Постанова від 18.08.2011 по справі 2а-4692/11/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2011 р. № 2а-4692/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі

Головуючого-судді: Мричко Н. І.

за участю секретаря судових засідань Якимець О.І.

представника прокуратури Покори К.В.

та представника відповідача Куцак В.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом заступника військового прокурора Львівського гарнізону в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Львівській області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова про зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ :

заступник військового прокурора Львівського гарнізону в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Львівській області звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова (далі -КЕВ м. Львова), в якому просить зобов'язати відповідача отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на котельню, що знаходиться на території військового містечка № 4 військової частини А 4623 (м. Кам'янка-Бузька).

Обгрунтовуючи свою позицію зсилається на те, що у 2011 році державною екологічною інспекцією у Львівській області проведено перевірку КЕВ м. Львова з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства. Під час вказаної перевірки встановлено відсутність дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря окремими військовими частинами, котельні яких перебувають на балансі КЕВ м. Львова.

Вказує на те, що на території військового містечка № 4 військової частини А4623, яке знаходиться за адресою: Львівська обл., м. Кам'янко-Бузька, та перебуває на обліку КЕВ м. Львова, знаходиться об'єкт - джерело забруднюючих речовин, а саме, котельня, на яку всупереч вимогам ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. За наслідками перевірки складений Акт від 12.04.2011 року. Просить позов задовольнити повністю. В судовому засіданні представник прокурора позовні вимоги підтримав повністю, пояснення надав аналогічні до викладеного у позовній заяві, просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнала та, пояснила, що КЕВ м. Львова вживаються заходи для отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин з котельні, яка знаходиться на території військового містечка № 4 військової частини А 4623. Проте, затримка у виготовленні дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря полягає у вирішенні питання ким саме повинен надаватись висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи на документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для військових частин.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, суд даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.

КЕВ м. Львова, 20.07.2001 року зареєстроване виконавчим комітетом Львівської міської ради як юридична особа, ідентифікаційни код -07638027, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців від 18.03.2011 року.

Згідно Положення Квартирно-експлуатаціного відділу м. Львова, затвердженого 11.01.2006 року ТВО начальника Західного Територіального КЕВ м. Львова, КЕМ м. Львова є юридичною особою і, відповідно права та обов'язки юридичної особи -КЕВ м. Львова набуває з дня її державної реєстрації. Так, згідно ст. 5 положення КЕВ м. Львова, якою визначені права та обов'язки установи, одним із обов'язків відповідача у даній справі є виконання норм і вимог щодо охорони навколишнього природного середовища.

У відповідності до плану роботи військової прокуратури Львівського гарнізону на перше півріччя 2011 року вбачається, що у період: квітень -травень 2011 року запланована перевірка, зокрема, КЕВ м. Львова, з питань додержання службовими особами вимог Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про відходи», та іншого природоохоронного законодавства щодо забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської діяльності на навколишнє природне середовище.

Так, на виконання вказаного вище плану, 12.04.2011 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Пукач А.Б. із залученням помічника прокурора військової прокуратури Львівського гарнізону Шимко В.В. та у присутності головного інженера Федчика М.В. була проведена перевірки КЕВ м. Львова з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Під час перевірки встановлено, що на балансі КЕВ м. Львова є дванадцять котелень, однак, лише у дев'яти котелень наявні дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Так, зокрема, у котельні, яка знаходиться на території військового містечка № 4 військової частини А 4623 за адресою: Львівська обл., м. Кам'янка-Бузька відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст.ст. 7, 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». За наслідками перевірки складений Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 12.04.2010 року.

Згідно листа КЕВ м. Львова від 28.02.2011 року № 556, до переліку військових містечок, які перебувають на обліку в КЕВ м. Львова, входить, зокрема, військове містечко № 4 за адресою: Львівська обл., м. Кам'янка-Бузька.

Закону України «Про охорону атмосферного повітря»спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище. Цей Закон визначає правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря.

У відповідності до положень ст. 1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»атмосферне повітря -це життєво важливий компонент навколишнього природного середовища, який являє собою природну суміш газів, що знаходиться за межами жилих, виробничих та інших приміщень;

охорона атмосферного повітря -це система заходів, пов'язаних із збереженням, поліпшенням та відновленням стану атмосферного повітря, запобіганням та зниженням рівня його забруднення та впливу на нього хімічних сполук, фізичних та біологічних факторів;

забруднення атмосферного повітря -це змінення складу і властивостей атмосферного повітря в результаті надходження або утворення в ньому фізичних, біологічних факторів і (або) хімічних сполук, що можуть несприятливо впливати на здоров'я людини та стан навколишнього природного середовища;

викид -це надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин.

Нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин та їх сукупності, які містяться у складі пилогазоповітряних сумішей, що відводяться від окремих типів обладнання, споруд і надходять в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, встановлюються з метою забезпечення дотримання нормативів екологічної безпеки атмосферного повітря з урахуванням економічної доцільності, рівня технологічних процесів, технічного стану обладнання, газоочисних установок (ч. 1 ст. 7 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»).

Положеннями ст. 10 Закону України передбачені обов'язки підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності щодо охорони атмосферного повітря, зокрема, підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:

- здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

- вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;

- забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

- здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;

- заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;

- забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;

- забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;

- використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел;

- здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря.

У відповідності до припису ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Перелік забруднюючих речовин переглядається Кабінетом Міністрів України не менше одного разу на п'ять років за пропозицією спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Згідно п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 №302 «Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиді забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи», дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.

В судовому засіданні представник відповідача не навів обґрунтованих заперечень, які б засвідчували наявність у нього дозволів на викиди в атмосферне повітря чи будь-які інші обставини, які б надавали йому право здійснювати викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволів, а навпаки визнав обов'язок виготовлення таких дозволів.

У відповідності до положень до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повно важення надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);безсторонньо (неупереджено);добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В контексті викладеного вище, суд приходить до переконання, що позовні вимоги є обґрунтованими, відповідачем належними та допустимими доказами не спростовані, а відтак підлягають до задоволення.

У відповідності до норм ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 11, 50, 70, 71, 72, 86, 94, 98, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Квартирно-експлуатаційний відділ м. Львова отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на котельню, що знаходиться на території військового містечка № 4 військової частини А4623 за адресою: Львівська область, м. Кам'янка-Бузька.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 22 серпня 2011 року.

Суддя Мричко Н.І.