про відмову у відкритті провадження
06 липня 2011 року Справа № 2а/2370/5639/2011
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Грицаєнко О.Л., розглянувши матеріали позовної заяви приватного акціонерного товариства «Санаторій «Аквадар»до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби в особі головного державного виконавця Роєнка Романа Володимировича, третя особа -товариство з обмеженою відповідальністю «Українська експертна група», про визнання дій протиправними, скасування звіту про оцінку вартості цілісного майнового комплексу, визначеної за результатами рецензування та зобов'язання вчинити дії,-
Приватне акціонерне товариство «Санаторій «Аквадар»звернулось до суду з адміністративним позовом до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби в особі головного державного виконавця Роєнка Романа Володимировича, третя особа -товариство з обмеженою відповідальністю «Українська експертна група», про визнання дій протиправними, скасування звіту про оцінку вартості цілісного майнового комплексу, визначеної за результатами рецензування та зобов'язання вчинити дії.
В адміністративному позові позивач просить, зокрема, скасувати звіт з незалежної оцінки майна ТОВ «Українська експертна група» вих. № 4658 від 24 лютого 2011 року на суму 11 901 158,00 грн. з ПДВ та рецензію на звіт з незалежної оцінки майна від 14 червня 2011 року про оцінку нерухомого майна, що належить ПрАТ «Санаторій «Аквадар», а саме: артезіанської свердловини № 323-В, що знаходиться за адресою: Черкаська область, Маньківський район, смт. Маньківка, «Колос», санаторій та дитячо-оздоровчий центр, вул. Лісова, 1а (літера «а»), реєстраційний номер 13665573; комплексу, що знаходиться за адресою: Черкаська область, Маньківський район, смт. Маньківка, «Колос», санаторій та дитячо-оздоровчий центр: вул. Лісова, 1, реєстраційний номер 10262048.
Розглянувши матеріали адміністративного позову, суддя дійшов висновку, що слід відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі в частині вимог щодо скасування звіту про оцінку майна, проведеного суб'єктом оціночної діяльності -товариством з обмеженою відповідальністю «Українська експертна група» на підставі п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), оскільки заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, виходячи із наступного.
Відповідно до статті 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
Поняття «суб'єкт владних повноважень»визначено у п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України - це органи державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, інший суб'єкт при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватися суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Відповідно до ч. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги на захист прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин.
Статтею 17 КАС України передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до ч.2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Предметом оскарження відповідно до ст. 181 КАС України, можуть бути рішення (правові акти індивідуальної дії), дії чи бездіяльність державної виконавчої служби (державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби), що стосуються прав, свобод чи інтересів учасників виконавчого провадження та осіб, які залучаються до проведення виконавчих дій. Такі рішення, дії чи бездіяльність можуть бути прийняті (вчинені, допущені) при виконанні будь-яких виконавчих документів,
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»від 12.07.2001 №2658-ІІІ суб'єктами оціночної діяльності, зокрема, є суб'єкти господарювання -зареєстровані в установленому законодавством порядку фізичні особи -суб'єкти підприємницької діяльності, а також юридичні особи незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які здійснюють господарську діяльність, у складі яких працює хоча б один оцінювач, та які отримали сертифікат суб'єкта оціночної діяльності відповідно до цього Закону.
Відповідно до ст. 13 цього Закону звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності -суб'єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється печаткою та підписом керівника суб'єкта оціночної діяльності.
Суб'єкт оціночної діяльності при проведенні оцінки майна не здійснює владних управлінських функцій і не є суб'єктом владних повноважень у розумінні ст. 3 КАС України, а звіт про оцінку майна не є нормативно-правовим актом або правовим актом індивідуальної дії.
Отже, скасування звіту про оцінку, який виконав суб'єкт оціночної діяльності - товариство з обмеженою відповідальністю «Українська експертна група»не належить до повноважень адміністративного судочинства.
Згідно зі ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі -підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Таким чином, зазначена позовна вимога не може бути предметом судового розгляду в порядку адміністративного судочинства, а повинна розглядатися в порядку господарського судочинства.
Вказані обставини, згідно з приписами ст. 109 КАС України, є підставою для відмови у відкритті провадження у адміністративній справі в частині вимог щодо скасування звіту про оцінку вартості цілісного майнового комплексу, визначеної за результатами рецензування.
Керуючись ст.ст. 3, 17, 109, 160, 165 КАС України, суддя-
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі № 2а/2370/5639/2011 в частині вимог щодо скасування звіту про оцінку майна, проведеного суб'єктом оціночної діяльності -ТОВ «Українська експертна група».
Роз'яснити позивачу, що його повторне звернення до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку, передбачені ст. 186 КАС України.
Суддя О.Л. Грицаєнко