08 липня 2011 року Справа № 2а/2370/4774/2011
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гаращенка В.В.,
при секретарі -Бондар Т.П.,
за участю:
представників позивача: Зеррарі Л.В. -директор за наказом, ОСОБА_2 - за довіреністю,
представника відповідача: ОСОБА_3 -за довіреністю;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Веста-К»до Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення,
Приватне акціонерне товариство «Веста-К»звернулось до суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень №423 від 15.04.2011 року.
Заявою від 08 липня 2011 року про уточнення позовних вимог позивач зазначив про зміну прохальної частини позовної заяви та просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №423 від 15.04.2011 року в частині незарахування коштів Фонду, витрачених позивачем на підставі лікарняних листів його працівника в зв'язку з втратою останнім працездатності в сумі 7354 грн. 46 коп., а також нарахованих штрафних санкцій в розмірі 3677 грн.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначає, що представниками виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено планову документальну перевірку ПАТ «Веста-К»щодо повноти нарахування, своєчасного та повного перерахування страхових внесків, інших платежів до Фонду та правомірності витрачання його коштів на виплату встановлених видів допомоги по соціальному страхуванню, путівок і дотримання діючих положень щодо оздоровлення та позашкільного обслуговування дітей від 01 січня 2009 року по 01 січня 2011 року, за результатами якої складено акт №207 від 07 квітня 2011 року.
Відповідно до акту від 07 квітня 2011 року, встановлено порушення, зокрема п. 1 ч.1 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Згідно висновків відповідача, виявлене порушення призвело до неправомірного використання коштів Фонду в сумі 7354 грн. 46 коп., у зв'язку з чим ухвалене рішення виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №423 від 15 квітня 2011 року про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до якого, зокрема відповідачем не прийнято до зарахування кошти в сумі 7354 грн. 46 грн. та накладено штраф в розмірі 3677.
Позивач в цій частині не згодний з даним рішенням та вимушений звернутися до суду з даним позовом про визнання його незаконним та скасування, оскільки стверджує, що виплата за листками непрацездатності працівнику позивача -оператору очисних споруд ОСОБА_4 здійснено після проведення спеціального розслідування нещасного випадку, що стався з названим працівником і за висновком розслідування встановлено, що нещасний випадок не пов'язаний з виробництвом, про що повідомлялось при перевірці, проте з невідомих причин до уваги не взято, таким чином позивач не допустив порушення.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з викладених у позові підстав, просили суд з врахуванням уточнених вимог його задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечував у повному обсязі, надавши письмове заперечення, в якому зазначив, що перевіркою на підставі наданих та досліджених листків непрацездатності виданих працівнику позивача ОСОБА_4 встановлено, що травма, яку отримала названа особа, пов'язана з виробництвом, а отже позивач неправомірно витратив кошти Фонду.
Таким чином, винесене на підставі висновків перевірки рішення №423 від 15 квітня 2011 року є цілком обґрунтованим та законним.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»від 18.01.2001 року №2240 та у відповідності до «Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19 вересня 2001 року №38 спеціалістом відповідача проведено планову документальну перевірку ПАТ «Веста-К»щодо повноти нарахування, своєчасного та повного перерахування страхових внесків, інших платежів до Фонду та правомірності витрачання його коштів на виплату встановлених видів допомоги по соціальному страхуванню, путівок і дотримання діючих положень щодо оздоровлення та позашкільного обслуговування дітей від 01 січня 2009 року по 01 січня 2011 року, за результатами якої складено акт №207 від 07 квітня 2011 року.
Згідно висновків відповідача, порушення позивача призвели до неправомірного використання коштів Фонду в сумі 7354 грн. 46 коп.
На підставі акту перевірки 15 квітня 2011 року відповідачем ухвалено рішення №423 від 15.04.2011 року про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до якого Фондом не прийнято до зарахування витрати позивача у сумі 7354 грн. 46 коп. та накладено штраф в розмірі 3677 грн.
Судом встановлено, що 21.09.2009 року о 17 год. 30 хв. на підприємстві позивача стався нещасний випадок з оператором очисних споруд ОСОБА_4, в результаті чого остання отримала травму спини.
ОСОБА_4 перебувала на лікарняному в періоди з 21.09.2009 по 22.09.2009 року, з 23.09.2009 по 15.10.2009 року, з 16.10.2009 по 24.11.2009 року, з 25.11.2009 по 15.12.2009 року, з 16.12.2009 по 25.12.2009 року, з 26.12.2009 по 03.02.2010 року, з 04.02.2010 по 09.03.2010 року та з 10.03.2010 по 14.04.2010 року.
В первинному листу непрацездатності від 21.09.2009 року зазначено причину непрацездатності -нещасний випадок на виробництві, враховуючи наведене відповідач дійшов висновку, що у застрахованої особи в період непрацездатності з 21.09.2009 року по 14.04.2010 року стався один страховий випадок, який розпочався в робочий час з 17 год. 30 хв. 21.09.2009 року з причини отримання травми, пов'язаної з виробництвом, а тому кошти в сумі 7354 грн. 48 коп. виплачені позивачем ОСОБА_4 за рахунок Фонду неправомірно.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з наступного, відповідно до п. 1 ч.1 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.
