79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
16 серпня 2011 р. № 2а-5347/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд, у складі:
Головуючого-судді: Мричко Н. І.
за участю секретаря судового засідання Якимець О.І.
представника позивача Медведєвої С.В.
та представника третьої особи Павлишина О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Міністерства економіки України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод «Львівська кузня»за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -Державної податкової адміністрації України про подовження дії спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності,-
встановив:
Міністерство економіки України звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод «Львівська кузня» (далі -ТзОВ «Завод «Львівська кузня»), в якому просить подовжити дію спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТзОВ «Завод «Львівська кузня»наказом Міністерства економіки України від 02.08.2010 року № 960 на термін до усунення компанією ТзОВ «Завод «Львівська кузня»порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»(в редакції, що діяла з 01.01.2008 року по 24.11.2009 року), а саме до зарахування на валютні рахунки ТзОВ «Завод «Львівська кузня»в уповноважених банках простроченої заборгованості за зовнішньоекономічним контрактом від 17.09.2007 року № 17/09/2007 по експортних операціях від 21.02.2008 та від 22.04.2008.
Обгруновуючи свою позицію позивач зсилається на те, що відповідно до ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»до відповідача за порушення зовнішньоекономічного законодавства відповідним наказом Мінекономіки застосовано спеціальну санкцію -тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України. У зв'язку з тим, що обставини, які зумовили застосування до відповідача згаданої санкції, ним не усунуті, позивач вважає за доцільне в судовому порядку подовжити дію спеціальної санкції, застосованої до відповідача.
В судовому засіданні за клопотанням представника позивача до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -Державну податкову адміністрацію України.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, пояснення надала аналогічні до викладеного у позовній заяві, просила позов задовольнити повністю.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -Державної податкової адміністрації України, позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити.
Відповідач явки уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, однак органами поштового зв'язку конверт із судовою кореспонденцією повернено на адресу суду із відміткою «по даному адресу не поживає». З урахуванням ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відомості, внесені до Єдиного державного реєстру (в т.ч. про місцезнаходження юридичної особи), вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. З урахуванням наведеної норми права відповідач вважається належним чином повідомленим про дату, час та місце проведення судового засідання. У зв'язку з чим, суд ухвалив розглянути справу у відсутність відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити у повному обсязі, виходячи з наступного.
Як вбачається із Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, ТзОВ «Завод «Львівська кузня»зареєстроване Яворівською районною державною адміністрацією як юридична особа.
У відповідності до пункту 1 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2007 року № 777, Мінекономіки є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної економічної, цінової, інвестиційної та зовнішньоекономічної політики, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва з ЄС.
Згідно припису ч. 2 ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики за порушення цього або пов'язаних з ним законів України може застосувати до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності такі спеціальні санкції, як індивідуальний режим ліцензування та тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Положеннями ч. 2 ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»спеціальні санкції -це тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності та індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку або за рішенням суду.
Як встановлено у судовому засіданні, 24.06.2010 року Державна податкова адміністрація України звернулася до Міністерства економіки України з поданням за № 7432/5/22-6016 щодо застосування спеціальних санкцій згідно зі ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», зокрема, у додатку до вказаного вище подання вказувався суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності у якого встановлено наявність простроченої дебіторської заборгованості по здійснених зовнішньоекономічних операціях -ТзОВ «Завод «Львівська кузня».
02.08.2010 року на підставі подання Державної податкової адміністрації від 24.06.2010 року № 7432/5/2206016, Міністерством економіки України був виданий наказ № 960 «Про застосування спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності -до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України», згідно з Переліком додатку до компанії - резидента ТзОВ «Завод «Львівська кузня»застосована спеціальна санкція -тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності України.
Підставою для застосування зазначеної вище спеціальної санкції стали виявлені Державною податковою адміністрацією України порушення з боку ТзОВ «Завод «Львівська кузня» вимог ст. 1 Закону України від 23.09.1994 року № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».
