Постанова від 06.07.2011 по справі 2а-1670/5130/11

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2011 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/5130/11

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Супруна Є.Б.,

при секретарі - Дубовик О.І.,

за участю:

представника позивача - Чегринця В.О.,

представника відповідача - Любімової В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області до Святилівської сільської ради Глобинського району Полтавської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

15 червня 2011 року Контрольно-ревізійне управління в Полтавській області (далі - КРУ в Полтавській області, позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Святилівської сільської ради Глобинського району Полтавської області про зобов'язання виконати п.3 вимоги про усунення порушень виявлених ревізією від 09.03.2011 р. №01-21/195 а саме: забезпечити надходження до бюджетів фінансових ресурсів від орендної плати за земельні ділянки в сумі 17 183,35 грн. за рахунок орендарів.

Мотивуючи свої вимоги позивач посилався на те, що Контрольно - ревізійним відділом в Глобинському районі Полтавської області проведено планову виїзну ревізію фінансово - господарської діяльності Святилівської сільської ради за період з 01.01.2008 р. по 30.11.2010 р., за результатами якої встановлено ненадходження до бюджетів фінансових ресурсів від орендної плати за земельні ділянки, надані в оренду гр. ОСОБА_3 та ВАТ "Полтаваобленерго".

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив такі задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову не заперечувала.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Суд встановив, що відповідно до п.1.3.6.2 плану Контрольно - ревізійного відділу в Глобинському районі Полтавської області на 4 квартал 2010 року, звернення прокурора Глобинського району Полтавської області та на підставі направлення на проведення ревізії начальником Контрольно - ревізійного відділу в Глобинському районі Полтавської області проведено планову виїзну ревізію фінансово - господарської діяльності Святилівської сільської ради Глобинського району Полтавської області за період з 01.01.20008 р. по 30.11.2010 р.

За результатами ревізії складено акт від 24.02.20111 р. №01-21/9, який підписано сільським головою Святилівської сільської ради - Любімовою В.П. та головним бухгалтером Святилівської сільської ради - Бабенко С.О.

На підставі акту ревізії сільському голові Святилівської сільської ради направлено Вимогу про усунення виявлених плановою виїзною ревізією фінансово - господарської діяльності Святилівської сільської ради за період з 01.01.2008 р. по 30.11.2010 р. порушень законодавства з питань забезпечення і використання комунальної власності та фінансів, пунктом першим якої вказано, зокрема на необхідність забезпечити надходження до бюджетів фінансових ресурсів від орендної плати за земельні ділянки в сумі 17 408,99 грн. за рахунок орендарів, на сесіях виконкому сільської ради своєчасно розглядати питання щодо перегляду розміру орендної плати земельних ділянок у відповідності до змін щорічного розміру індексації та діючих нормативно - правових актів.

На момент вирішення даного спору порушення, виявлені в ході проведення ревізії усунуто частково.

Надаючи правову оцінку вимогам позивача, суд виходить з наступного.

В ході проведення ревізії вибірково досліджено розрахунки за земельні ділянки (в межах населених пунктів), використання яких здійснюється за оформленими договірними відносинами та без оформлення договірних відносин, при сплаті орендної плати не в повному обсязі та при відсутності надходження орендної плати.

Зокрема встановлено, що рішенням шістнадцятої сесії п'ятого скликання Святилівської сільської ради від 10.09.2008 р. "Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельними ділянками на умовах оренди в с. Липове" громадянці ОСОБА_3, жительці АДРЕСА_1, надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж та розмірів земельних ділянок в натурі та складання документів, що посвідчують право користування земельними ділянками на умовах оренди загальною площею 4,1 га, господарський двір, із земель не наданих у власність чи користування сільськогосподарського призначення, з орендною платою 5 % від грошової оцінки земельної ділянки, терміном на 49 років, для обслуговування господарських будівель та споруд, за адресою АДРЕСА_2.

На аналогічних умовах надано земельну ділянку площею 0,3 га за адресою АДРЕСА_3, та земельну ділянку площею 0,24 га за адресою АДРЕСА_4.

В подальшому рішенням 27 сесії 5 скликання Святилівської сільської ради від 24.11.2009 р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки надані в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва гр. ОСОБА_3 на території с. Липове Святилівської сільської ради" затверджено технічну документацію із землеустрою під господарськими будівлями та дворами площею 0,24 га, площею 0,30 га, площею 3,10 га.

