Справа № 2а/1570/181/2011
13 липня 2011 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глуханчука О.В.
при секретарі -Арсенюк А.О.
за участю: представника позивача -Стеценка О.П.
представника відповідача -Казака В.С.
представника третьої особи -Каранфілова О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Громадської організації «Спортивний клуб «Бастіон»до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, третя особа Іллічівська міська рада Одеської області про визнання протиправним та скасування наказу № 595 від 22.09.2010р.
10 січня 2011 року до суду з адміністративним позовом звернулась громадська організація «Спортивний клуб «Бастіон»в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області № 595 від 22.09.2010р.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що рішенням № 413 від 10.04.2006р. Виконавчий комітет Іллічівської міської ради вирішив видати територіальній громаді в особі Іллічівської міської ради свідоцтво на право власності на стадіон, в склад якого входять одноповерхова будівля «А», площею забудови 64,30 кв.м та споруди № 1 -огорожа, I -замощення, II -футбольне поле площею 3520 кв.м. за адресою: м. Іллічівськ, вул. Набережна, 2.
17.05.2006р. Міське управління житлово-комунального господарства м. Іллічівська Одеської області та ГО «СК «Бастіон»уклали договір оренди, відповідно до якого орендодавець зобов'язався передати орендареві в строкове платне користування стадіон, який розташований по вул. Набережна, 2 у м. Іллічівську, на земельній ділянці площею 5744 кв.м, терміном на десять років.
Відповідно до п. 2.1.8 Договору, орендареві надано право здійснювати капітальний ремонт, реконструкцію, перепланування, переобладнання орендованого стадіону тільки з письмової згоди орендодавця.
Листом від 13.02.2006р. № 138-А Міське управління житлово-комунального господарства м. Іллічівська не заперечує проти реконструкції стадіону за рахунок власних коштів ГО «СК «Бастіон».
Розпорядженням Іллічівського міського голови від 06.03.2006р. № 161 було дозволено МУЖКГ м. Іллічівська проектування реконструкції стадіону, який був переданий в оренду ГО «СК «Бастіон».
МУЖКГ м. Іллічівська своїм листом від 24.05.2006р. № 768 також дозволяє реконструкцію стадіону за рахунок власних коштів з дотриманням законів України та будівельних норм України. В доповнення до Розпорядження Іллічівського міського голови від 06.03.2006р. № 161, листом Іллічівської міської ради від 06.11.2007р. № 16-1092, замовнику ГО «СК «Бастіон»дозволена реконструкція адміністративно-побутової будівлі стадіону.
ГО «СК Бастіон»було узгоджено та отримано позитивні висновки Одеської центральної СЄС на водному транспорті, Управління архітектури і містобудування Іллічівської міської ради, Головного управління МНС України Одеській області, висновок експертизи про відповідність проектної документації нормативним актам з охорони праці від 14.06.2007р. по проекту «Реконструкція стадіону ГО «СК «Бастіон», висновок експертизи про відповідність проектної документації нормативним актам з охорони праці по проекту «Зовнішнє електропостачання ГО «СК «Бастіон».
31.03.2009р. філією ДП «Спеціалізована державна експертна організація -центральна служба української державної будівельної експертизи в Одеській області»«Одесадержбудекспертиза»було надано «Позитивний»комплексний експертний висновок на реконструкцію стадіону.
Відповідно до Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого Постановою КМ України від 30.09.2009р. № 1104, ГО «СК Бастіон»подало необхідний перелік документів до інспекції держархбудконтролю для одержання дозволу на проведення будівельних робіт з реконструкції стадіону і 29.05.2009р. отримало дозвіл.
Отримавши повідомлення Інспекції ДАБК від 22.09.2010р. № 05/1-4634 про скасування дозволу на виконання будівельних робіт з реконструкції стадіону, ГО «СК «Бастіон»звернулося до Інспекції з проханням повідомити про причини скасування дозволу і отримало відповідь, що дозвіл на виконання будівельних робіт від 29.05.2009р. № 480 скасовано згідно п. 18 «Порядку надання дозволу на виконання будівельних робіт»у зв'язку з видачею дозволу на виконання будівельних робіт з порушенням вимог законодавства (відсутній документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договір суперфіція).
Згідно ст. 3 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»відносини щодо оренди державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, регулюються договором оренди. Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», об'єктами оренди за цим Законом є: цілісні майнові комплекси підприємств, їх структурних підрозділів. Цілісним майновим комплексом є господарський об'єкт з завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг) з наданою йому земельною ділянкою, на якій він розміщений, автономними інженерними комунікаціями, системою енергопостачання.
Таким чином, відповідно до договору оренди від 17.05.2006р. ГО «СК Бастіон»передано у строкове платне користування нерухоме майно стадіон, яке знаходиться на земельній ділянці площею 5744 кв.м. за адресою: м. Іллічівськ, вул. Набережна, 2 з земельною ділянкою на якій він розташований. Тому укладення договору оренди чи суперфіція не потрібно.
