Справа № 11298/10/1570
30 червня 2011 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Ренійському районі Одеської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Тіртрансекспорт-СА», третя особа -засновник товариства з обмеженою відповідальністю «Тіртрансекспорт-СА» - ОСОБА_1, про припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством, -
Позивач звернувся з даним позовом до суду та в обґрунтування позовних вимог зазначив, що товариство з обмеженою відповідальністю «Тіртрансекспорт-СА»(далі -ТОВ «Тіртрансекспорт-СА») згідно запису № 3 від 13.08.2010 року державного реєстратора Ренійської районної державної адміністрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про відсутність юридичної особи - ТОВ «Тіртрансекспорт-СА» за вказаною адресою, що є підставою для постановлення рішення про припинення державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності -юридичної особи в порядку п. 5 ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд припинити юридичну особу -ТОВ «Тіртрансекспорт-СА» (І/К 35549672).
Представник позивача до судового засідання не з'явився, був повідомлений про час та день слухання справи належним чином та своєчасно, надав до суду заяву з проханням слухати справу у його відсутність.
Відповідач та третя особа до судового засідання не з'явились, причини не явки суду не повідомили, були повідомлені про час та день слухання справи.
Згідно ч.6 ст.128 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Дослідивши та проаналізувавши надані докази суд встановив, що 05.05.2009 року Ренійською районною державною адміністрацією Одеської області зареєстровано юридичну особу -ТОВ «Тіртрансекспорт-СА» та видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи № 4004175 (а.с. 15). 07.05.2009 року відповідач був взятий на облік ДПІ в Ренійському районі Одеської області за № 5559 (а.с. 17).
Статтею 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" встановлено право органів державної податкової служби звертатися у передбачених законом випадках до суду зі заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
У відповідності до частини 2 статті 38 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” від 15.05.2003 року №755-ІУ підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Відповідно до положень ст. 19 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” від 15.05.2003 року №755-ІУ юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу. У разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки. У разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки. У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Пунктами 11.4- 11.7 розділу 11 Наказу ДПА України № 552 від 17.11.1998 року передбачено, якщо взятий на облік платник податків не надав у встановлений термін податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, то підрозділи з оподаткування юридичних/фізичних осіб та примусового стягнення податків негайно зупиняють операції на всіх рахунках платників податків у банках, встановлюють факт відсутності платника податків за місцезнаходженням (фізичної особи - за місцем проживання) та передають матеріали в підрозділи податкової міліції на розшук керівників та засновників підприємств. Якщо платники податків, місцезнаходження яких підрозділом з оподаткування не встановлено, не мають заборгованості перед бюджетом або мають заборгованість меншу від 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, то списки таких платників податків передаються підрозділам податкової міліції для можливого використання в роботі. До матеріалів, що передаються підрозділу податкової міліції, включаються всі реквізити платників податків із журналів за ф. N 3-ОПП та ф. N 7-ОПП, акт перевірки місцезнаходження платника податків, відомості про суму заборгованості, інформація про відкриті/закриті поточні рахунки. Якщо платник податків, місцезнаходження якого не встановлено, має заборгованість перед бюджетом, яка перевищує 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, то підрозділи з оподаткування юридичних/фізичних осіб передають матеріали щодо такого платника податків до підрозділу податкової міліції для здійснення розшуку платника податків і притягнення його до відповідальності за ухилення від сплати податків.
Відповідно до пункту 6.2 розділу 6 Наказу ДПА України від 28 лютого 2007 року №110 «Про затвердження Порядку взаємодії між структурними підрозділами органів державної податкової служби з питань реєстрації та обліку платників податків»щодо організації роботи щодо зняття з обліку платника податків за рішенням суду (господарського суду) щодо припинення платника податків передбачено, що прийняттю рішення про подання позову до суду має передувати відповідна робота, зокрема, вжиття заходів для подання податкових декларацій, встановлення фактів наявності/відсутності ведення господарської діяльності, зокрема, отримання інформації від фінансових установ про відсутність руху коштів по рахунках платника, повноти сплати податків, встановлення фактичного місцезнаходження та фактичного місцезнаходження -проживання посадових осіб юридичної особи, тощо.
Відповідно до пункту 5.2.8. розділу 5 Наказу ДПА України від 28 лютого 2007 року № 110 після отримання від державного реєстратора відомостей про внесення до ЄДР запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням підрозділ реєстрації та обліку платників податків повідомляє про це всі структурні підрозділи органу ДПС. Протягом десяти днів структурні підрозділи надають висновки щодо доцільності подання позову про прийняття судового рішення про припинення та документи (довідки), необхідні для звернення до суду (довідку про відсутність заборгованості, інформацію від фінансових установ, митних органів та інших контролюючих органів, яка підтверджує відсутність здійснення господарської діяльності тощо). За результатами розгляду висновків та після отримання витягу з ЄДР підрозділ реєстрації та обліку платників податків здійснює заходи, передбачені пунктом 6.2 цього Порядку.
