Постанова від 15.07.2011 по справі 3515/11/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2011 р. Справа № 2-а-3515/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О. В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом прокурора Бериславського району Херсонської області в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області до відкритого акціонерного товариства "Бериславське автотранспортне підприємство-16537" про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1700 грн.,

встановив:

Прокурор Бериславського району Херсонської області звернувся до адміністративного суду в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області (далі по тексту - позивач або Головавтоінспекція) з вимогою стягнути з відкритого акціонерного товариства "Бериславське автотранспортне підприємство-16537" (далі по тексту - відповідач або ВАТ) суму фінансових санкцій у розмірі 1700 грн.

Ухвала про відкриття скороченого провадження у адміністративній справі направлена відповідачеві 23.06.2011 рекомендованим листом. Згідно із поштовим повідомленням з відміткою про вручення, уповноважена особа ВАТ отримала вказане відправлення 24.06.2011. Станом на 15.07.2011 заперечень від відповідача не надходило.

Таким чином, строки для надання заперечень, передбачені ч. 3, ст. 183-2 КАС України, спливли. Враховуючи вищевикладене та на підставі п. 3, ч. 5, ст. 183-2 КАС України суд вважає за можливе розглянути дану справу у порядку скороченого провадження.

Відповідно до змісту позовної заяви та доданих до нього документів, суть спору полягає у наступному.

Так, Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (далі по тексту - Закон № 2344-ІІІ) та Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 № 176 у редакції, вкладеній у постанові Кабінету Міністрів України від 26.09.2007 № 1184 (далі по тексту - Правила) встановлені вимоги, що пред'являються до перевізників під час здійснення господарської діяльності щодо надання послуг пасажирського автомобільного транспорту. 15.02.2011 посадовими особами Головавтоінспекції здійснено перевірку дотримання ВАТ вимог законодавства про автомобільний транспорт, за результатами якої складено акт № 009517 (далі по тексту - акт або акт перевірки). Згідно акту виявлено наступні порушення: на транспортному засобі ІVAN державний номерний знак НОМЕР_1 не працює верхній габаритний вогник та відсутній і не проводився інструктаж водія ОСОБА_1 з пожежної безпеки; на трафаретах автобуса державний номерний знак НОМЕР_2, який використовується для перевезення пасажирів на міському маршруті, відсутня нумерація маршруту; надавались послуги з перевезення пасажирів без оформлення паспорту маршруту. На підставі акту начальником Головавтоінспекції 22.02.2011 винесено постанову № 122566 про застосування фінансових санкцій у розмірі 1700 грн. Строк оскарження вказаної постанови сплив, строк сплати фінансових санкцій настав, на момент подачі позову вони відповідачем не сплачені, у зв'язку із чим позивач просить їх стягнути.

Дослідивши наявні у справі матеріали, суд встановив наступні обставини.

До спірних правовідносин слід застосовувати норми Закону № 2344-ІІІ, Правил, а також Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі по тексту - Порядок).

Відкрите акціонерне товариство "Бериславське автотранспортне підприємство-16537" є юридичною особою, що здійснює господарську діяльність у сфері перевезень пасажирів на автомобільному транспорті.

Статтею 60 Закону № 2344-ІІІ встановлено відповідальність за порушення вимог до надання послуг на автомобільному транспорті. Крім того, визначено, що від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту розглядати справи про стягнення у вигляді штрафів за порушення, викладені у цій статті, мають право посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Відповідно до п. 3 Порядку органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, м. Києві та Севастополі. З вищевикладеного слідує, що органи Головавтоінспекції мають право здійснювати перевірки щодо дотримання суб'єктами господарської діяльності, що здійснюють перевезення пасажирів автомобільним транспортом, встановлених законом вимог щодо надання таких послуг, застосовувати фінансові санкції за виявлені порушення, а також звертатись до адміністративного суду з позовом про стягнення суми фінансових санкцій у разі їх несплати боржником. Виходячи із змісту ст. 60 КАС України, органи прокуратури мають право звертатись до суду з позовом в інтересах держави в особі суб'єктів владних повноважень, у тому числі і органів Головавтоінспекції. Таким чином, право прокуратури звертатись до суду із позовом є похідним від такого права суб'єкта владних повноважень, в інтересах якого звертається прокурор.