За нормами ч. 2 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до пункту 2.1 «Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 р. №455, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 04.12.2001 року за №1005/6196, листок непрацездатності видається застрахованій особі на весь період тимчасової непрацездатності до відновлення його працездатності або до встановлення йому групи інвалідності.
Листок непрацездатності - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів. Відповідно до пункту 3.3 «Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності»затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 3 листопада 2004 року №532/274/136-ос/1406 у графі «Причина непрацездатності:»слід обов'язково підкреслити відповідну причину звільнення від роботи.
Оглянувши надані до матеріалів справи листи непрацездатності встановлено, що причина непрацездатності -нещасний випадок на виробництві та його наслідки, зазначена лише у листу непрацездатності №295388 від 21.09.2009 року, в інших листах причини непрацездатності зазначені, зокрема, невиробничі травми та загальне захворювання, таким чином суд критично ставиться до твердження відповідача щодо повноти та правильності визначення непрацездатності за лікарняним листком №295388 від 21.09.2009 року.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року №1112 затверджений порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року №1112 розслідування проводиться у разі раптового погіршення стану здоров'я працівника або особи, яка забезпечує себе роботою самостійно, одержання ними поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострого професійного захворювання і гострого професійного та інших отруєнь, одержання теплового удару, опіку, обмороження, у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, одержання інших ушкоджень внаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетруси, зсуви, повені, урагани тощо), контакту з представниками тваринного і рослинного світу, що призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення його на іншу (легшу) роботу не менш як на один робочий день, у разі зникнення працівника під час виконання ним трудових обов'язків, а також у разі смерті працівника на підприємстві.
Відповідно до ч. 2 п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року №1112 роботодавець, одержавши повідомлення про нещасний випадок (крім випадків, передбачених пунктом 41 цього Порядку), зобов'язаний утворити наказом комісію з розслідування нещасного випадку у складі не менше ніж три особи та організувати розслідування.
До складу комісії включаються керівник (спеціаліст) служби охорони праці або посадова особа, на яку роботодавцем покладено виконання функцій спеціаліста з питань охорони праці (голова комісії), керівник структурного підрозділу підприємства, на якому стався нещасний випадок, представник робочого органу виконавчої дирекції Фонду за місцезнаходженням підприємства (за згодою), представник первинної організації профспілки, членом якої є потерпілий, або уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці, якщо потерпілий не є членом профспілки, інші особи (п. 11 Постанови КМУ №1112).
Так, за наказом територіального управління Держгірпромнагляду по Черкаській області від 30 вересня 2009 року №55-р комісією у складі 7 осіб, в т.ч. за участю представника Фонду проведено у період з 30 вересня 2009 по 16 листопада 2009 року спеціальне розслідування нещасного випадку, що стався на очисних спорудах ВАТ «Веста-К»з одним потерпілим -ОСОБА_4
За результатами розслідування складено відповідний акт форми Н-5, який підписаний всіма членами комісії та затверджений начальником територіального управління Держгірпромнагляду по Черкаській області 22 листопада 2009 року.
З висновку, викладеному в акті форми Н-5 вбачається, що нещасний випадок з оператором очисних споруд ОСОБА_4 вважається не пов'язаним з виробництвом.
Відповідно до довідки від 07.07.2001 року №309, наданої позивачем на вимогу суду, вбачається, що до встановлення причини нещасного випадку з оператором ОСОБА_4 виплата по лікарняним листам не нараховувалась і не виплачувалась.
Крім того, відповідно до наданих суду розрахункових листів, виплата за лікарняними за вересень та послідуючі періоди проводилась позивачем, починаючи з листопада 2009 року, тобто після підтвердження факту, що нещасний випадок, який стався з ОСОБА_4, вважається не пов'язаним з виробництвом.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивач правомірно виплатив кошти за лікарняними листами за рахунок Фонду.
За нормами ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди перевіряють чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Виявлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених у ч. 3 ст. 2 КАС України критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову, таким чином враховуючи, що відповідач при прийнятті спірного рішення в частині незарахування коштів Фонду, витрачених позивачем на підставі лікарняних листів його працівника в зв'язку з втратою останнім працездатності в сумі 7354 грн. 46 коп., а також при нарахуванні штрафних санкцій в розмірі 3677 грн. діяв необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що маю значення для прийняття рішення, а саме без врахування висновку спеціального розслідування нещасного випадку, оформленого актом форми Н-5.
Стосовно правильності проведеного розрахунку та виплачених коштів ОСОБА_4 сторони не заперечують.
Відповідно до ч. 3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
З огляду на вищевикладене, відповідач при здійсненні ним владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин допустив порушень прав та інтересів позивача, а отже суд знаходить правові підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 17, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображених у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 15.04.2011 року №423 в частині неприйняття до зарахування витрат в розмірі 7354 грн. 46 коп. та накладення штрафу за порушення порядку витрачання коштів Фонду в розмірі 3677 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення судом вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 15 липня 2011 року.
Суддя В.В. Гаращенко