Посадовими особами ДПІ в Ренійському районі Одеської області 01.07.2010 року було складено акт № 8/23-35549672 про не встановлення місцезнаходження ТОВ «Тіртрансекспорт-СА»(а.с. 18). 02.07.2010 року посадовими особами ДПІ в Ренійському районі Одеської області було направлено запит № 4009/23 на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків ТОВ «Тіртрансекспорт-СА»(а.с. 19). На виконання запиту № 4009/23 від 02.07.2010 року податковою міліцією Ізмаїльської ОДПІ було проведено перевірку місцезнаходження відповідача, та складено акт № 17/26 від 11.08.2010 року, згідно якого, перевіркою встановлено, що ТОВ «Тіртрансекспорт-СА»не знаходиться за юридичною адресою м. Рені, вул. Дунайська, 188 (а.с. 20).
Відповідно до п. п. 12, 14 ст. 19 Закону України від 15.05.2003 року № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки. У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 13.08.2010 року державним реєстратором Ренійської районної державної адміністрації Одеської області внесено запис № 1 545 143 0002 000534 щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою (а.с. 21-22).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач подавав до ДПІ в Ренійському районі Одеської області звітність щодо своєї підприємницької діяльності, а саме: податковий розрахунок комунального податку від 20.04.2010 року № 9001227262 за січень 2010 року, декларацію з податку на прибуток підприємства від 22.04.2010 року № 9001332895 за 1-й квартал 2010 року, податкову декларацію з податку на додану вартість від 17.05.2010 року № 9001693318 за квітень 2010 року (а.с. 39-44).
Позивач разом з позовною заявою надав до суду довідку про відсутність заборгованості з податків і зборів (обов'язкових платежів), що контролюються ДПІ в Ренійському районі Одеської області № 8181/10/19039 від 26.10.2010 року, згідно до якої ТОВ «Тіртрансекспорт-СА»станом на 26.10.2010 року не має заборгованості по сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів) (а.с. 23).
Суд не приймає довідку № 8181/10/19039 від 26.10.2010 року про відсутність заборгованості з податків і зборів (обов'язкових платежів), що контролюються ДПІ в Ренійському районі Одеської області у ТОВ «Тіртрансекспорт-СА», оскільки згідно з інформацією, наданою Публічним акціонерним товариством «Акціонерний банк «Бізнес Стандарт»(від 29.12.2010 року вих. № 362) на рахунку відповідача № 26005041089001 за період з 17.06.2009 року по 23.12.2010 року відбувався рух коштів на виконання умов договору № 3 від 24.02.2010 року, укладеного з ФГ «Ізмаїлзаготсільгоспторг» (а.с. 45-143). Таким чином, ТОВ «Тіртрансекспорт-СА»здійснювало господарську діяльність, проте, не подавало звітність до ДПІ в Ренійському районі міста Одеси, та позивач, як суб'єкт владних повноважень, на який державою покладено обов'язок щодо контролю за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, після припинення подання податкової звітності не здійснив жодного заходу щодо встановлення фактів ведення (або відсутності) господарської діяльності відповідачем.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Тіртрансекспорт-СА»є платником податку на додану вартість.
Відповідно до п.п. е) п. 9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997, № 168/97-ВР реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо: в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців зроблено запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням.
Згідно до п. 5 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 01.03.2000, № 79, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 квітня 2000 року за № 208/4429, анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б" - "е" пункту 9.8 статті 9 Закону (підпункти "б" - "е" пункту 1 цього розділу), здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу. Податковий орган зобов'язаний прийняти самостійне рішення про анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "в" - "е" пункту 9.8 статті 9 Закону (підпункти "в" - "е" пункту 1 цього розділу). Податкові органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав. Рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами є, крім іншого, повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) (підстава - підпункт "е" пункту 9.8 статті 9 Закону). За наявності зазначених підтвердних документів (відомостей) податковий орган приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення податковим органом документальних невиїзних, планових та позапланових виїзних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства.
Будь-яких доказів щодо прийняття ДПІ в Ренійському районі Одеської області рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Тіртрансекспорт-СА»позивачем до суду не надано.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позивачем позов до суду був поданий у порушення вимог Закону України «Про державну податкову службу в Україні», так як у відповідності до розділу 8 Наказу ДПА №80 від 19.02.1998 року «Про затвердження Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)»при наявності довідки про відсутність податкової заборгованості перед бюджетом, внесення відомостей державним реєстратором про припинення юридичної особи на підставі рішення суду є підставою для зняття платника податків з обліку в органах державної податкової служби. Тобто держава в цьому випадку втрачає можливість впливати на процес запобігання ухиленню від сплати податків з боку недобросовісного платника.
З урахуванням встановлених фактів, суд вважає, що позивач не довів суду ті обставини, на які посилався в обґрунтування позовних вимог, а тому адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»від 15.05.2003 року №755-ІУ, ЗУ «Про систему оподаткування», керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, ч. 6 ст. 128, ст. ст. 159-164 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у Ренійському районі Одеської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Тіртрансекспорт-СА», третя особа -засновник товариства з обмеженою відповідальністю «Тіртрансекспорт-СА» - ОСОБА_1, про припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством -відмовити у повному обсязі.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому статтею 186 КАС України.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя
30 червня 2011 року