Станом на 01.01.2011 р. у Святилівській сільській раді відсутній та не надано до ревізії договір оренди щодо використання громадянкою ОСОБА_3 трьох земельних ділянок загальною площею 3,64 га. В ході ревізії Контрольно - ревізійним відділом у Глобинському районі перед Святилівською сільською радою ініційовано направлення до ОСОБА_3 листа з проханням прибути до сільської ради для вирішення питання по суті, в тому числі щодо сплати орендної плати.

З урахуванням прийнятих рішень сесій, наявної нормативної грошової оцінки (з врахуванням щорічної індексації) Святилівською сільською радою проведено обрахунок орендної плати за період з 10.09.2008 р. по 31.12.2010 р., який складає 33 651,55 грн., в тому числі за період з 24.11.2009 р. по 31.12.2010 р. на суму 16 739,85 грн.

Статтею 2 Закону України "Про плату за землю" від 03.071992 р. №2535-ХІІ (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.

Справляння земельного податку за земельні ділянки, надані в користування у зв'язку з укладенням угоди про розподіл продукції, замінюється розподілом виробленої продукції між державою та інвестором на умовах такої угоди.

За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Статтею 15 вказаного Закону зазначено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Відповідно до ст. 16 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 р. №161-ХІV укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.

Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Укладення договору оренди земельної ділянки може бути здійснено на підставі цивільно-правового договору або в порядку спадкування.

Згідно зі ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.

В порушення наведених норм місцевим бюджетом недоотримано кошти в сумі 16739,85 грн. Відповідне порушення допущено по причині не укладання договору оренди, не вжиття заходів по наповненню сільського бюджету, невикористання делегованих повноважень здійснення контролю за додержанням земельного законодавства.

Також ревізією встановлено, що в межах населеного пункту орендодавцем - Святилівською сільською радою надано в оренду ВАТ "Полтаваобленерго" земельну ділянку у відповідності до договору №2951 без дати 2004 року, зареєстрованого у Глобинському райвідділі ПРФ ДП ЦЗК 21.10.2004 р. за №040455300010, термін дії 5 років, земельна ділянка (несільськогосподарського призначення - для транспортування електроенергії до користувача (землі запасу) - 0,3255 га, розмір орендної плати визначено на рік в сумі 220,79 грн., нормативна грошова оцінка у договорі оговорена в сумі 15 770,60 грн., орендна плата вноситься щомісячно, технічна документація відсутня так як до ревізії не надано, сума річної орендної плати протягом 2008 - 2010 років змінювалась за рахунок щорічної індексації, додатковою угодою від 10.09.2009 р. встановлено розмір орендної плати - 10 % від нормативної грошової оцінки. При цьому встановлено недоплату орендної плати в сумі 443,35 грн., по причині не врахування вимог Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" та внесення змін до деяких законодавчих актів України від 28.12.2007 р. №107-УІ, щодо зміни ч.4 ст.21 Закону України "Про оренду землі" (підпункт 4 пункту 8 розділу II), в частині того що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній та комунальній власності, не може бути меншою - для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

В порушення ст. 2 Закону України "Про плату за землю" місцевим бюджетом недоотримано кошти в сумі 443,35 грн. Відповідне порушення допущено по причині підписання додаткової угоди з 10.09.2009 р. без врахування законодавчо визначених 3% з 01.01.2008 р. та відсутності контролю за надходженням бюджетних коштів для наповнення сільського бюджету.

Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 р. № 996-X1V метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства.

Згідно з ч.5, ч.8 ст.9 вказаного Закону господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені. Відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.

Таким чином, бюджетами місцевого рівня (сільський - 60 %, районний - 15 %, обласний - 25 %) недоотримано фінансових ресурсів на загальну суму 17 183,35 грн., чим порушено ч.1 ст.3, ч.5, ч.8 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 р. № 996-X1V.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26.01.1993 р. №2939-XII законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Згідно з п.10 ст. 10 вказаного Закону головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Зважаючи на приведене суд приходить до висновку, що вимога КРУ в Полтавській області щодо зобов'язання Святилівської сільської ради Глобинського району Полтавської області забезпечити надходження до бюджетів фінансових ресурсів від орендної плати за земельні ділянки в сумі 17 183,35 грн. за рахунок орендарів є правомірною та підтверджена належними письмовими доказами, які містяться в матеріалах справи.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області до Святилівської сільської ради Глобинського району Полтавської області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Святилівську сільську раду Глобинського району Полтавської області виконати пункт 3 вимоги про усунення порушень виявлених ревізією від 09.03.2011 р. № 01-21/195 шляхом забезпечення надходження до місцевих бюджетів фінансових ресурсів від орендної плати за земельні ділянки в сумі 17 183,35 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 11 липня 2011 року.

Суддя Є.Б. Супрун