Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055
(вступна та резолютивна частин)
15.06.2011 р. 12:40 Справа № 2а-3871/11/1470
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брагар В.С. при секретарі судового засідання Мотельчук А.В. у відкритому судовому засіданні розглянувши адміністративну справу,
за позовомМиколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів,
вул. Нікольська, 46, м. Миколаїв, 54001
доТовариства з обмеженою відповідальністю
"Николаевдомсервис-1",
вул. Комсомольська, 14-а, Велика Корениха, м. Миколаїв, 57156
простягнення адміністративного-господарських санкцій та пені у
сумі 8 660,66 грн.,
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 69, 71, 86, 159-163, КАС України, суд, -
1. В задоволені позову відмовити.
2. Роз'яснити сторонам строк і порядок набрання цією постановою законної сили та її оскарження.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня проголошення/отримання її копії. Апеляційна скарга подаються Одеському апеляційному адміністративному суду через Миколаївський окружний адміністративний суд
Суддя В. С. Брагар
Миколаївський окружний адміністративний суд
54055, м. Миколаїв, вул. Заводська, 11
.
15.06.2011 р. 12:40 справа № 2а-3871/11/1470
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брагар В.С. при секретарі судового засідання Мотельчук А.В. у відкритому судовому засіданні розглянувши адміністративну справу,
за позовомМиколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів,
вул. Нікольська, 46, м. Миколаїв, 54001
доТовариства з обмеженою відповідальністю
"Николаевдомсервис-1",
вул. Комсомольська, 14-а, Велика Корениха, м. Миколаїв, 57156
простягнення адміністративного-господарських санкцій та пені у
сумі 8 660,66 грн.,
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_2, довіреність № 06-1624/2476, від 01.06.2011 р.;
від відповідача: ОСОБА_3, довіреність б/н, від 01.06.2011 р.;
Позивач звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовними вимогами про стягнення з відповідача на його користь адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 8 660,66 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що відповідач повинен сплатити адміністративно господарські санкції та пеню за не працевлаштування інваліда відповідно до нормативу, згідно звіту за 2010 р.
Відповідач заперечив проти позову і зазначив, що на підприємстві був працевлаштований інвалід 3-ї групи, а тому сплачувати адміністративно господарські санкції та пеню за не працевлаштування інваліда він не повинен.
У судовому засіданні судом було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -
Згідно до ч.2 ст.19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” №875-ХІІ від 21.03.91 р. (далі Закон) підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу встановленого частиною першою цієї статті і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Николаевдомсервис-1", зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Миколаївської міської ради 23.07.2010 р. про що внесені дані до ЄДРПОУ 26.07.2010 р.
З пояснень відповідача встановлено, що в звіті за 2010 р., який він подав 11.02.2011 р., до Заводського районного центру зайнятості, помилково було вказано, що створене ним місце, призначене для працевлаштування інваліда, залишились не зайнятим.
18.08.2010 р. відповідачем була прийнята на роботу інвалід 3-ї групи ОСОБА_4, що підтверджується витягом з наказу №24/1-к від 18.08.2010 р., копією довідки до акту МСЕК від 21.05.2010 р. та копією посвідчення інваліда виданого ОСОБА_4
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Згідно ст.20 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Таким чином, враховуючи те, що створене відповідачем місце для працевлаштування інваліда було зайнято інвалідом відповідач не повинен сплачувати адміністративно-господарські санкції та пеню Фонду соціального захисту інвалідів.
За таких обставин суд вважає позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 69, 71, 86, 159-163, КАС України, суд, -
1. В задоволені позову відмовити.
2. Роз'яснити сторонам строк і порядок набрання цією постановою законної сили та її оскарження.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня проголошення/отримання її копії. Апеляційна скарга подаються Одеському апеляційному адміністративному суду через Миколаївський окружний адміністративний суд
Суддя В. С. Брагар
Повний текст рішення складений відповідно
до ч.3 ст. 160 КАС України та підписаний суддею 20.06.2011 р.