Законом № 2344-ІІІ та Правилами встановлені вимоги, що пред'являються до перевізників у зв'язку із здійсненням ними підприємницької діяльності щодо надання послуг з перевезення пасажирів автомобільним транспортом. Зокрема, ст. 34 вказаного Закону встановлено, що автомобільний перевізник повинен: утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади з питань автомобільного транспорту; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів. Одним із документів, оформлення яких є обов'язковим для автомобільного перевізника відповідно до ст. 39 Закону № 2344-ІІІ, є паспорт маршруту (відповідно до ст. 1 цього Закону під паспортом маршруту розуміють документ, що містить схему маршруту, розклад руху, таблицю вартості проїзду, графіки режимів праці та відпочинку водіїв тощо). Згідно із п. 27 Правил на трафаретах автобусу, що використовується для перевезення пасажирів на міському маршруті, повинна бути розміщена інформація щодо номеру маршруту.

15.02.2011 посадові особи Головавтоінспекції здійснили перевірку ВАТ на предмет дотримання ним вимог законодавства про автомобільний транспорт, за результатами якої оформлений акт перевірки № 009517. Згідно із актом виявлено наступні порушення вимог до здійснення господарської діяльності з перевезення пасажирів автомобільним транспортом: на транспортному засобі ІVAN державний номерний знак НОМЕР_1 не працює верхній габаритний вогник; відсутній і не проводився інструктаж водія ОСОБА_1 з пожежної безпеки; на трафаретах автобуса державний номерний знак НОМЕР_2, який використовується для перевезення пасажирів на міському маршруті, відсутня нумерація маршруту; надавались послуги з перевезення пасажирів без оформлення паспорту маршруту за наступними напрямками: Берислав - Н. Каховка, Кірове - Берислав, Борозенське - Херсон, Новорайськ - Херсон, Берислав - Тамарин, Берислав - Львове, Берислав - Зміївка, Максима Горького - Херсон, Берислав - Херсон, Берислав - Стрілкове, Берислав - Лазурне, Берислав- Таврійське, Львове - Н. Каховка, Берислав - Шляхове, Берислав - Республіканець, Н. Каховка - Зміївка, Новосілка - Херсон, Золота Балка - Херсон, Берислав - Милове, Червоний Маяк - Берислав. Примірник акта отриманий О. К. Ставицьким, який є головою правління ВАТ, про що свідчить його підпис у акті, зауважень до акта та письмових пояснень ним не надано.

22.02.2011 начальником Головавтоінспекції винесено постанову, відповідно до якої до відповідача застосовано фінансові санкції у розмір 1700 грн. на підставі абз. 3, ч. 1, ст. 60 Закону № 2344-ІІІ. Даною нормою передбачено фінансові санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Враховуючи, що виявлені порушення стосуються неоформлення належних документів для перевезень автомобільним транспортом, а також те, що відповідно до п. 5, Підрозділу 1, Розділу ХХ Податкового кодексу України розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян становить 17 гривень, то сума фінансових санкцій, застосованих позивачем, є вірною: 17 гривень х 100 = 1700 гривень. Постанова про застосування фінансових санкцій разом із супровідним листом від 24.02.2011 № 22/1-06-461 надіслана до ВАТ та отримана ним 28.02.2011, про що свідчить відмітка про вручення у копії поштового повідомлення, наявного в матеріалах справи.

Згідно із п. 28 Порядку фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову. Таким чином, строк сплати фінансових санкцій відповідачем сплив 16.03.2011. Всупереч цьому, на момент подання позову борг по сплаті фінансових санкцій ВАТ не погашено.

Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку, що сума фінансових санкцій, застосованих до відповідача, повинна бути стягнена, тому адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов прокурора Бериславського району Херсонської області в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області до відкритого акціонерного товариства "Бериславське автотранспортне підприємство-16537" про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1700 грн. задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Бериславське автотранспортне підприємство-16537" (код ЄДРПОУ 03119121) суму фінансових санкцій у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп. до державного бюджету на розрахунковий рахунок 31112106700039 УДК у Херсонській області, МФО 852010, Держбюджет, код доходу 21081100, код ОКПО 24103704.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту її отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Анісімов О.В.

кат. 3.7.2