Крім того, стадіон вже реконструйований, що підтверджується актом готовності об'єкта до експлуатації. Будівельно-монтажні роботи виконано у період з 01.06.2009р. по 02.12.2009р.
Постановою КМ України від 30.09.2009р. № 1104 затверджено Порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт. п. 18 Порядку має перелік підстав для скасування (анулювання) дозволу на виконання будівельних робіт за рішенням інспекції державного архітектурно-будівельного контролю, а саме: у разі подання замовником заяви про скасування (анулювання) дозволу на виконання будівельних робіт; видачі або перереєстрації дозволу на виконання будівельних робіт з порушенням вимог законодавства; наявності відомостей про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем (замовником, генеральним проектувальником та генеральним підрядником); систематичного порушення законодавства у сфері будівництва та архітектури під час виконання будівельних робіт; перешкоджання проведенню посадовими особами інспекції державного архітектурно-будівельного контролю перевірок; коли протягом трьох місяців з дня видачі дозволу на виконання будівельних робіт не розпочато будівельні роботи. У разі прийняття рішення про скасування (анулювання) дозволу на виконання будівельних робіт інспекція державного архітектурно-будівельного контролю повідомляє у десятиденний строк замовника, підрядника та орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування про прийняте рішення. Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю робить запис про скасування (анулювання) дозволу на виконання будівельних робіт у журналі реєстрації та в установленому порядку вносить відповідні відомості до реєстру.
Враховуючи зазначене, інспекція ДАБК не може скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законів інтересів і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Зазначені обставини вимусили ГО «СК «Бастіон»звернутися до суду за захистом свого права.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав повністю та пояснив, що 29.05.2009р. інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області Громадській організації «Спортивний клуб «Бастіон»наданий дозвіл № 480 на виконання будівельних робіт з реконструкції стадіону, розташованого по вул. Набережній, в м. Іллічівську. Термін дії дозволу -до кінця реконструкції.
20.09.2010р. до Інспекції надійшов протест прокуратури Одеської області з вимогою про скасування дозволу на виконання будівельних робіт.
Підставою для внесення протесту вказано порушення вимог ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій», ст. ст. 125, 126 ЗК України.
За результатами розгляду протесту, на підставі п. 18 Порядку надання дозволів на виконання будівельних робіт, затвердженого постановою КМ України № 1104 від 30.09.2009р., наказом інспекції ДАБК в Одеській області дозвіл на виконання будівельних робіт скасовано.
Представник третьої особи, Іллічівської міської ради, в судовому засіданні пояснив, що листом від 12 серпня 2010 року № 17-749 Іллічівська міська рада Одеської області звернулась до прокуратури Одеської області з клопотанням щодо перевірки законності отримання позивачем дозволу на виконання будівельних робіт від 29 травня 2009 року № 480.
15 вересня 2010 року прокуратура повідомила, що ними опротестований дозвіл на виконання будівельних робіт, виданий Інспекцією ДАБК в Одеській області. Протест вмотивовано тим, що згідно Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, для одержання дозволу забудовник повинен подати документ, що посвідчує право власності забудовника чи право користування (у тому числі на умовах оренди) земельною ділянкою, на якій буде розміщено об'єкт містобудування.
Земельна ділянка, на якій розташований об'єкт нерухомості -стадіон, ніколи не відводилась та не передавалась у користування позивачу.
Згідно повідомлення Інспекції ДАБК в Одеській області від 22 вересня 2010 року скасування раніше наданого ГО «СК «Бастіон»дозволу на виконання будівельних робіт відбулося у зв'язку із протестом Прокуратури Одеської області. Отже, задовольняючи протест прокуратури Інспекція ДАБК в Одеській області діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб передбачений чинними, на той час, нормативно-правовими актами.
Вислухавши представника позивача, представника відповідача, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, 17 травня 2006 року Міське управління житлово-комунального господарства м. Іллічівська Одеської області, в особі начальника управління Нарожного Г.О. та Громадська організація «Спортивний клуб «Бастіон»уклали договір оренди, який посвідчений приватним нотаріусом Іллічівського міського нотаріального округу Одеської області ОСОБА_1., зареєстрований в реєстрі за № 2539.
За цим договором орендодавець зобов'язався передати орендареві в строкове платне користування стадіон, який розташований на вулиці Набережній, 2 в м. Іллічівську Одеської області, на земельній ділянці площею 5744 кв.м., в склад якого входять: літ. «А»- одноповерхова будівля загальною площею 64,3 кв.м., № 1 -огорожа, I -замощення, II футбольне поле -площею 3520 кв.м..
Відповідно до п. 1.3. стадіон, орендною площею 5744 кв.м., надається для використання орендарем як спортивний комплекс.
