Постанова від 23.08.2011 по справі 4313/11/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2011 р. Справа № 2-а-4313/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді: Гомельчука С.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

виконавчого комітету Херсонської міської ради до Прогресивної соціалістичної партії України, секретаря Херсонського обласного комітету Корецького Д.Є < 3-я особа >про заборону проведення мирного заходу,

встановив:

Виконавчий комітет Херсонської міської ради (далі -Позивач) 23.08.2011 р. звернувся до суду з адміністративним позовом до Прогресивної соціалістичної партії України (далі - Відповідач 1), секретаря Херсонського обласного комітету Корецького Д.Є. (далі -Відповідач 2) про заборону проведення мирного заходу.

Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі. В обгрунтування позову позивачем зазначено, що 22.08.2011 р. на адресу виконавчого комітету Херсонської міської ради звернувся секретар Херсонського обласного комітету Корецький Д.Є. із письмовим повідомленням про те, що 24.08.2011 р. з 09:00 год. до 13:00 год. за адресою: м.Херсон, площа Свободи відбудеться акція, присвячена 20-річчю Незалежності України з встановленням під час проведення акції інформаційних наметів. Зазначена заява надана до виконавчого комітету Херсонської міської ради з порушенням “Порядку організації та проведення в місті Херсоні зборів, мітингів, походів і демонстрацій”, яке затверджене рішенням Херсонської міської ради №1140 від 24 березня 2006 року (далі - Порядок). Зокрема, заява - повідомлення про проведення акції не відповідає вимогам ст.6, оскільки подана з порушенням строку, передбаченого для подання заяви про проведення мирного заходу, в ній не вказана мета проведення мирного заходу, прізвище, ім'я та по батькові організатора мирного заходу, місце проживання, номери домашнього та контактного телефонів, не зазначені форми і методи гарантованого забезпечення організатором громадського порядку, організації медичної допомоги під час проведення мирного заходу та форми і методи забезпечення прибирання сміття та організації інших заходів для уникнення порушень Правил благоустрою міста, а також прізвище, ім'я та по батькові осіб, уповноважених організатором виконувати розпорядчі функції з організації та проведення мирного заходу. Крім того, до повідомлення не додано письмове зобов'язання з організації і проведення мирного заходу відповідно до приписів, передбачених ст.3, ч.4.4 ст.4 Порядку. Позивачем зазначено, що встановлення інформаційних наметів не передбачено вищезазначеним Порядком та тягне до самовільного захоплення земельної ділянки центральної території міста, а також має ознаки злочину, передбаченого ст. 197-1 Кримінального кодексу України із завданням шкоди інтересам територіальної громади. Всі ці обставини можуть призвести до групових порушень громадського порядку, вчинення злочинів, масових заворушень та порушення прав і свобод мешканців м. Херсона та інших осіб.

Належним чином повідомлений представник відповідачів у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату , час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 39 Конституції України передбачено право громадян збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи, демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 19 квітня 2001 у справі № 1- 30-2001 за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої ст. 39 Конституції України це право громадян є їх невідчужуваним і непорушним правом, гарантованим Основним Законом України. Це право є однією з конституційних гарантій прав громадянина на свободу свого світогляду, віросповідання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір, права на вільний розвиток своєї особистості тощо. При цьому, при здійсненні цих прав і свобод не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Указ Президії Верховної Ради СРСР № 9306-ХI від 28 липня 1988 року “Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР”, що згідно з Постановою Верховної ради України від 12 вересня 1991 року “Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства СРСР”, ст. 1 розділу ХV Конституції України та відповідно до роз'яснень п. 6 Пленуму Верховного Суду України №9 від 01 листопада 1996 року “Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя ” є чинним на території України, передбачає право органу місцевого самоврядування регламентувати порядок проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій з урахуванням місцевих умов.

Відповідно до ст. 38 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчого комітету Херсонської міської ради належать повноваження щодо вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.

Судом встановлено, що рішенням Херсонської міської ради “Про затвердження Порядку організації та проведення в місті Херсоні зборів, мітингів, походів і демонстрацій” від 24 березня 2006 року №1140, затверджено “Порядок організації та проведення в місті Херсоні зборів, мітингів, походів і демонстрацій”. Порядок спрямований на врегулювання, відповідно до ст.39 Конституції України, відносин під час організації і проведення мирних заходів з метою запобігання груповим порушенням громадського порядку та забезпечення прав і свобод громадян, безпеки і нормальної діяльності установ міста.

Порядок визначає процедуру проведення мирних заходів, і регулює відносини, пов'язані з реалізацією права громадян збиратися мирно.