Згідно припису ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»від 23.09.1994р. 185/94-ВР (у редакції, що діяла з 01.01.2008р. по 24.11.2009р.) передбачено, що виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
Зазначені порушення вимог ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»(в редакції, що діяла з 01.01.208р. по 24.11.2009р.) з боку ТзОВ «Завод «Львівська кузня»полягають у наявності простроченої дебіторської заборгованості у сфері ЗЕД по розрахункам за договором від 17.09.2007р. № 17.09.07., які встановлені на підставі:
- довідки 2-ї Львівської філії ВАТ «Кредобанк»від 05.09.2008 року № 6081 про
факти порушення законодавчо встановлених термінів розрахунків за експертною операцією від 21.02.2008 року, проведеною ТзОВ «Завод «Львівська кузня» на виконання експертного контракту від 17.09.2007 року із контрагентом ТОВ «Промекспорт», Російська Федерація;
- довідки ВАТ «Кредобанк»від 06.11.2008 року № 7314 про факти порушення законодавчо встановлених термінів розрахунків за експертною операцією від 22.04.2008 року проведеною ТзОВ «Завод «Львівська кузня»на виконання експертного контракту від 17.09.2007 року із контрагентом «Harihar forgings PVT LTD»Індія).
Положеннями ст. 35 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»встановлено, що суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності несуть відповідальність у видах та формах, передбачених статтями 33 і 37 цього Закону, іншими законами України та/або зовнішньоекономічними договорами (контрактами).
Нормою ст. 36 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»визначено, що порядок притягнення до відповідальності, здійснення відповідальності та звільнення від відповідальності визначається процесуальними законами України.
Згідно нормативного припису ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»встановлено, що за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані спеціальні санкції, зокрема, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Санкції, зазначені вище, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
Подання щодо застосування санкцій повинно містити такі дані: найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.
Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.
Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.
У відповідності до абз. 2 п.п. 3.4 п. 4 Порядку взаємодії Мінекономіки та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Мінекономіки та Державної податкової адміністрації України від 09.11.2006р. № 340/672, на підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто і виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономіки готує відповідну позовну заяву до суду.
З матеріалів справи вбачається, що 07.10.2010 року Міністерство економіки України звернулося із листом-пропозицією за № 402-29/1548 до Державної податкової адміністрації України - ініціатора тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності резидента -ТзОВ «Завод «Львівська кузня»щодо доцільності скасування дії спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності та застосування з 17.11.2010 року спеціальної санкції у вигляді індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно листа Державної податкової адміністрації України від 05.11.2010 року № 14147/5/22-6016 «Про надання висновків», ДПА України повідомила Міністерство економіки України про те, що ТзОВ «Завод «Львівська кузня»з березня 2009 року не подає звітність до ДПІ за місцем реєстрації, не знаходиться на даний момент за фактичною та юридичною адресами, внаслідок чого провести перевірку товариства не є можливим, а тому Державна податкова адміністрація України, вважає за доцільним подовжити дії застосованої наказом Міністерства економіки України від 02.08.2010 року № 960 спеціальної санкції у вигляді тимчасового зупинення ЗЕД до ТзОВ «Завод «Львівська кузня».
Доказів усунення відповідачем порушень вимог ст.1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»(у редакції, що діяла з 01.01.2008р. по 24.11.2009р.) суду не надано.
В контексті викладеного вище, суд приходить до переконання про обґрунтованість підстав для подовження судом дії застосованої до відповідача санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з ч. 9 ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»при прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
У відповідності до ч. 2 ст. 251, ч. 2 ст. 252 Цивільного кодексу України терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.
Суд погоджується з доводами позивача про доцільність подовжити дію спеціальної санкції -тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до відповідача наказом Мінекономіки від 02.08. 2010 року № 960 на термін до усунення ним порушення ст.1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»(в редакції, що діяла з 01.10.2008р. по 24.11.2009р.) за зовнішньоекономічним контрактом від 17.09.2007 № 17/09/2007.
Керуючись ст. ст. 2, 3, 11, 50, 70, 71, 72, 86, 94, 98, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
адміністративний позов задовольнити повністю.
Подовжити дію спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТзОВ «Завод «Львівська кузня»наказом Міністерства економіки України від 02.08.2010 року № 960, на термін до усунення компанією -резидентом ТзОВ «Завод «Львівська кузня»порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»(в редакції, що діяла з 01.01.2008 року по 24.11.2009 року), а саме до зарахування на валютні рахунки ТзОВ «Завод «Львівська кузня» в уповноважених банках простроченої заборгованості за зовнішньоекономічним контрактом від 17.09.2007 року № 17/09/2007 по експортних операціях від 21.02.2008 та від 22.04.2008.
Стягнути з ТзОВ «Завод «Львівська кузня»на користь бюджету судові витрати у сумі 3 (три) грн. 40 коп.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 19 серпня 2011 року.
Суддя Мричко Н.І.