12 липня 2011 року Справа № 2а/2370/4851/2011
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гаращенка В.В.,
при секретарі -Бондар Т.П.,
за участю:
представника позивача: не з'явився,
відповідач: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Чигиринському районі Черкаської області до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
До суду з позовною заявою звернулася державна податкова інспекція у Чигиринському районі Черкаської області, в якій просить стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 пеню в розмірі 604 грн. 12 коп. за несвоєчасну сплату податкового боргу в сумі 2352 грн. 80 коп.
Представник позивача в судове засідання не прибув, проте надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи за відсутності позивача та зазначив, що ДПІ позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи. Суд вважає за можливе продовжити розгляд справи без його участі.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 є фізичною особою, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування»фізичні особи зобов'язані сплачувати податки і збори.
Відповідно до пп. 1 п. 3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 №2181-ІІІ (далі - Закон №2181) відповідач як платник податків і зборів зобов'язаний самостійно сплачувати суми податкових зобов'язань, визначених податковими деклараціями, розрахунками та податковими повідомленнями-рішеннями.
Податкові органи є контролюючими органами та органами стягнення стосовно податків та зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, відповідно до ст. 2 Закону №2181-ІІІ.
ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом та відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом ВКР №459801 отримав у спадщину земельну ділянку площею 4,88 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться в межах Головківської сільської ради Чигиринського району. Вартість спадкового майна складає 47056 грн.
Відповідно п. 13.2, 13.2.2 ст. 13 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»№889-IV 22 травня 2003 року (далі -Закон №889) об'єкти спадщини оподатковуються при отриманні спадщини спадкоємцями, що не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, - за ставкою податку, визначеною пунктом 7.2 статті 7 цього Закону, до будь-якого об'єкта спадщини, тобто 5% (відповідно до п. 7.2 ст. 7 Закону №889).
Таким чином, оскільки вартість спадкового майна становить 47056 грн. то саме від цієї суми відповідач зобов'язаний сплатити 5% податку з доходів фізичних осіб (47056 грн. : 100 * 5% = 2352 грн. 80 коп.).
Згідно п. 13.4. ст. 13 закону №889 особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, включається до складу загального річного доходу платника податку і відображається ним у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації).
Подання податкової декларації та сплата податку із зазначеного доходу здійснюються згідно із законодавством.
Відповідачем 31.03.2009 року самостійно подано декларацію про доходи отримані з 01 січня по 31 грудня 2008 року в якій задекларовано дохід у сумі 47056 грн.
Згідно з п. 5.1, пп. 5.2.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації та не може бути оскаржене платником в адміністративному або судовому порядку.
Проте відповідач всупереч вимогам чинного законодавства добровільно не сплатив узгоджене податкове зобов'язання, внаслідок чого постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 04.04.2011 року, справа №2а/2370/1131/2011, з фізичної особи ОСОБА_1 стягнено заборгованість перед бюджетом зі сплати податку з доходів фізичних осіб в сумі 2352 грн. 80 коп.
В свою чергу, ОСОБА_1 на виконання рішення суду сплатив 2352 грн. 80 коп. лише 03 червня 2011 року.
Враховуючи, що граничний термін сплати узгодженої суми заборгованості в розмірі 2325 грн. 80 коп. припав на 22 червня 2009 року і заборгованість сплачено відповідачем лише 03 червня 2011 року, тому позивачем за період з 23.06.2009 року по 02.06.2011 року нараховану відповідачу пеню в розмірі 604 грн. 12 коп., виходячи з розрахунку (2352,80х1,2х0,11х710/365).
01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, повноваження і обов'язки посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України поняття вживаються в такому значенні:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Відповідно із пп. «а» п. 129.1.1 ст. 129 Податкового кодексу України при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом нараховується пеня.
В силу п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Враховуючи викладене, суд вважає обґрунтованою та законною вимогу ДПІ у Чигиринському районі Черкаської області стягнути з відповідача 604 грн. 12 коп. пені.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що даний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 17, 159, 162, 163, 186, 254 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь бюджету через державну податкову інспекцію у Чигиринському районі Черкаської області (20901, Черкаська область, Чигиринський район, м. Чигирин, вул. Б. Хмельницького, 25) пеню у розмірі 604 (шістсот чотири) грн. 12 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, що може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Суддя В.В. Гаращенко