Статтею 6 Порядку встановлено зміст і форма заяви про проведення мирного заходу. Відповідно до п.6.1. заява про проведення мирного заходу подається його організатором у письмовій формі до виконавчого комітету Херсонської міської ради через загальний відділ останнього, в термін не пізніше 10 днів до намічуваної дати його проведення. Пунктом 6.2. ст.6 визначені відомості, які повинні бути зазначені у заяві. Зокрема, у заяві зазначається мета проведення заходу (п.6.2.2 ст.6), дані про організатора мирного заходу (п.6.2.6), оскільки ст.4 Порядку передбачено ряд прав і обов'язків організатора, включаючи обов'язки постійно бути присутнім на мирному заході, дотримуватися місця, часу, мети та форми його проведення, забезпечувати в межах своєї компетенції громадський порядок і безпеку громадян при проведенні мирного заходу та ін. Заява повинна містити дані про осіб, уповноважених організатором (організаторами) виконувати розпорядчі функції з організації та проведення мирного заходу. Крім того, в заяві повинні бути вказані форми і методи гарантованого забезпечення організатором (організаторами) громадського порядку, організації медичної допомоги під час проведення мирного заходу (п.6.2.7). Вразі проведення довгострокових заходів - форми і методи забезпечення прибирання сміття та організацію інших заходів для уникнення порушень Правил благоустрою міста (біотуалетів, тощо).

Пунктом 9.4. ст.9 Порядку встановлено, що для проведення зборів у м. Херсоні територіальною громадою визначаються такі місця:

Площа Героїв Сталінграда - біля Херсонського обласного українського музично-драматичного театру ім.М.Куліша,

Площа біля кінотеатру "Шумен" - вул.Ілліча,60,

Площа біля кінотеатру "Ювілейний" - вул.Перекопська,13,

Площа біля обласного палацу - вул.Перекопська,158,

Набережна - пр.Ушакова,1.

У повідомленні, поданому секретарем Херсонського обласного комітету Корецьким Д.Є. до виконавчого комітету Херсонської міської ради , ці вимоги не додержані. Учасники мирних заходів відповідно до Порядку мають право звертатися із заявою, яка подається через загальний відділ виконавчого комітету в термін не пізніше 10 днів до намічуваної дати його проведення. Отже, відповідачами, від яких повідомлення щодо проведення акції 24.08.2011 р., надійшло 22.08.2011 р. порушено терміни подачі заяви про проведення мирного заходу. Крім того, дане повідомлення не містить мети проведення мирного заходу, прізвища, ім'я та по батькові організатора мирного заходу, місця його проживання, номерів домашнього та контактного телефонів та ПІБ осіб, уповноважених організатором виконувати розпорядчі функції з організації та проведення мирного заходу. До того ж, у повідомленні від 22.08.2011 р. відсутні форми і методи гарантованого забезпечення організатором громадського порядку, організації медичної допомоги під час проведення мирного заходу та форми і методи забезпечення прибирання сміття та організації інших заходів для уникнення порушень Правил благоустрою м.Херсона. Діючим Порядком не передбачено також встановлення інформаційних наметів. Місцем проведення заходу вказано адресу: м.Херсон, площа Свободи, якої не зазначено у п.9.4. ст.9 Порядку.

Не виконання вимог Порядку позбавляє виконавчий комітет Херсонської міської ради можливості визначитися, наскільки проведення позапланованої акції відповідає закону, а також здійснити ряд підготовчих заходів для забезпечення підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей.

Як вбачається з позовної заяви, 24.08.2011 р. в м.Херсоні будуть проводитись святкові заходи, присвячені Дню Незалежності України. Святковий день передбачає збільшення концентрації населення в місті, в тому числі на площі Свободи, тому у разі проведення вказаної акції з боку міської влади буде неможливо належним чином забезпечити охорону правопорядку, а також організувати належну медичну допомогу, тому що в разі проведення акції значна кількість працівників правоохоронних органів і медичних установ будуть задіяні в проведенні свята. Окрім цього, концентрація населення в святковий день несе за собою обов'язок органів місцевого самоврядування забезпечити вільний рух і відпочинок громадян.

Частина 2 ст.39 Конституції України передбачає, що обмеження щодо реалізації права громадян на мирне зібрання може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, а також в інтересах забезпечення громадського порядку, з метою запобігання заворушенням та захисту прав і свобод громадян та інших осіб, суд приходить до висновку, що адміністративний позов виконавчого комітету Херсонської міської ради необхідно задовольнити.

Керуючись ст.ст.8,9, 12, 17, 19, 71, 128, 158-163, 167,182 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити повністю.

Обмежити Прогресивну соціалістичну партію України, секретаря Херсонського обласного комітету Корецького Д.Є. в проведенні акції 24.08.2011 р. з 09:00 год. до 13:00 год. за адресою: м.Херсон, площа Свободи.

Обмежити відповідачів встановлювати інформаційні намети 24.08.2011 р. з 09:00 год. до 13:00 год. за адресою: м.Херсон, площа Свободи.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Гомельчук С.В.

кат. 3.2.1