провадженні, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання копії постанови.

Суддя В.В. Гаращенко