Даним договором визначені права та обов'язки сторін, а саме, одним із обов'язків орендаря, відповідно до п. 2.1.8 є здійснення капітального ремонту, реконструкції, перепланування, переобладнання орендованого стадіону тільки з письмової згоди орендодавця.
Листом від 13.02.2006р. № 138-А Міське управління житлово-комунального господарства не заперечує проти реконструкції стадіону, розташованого за адресою: м. Іллічівськ, вул. Набережна, за рахунок власних коштів Громадської організації «Спортивний клуб «Бастіон».
24.05.2006р. позивачу також був направлений лист, в якому вказується, що на підставі п. 2.1.8 Договору оренди стадіону, укладеного між УЖКГ м. Іллічівська і ГО «Спортивний клуб «Бастіон»строком на 10 років, УЖКГ дозволяє реконструкцію стадіону за рахунок власних коштів з дотриманням Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Будівельних норм України, Наказу № 154 від 23.09.2003р. «Про затвердження порядку проведення ремонту та утримання об'єктів міського благоустрою».
31.03.2009 року позивач отримав «позитивний»комплексний експертний висновок № 269-03-0 по затверджуваній частині стадії робочого проекту «Реконструкція стадіону громадської організації «Спортивний клуб «Бастіон»за адресою: вул. Набережна, 2, м. Іллічівська Одеської області, який наданий Філією державного підприємства «Спеціалізована державна експертна організація -Центральна служба Української державної будівельної експертизи»в Одеській області «Одесадержбудекспертиза».
Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, 29.05.2009 року позивачу був наданий дозвіл № 480 на виконання будівельних робіт з реконструкції стадіону ГО «Спортивний клуб «Бастіон»по вул. Набережна, 2, м. Іллічівська Одеської області. Термін дії дозволу: до кінця реконструкції.
Будівельно-монтажні роботи ГО «Спортивний клуб «Бастіон»були виконані у період з 01.06.2009р. по 01.12.2009р., про що свідчить акт готовності об'єкта до експлуатації.
Наказом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області № 595 від 22.09.2010р., у зв'язку з видачею дозволу на виконання будівельних робіт з порушенням вимог законодавства (відсутній документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію) та у зв'язку з протестом Прокуратури Одеської області від 16.09.2010 року, ГО «Спортивний клуб «Бастіон» та згідно з п. 18 «Порядку надання дозволу на виконання будівельних робіт», Постанови КМ України «Деякі питання надання дозволів на виконання підготовчих і будівельних робіт»від 30.09.2009р. за № 1140, дозвіл на виконання будівельних робіт з реконструкції стадіону від 29.05.2009р. за № 480 був скасований (анульований).
Задовольняючи позов, суд вважає, що між сторонами виникли правовідносини найму (оренди), які виникають на підставі договору. За загальними положеннями, як зазначається в статті 759 ЦК України, за договором найму наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Цей договір є консесуальним, сплатним і двостороннім.
Оренда - це один із видів найму, відносини якої, у даному випадку, регулюються спеціальним нормативним актом - Законом України «Про оренду державного та комунального майна». Даний Закон регулює організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, їхніх структурних підрозділів, а також майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна з метою використання його для підприємницької діяльності.
Відповідно до ч. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», об'єктами оренди є цілісні майнові комплекси підприємств їх структурних підрозділів (філіалів, цехів, дільниць). Цілісним майновим комплексом є господарський об'єкт з завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг) з наданою йому земельною ділянкою, на якій він розміщений, автономними інженерними комунікаціями, системою енергопостачання.
Відносини щодо оренди державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, регулюються договором оренди. Він укладається в письмовій формі на засадах добровільності і рівноправності сторін.
Враховуючи вищезазначені обставини, суд вважає, що позивач діяв відповідно до умов договору, предметом якого є цілісний майновий комплекс у визначенні Закону України «Про оренду державного та комунального майна», у зв'язку з чим земельна ділянка, на якій розташований стадіон, не може бути предметом окремих цивільно-правових угод, оскільки не може бути відокремлена від предмету договору оренди (стадіону). Вимоги щодо необхідності оформлення самостійної угоди, на які посилається відповідач чинним законодавством не передбачені. Зазначене в ході розгляду справи відповідачем спростовано не було.
Частиною 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищевикладене та оцінюючи наявні у матеріалах справи докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги громадської організації "Спортивний клуб "Бастіон" підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі вимог частини 3 статті 160 КАС України, в судовому засіданні 13 липня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Керуючись ст. ст. 7-9, 14, 71, 86, 94, 158-163 КАС України, ст. 759 ЦК України, Законом України «Про оренду державного та комунального майна»від 10.04.1992 № 2269-XII зі змінами, суд, -
Адміністративний позов Громадської організації «Спортивний клуб Бастіон»до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, третя особа Іллічівська міська рада Одеської області про визнання протиправним та скасування наказу № 595 від 22.09.2010р. -задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області № 595 від 22 вересня 2010 року.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 18 липня 2011 року.
Суддя О.В. Глуханчук