Справа № 2а-2а/1570/4523/2011
15 липня 2011 року
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Марин П.П., розглянувши у порядку скороченого провадження в м. Одесі адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»до комунальної установи «Кодимська центральна районна лікарня»про стягнення штрафу у сумі 5100,00 грн., -
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до комунальної установи «Кодимська центральна районна лікарня»про стягнення штрафу у сумі 5100,00 грн. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що постановою №05/12 -005 від 06.12.2010 року за порушення законодавства про електроенергетику на комунальну установу «Кодимська центральна районна лікарня»згідно п.п. 2, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого поставною Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 року, накладено штраф у розмірі 5100,00 грн. який відповідачем не сплачено.
Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав 01.07.2011 року, в установлений судом строк заперечення на позов до суду не подав.
Розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження у відповідності із ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб які беруть участь у справі. Суддя за результатами розгляду справи у порядку скороченого провадження, оцінивши повідомленні позивачем обставини вважає їх достатніми для прийняття рішення з огляду на наступне.
Центральним органом державної виконавчої влади, на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу відповідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади»від 15.12.1999 року № 1573/99, є Міністерство палива та енергетики України. Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до Законів України «Про електроенергетику», «Про теплопостачання»здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго»при виконанні функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.0819.96 року із змінами від 13 лютого 2006 року № 131, наказом Міністерства палива та енергетики України № 422 від 3 листопада 2006 року «Про державний енергетичний нагляд»та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»(далі - ДП НЕК «Укренерго») та його територіальних структурних підрозділів.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області є одним зі структурних підрозділів відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південному регіоні».
Головною метою діяльності ДП НЕК «Укренерго»є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій з найменшими витратами для країни, а до основних напрямків діяльності підприємства відноситься здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику», Закону України «Про теплопостачання»та Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго», яким заявлено адміністративний позов щодо стягнення штрафних санкцій, є суб'єктом владних повноважень в розумінні статті 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Правовідносини сторін є публічними, стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції). ДП «НЕК «Укренерго»у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції.
Таким чином, позивач є суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є суб'єктом владних повноважень.
Відповідно ст. 5 Закону України «Про електроенергетику», ст.6 Закону України «Про теплопостачання»до принципів державної політики в енергетиці, у сфері теплопостачання належать створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, теплопостачання, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів, суб'єктів теплопостачання.
Частина 1 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику»визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі - Інспекція) у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 ст. 9 закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Так у відповідності з частиною 3 ст.27 Закону України «Про електроенергетику»суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом встановлено, що відповідачу 23 лютого 2010 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Одеській області було видано розпорядження №05/12-0078 , яким комунальну установу «Кодимська центральна районна лікарня»зобов'язано виконати заходи з усунення виявлених порушень (а.с. 11).
Державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Одеській області Щербиною Віктором Олександровичем 22 жовтня 2010 року складено акт перевірки (протокол) №05/12-0055, в якому встановлено невиконання у встановлений термін вимог розпорядження №05/12-0078 від 23 лютого 2010 року, а саме пунктів № 1, 2, 3, чим порушено вимоги статті 27 Закону України «Про електроенергетику»(а.с. 10).
На підставі зазначеного акту перевірки №05/12-0055 від 22 жовтня 2010 року, постановою №05/12-0055 від 06 грудня 2010 року на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 5100,00 грн., яка отримана відповідачем 15 грудня 2010 року, що підтверджується підписом відповідача на зворотному поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.9). Дана постанова №05/12-0055 від 06 грудня 2010 року та застосовані нею фінансові санкції відповідачем не оскаржувались.
Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого поставною Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 року, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін сама стягується у судовому порядку.
На час розгляду справи відповідачем у добровільному порядку штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 5100,00 грн. не сплачено.
Відповідно до частини 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.
Враховуючи наведене, суд вважає позовні вимоги Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»підтвердженими наданими доказами, обґрунтованими, відповідаючими чинному законодавству, що є підставою для їх задоволення.
Відповідно до вимог ст.94 КАС України судові витрати не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 159 - 163, 167, 183-2, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»до комунальної установи «Кодимська центральна районна лікарня»про стягнення штрафу у сумі 5100,00 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з комунальної установи «Кодимська центральна районна лікарня» 5100,00 грн. штрафу на р/р 31118106700250, банк ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, отримувач - УДК у Кодимському районі ГУДКУ в Одеській області, ЄДРПОУ 23215849. Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому та скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову прийнято 15 липня 2011 року
Суддя/підпис/ П.П.Марин