Постанова від 17.08.2011 по справі 2а-0870/5681/11

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2011 року Справа № 2а-0870/5681/11

(12 год. 15 хв.)

Запорізький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Щербака А.А., при секретарі Сподінової А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському районі» до Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області про стягнення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду знаходиться зазначений адміністративний позов.

Позивач просить стягнути з відповідача штраф за порушення законодавства України про електроенергетику у розмірі 5 100 грн. 00 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 30.09.2010 року Державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області проведено планове обстеження електрообладнання Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області. В ході перевірки виявлені порушення законодавства України про електроенергетику, про що складено Акт №01/20-1642. На підставі Акту від 30.09.2010 року №01/20-1642 видані Приписи № 01/20-1642 та № 01/20-1642/1 від 04.10.2010 року з переліком заходів, спрямованих на усунення порушень і строків їх виконання. 13.12.2010 року при перевірці відповідача було встановлено ухилення від виконання вимог приписів, складено акт перевірки (протокол) від № 01/20-1665, в результаті чого Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області було винесено Постанову від 22.02.2011 року №01/20-01-005 про накладення штрафу у розмірі 5 100 грн. 00 коп. за порушення законодавства про електроенергетику.

В позові зазначено, що у встановлений чинним законодавством строк Приписи № 01/20-1642 та № 01/20-1642/1 від 04.10.2010 року, Постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 22.02.2011 року №01/20-01-005 Відповідачем не оскаржені, штраф у добровільному порядку до Державного бюджету не сплачений.

В обґрунтування позовних вимог посилається на приписи ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року №1312.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, через канцелярію суду надав клопотання в якому просить суд справу розглянути за його відсутності.

Представник відповідача у судове засідання вдруге не з'явився, через канцелярію суду надав клопотання в якому просить суд розгляд справи відкласти на іншу дату. В обґрунтування зазначеного клопотання зазначає, що представник відповідача знаходиться у відпустці.

Суд відповідно до ст. 128 КАС України розглянув справу за відсутності представників сторін за наявними в ній матеріалами.

Відповідно до п.1 ст.41 КАС України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь в справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи, суд приходить до висновку, що воно не підлягає задоволенню. Приймаючи рішення щодо клопотання представника відповідача суд виходив з того, що представником, відповідно до ч. 2 ст. 56 КАС України, може бути фізична особа, яка має адміністративну процесуальну дієздатність. Законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом. Отже, можна зробити висновок, що у разі неможливості прибуття у судове засідання представника відповідача, який на час розгляду справи знаходився у відпустці, у відповідача була можливість забезпечити явку іншого представника для захисту своїх інтересів.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 30.09.2010 року Державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області Пархоменко Н.В. проведено планове обстеження електрообладнання Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області з питань виконання комплексу заходів із забезпечення стійкої роботи електроенергетичного господарства соціально важливих споживачів електричної енергії в осінньо-зимовий період та в умовах надзвичайних ситуацій.

В ході перевірки виявлені порушення законодавства України про електроенергетику, про що складено Акт від 30.09.2010 року №01/20-1642. Зазначений акт було отримано 30.09.2010 року особисто головою районної адміністрації Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області Бойченко С.М. про що свідчить його підпис, скріплений печаткою на акті.

На підставі Акту від 30.09.2010 року №01/20-1642 Державним інспектором з енергетичного нагляду Пархоменко Н.В. голові районної адміністрації Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області Бойченку С.М. видано Приписи № 01/20-1642 та № 01/20-1642/1 від 04.10.2010 року з переліком заходів, спрямованих на усунення порушень, встановлених в акті, і строків їх виконання. Приписи було отримано 06.10.2010 року особисто головою районної адміністрації Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області Бойченко С.М. про що свідчить його підпис, скріплений печаткою на приписах.

Матеріалами справи встановлено, що 13.12.2010 року Держенергонаглядом при перевірці Відповідача на предмет виконання Приписів № 01/20-1642 та № 01/20-1642/1 від 04.10.2010 року встановлено ухилення від виконання вимог вказаних Приписів, а саме: не виконані вимоги п.п.1,2 Припису № 01/20-1642 та п.п. 1,2,3,4,5,6,7,9 Припису № 01/20-1642/1 про що складені Акти перевірки № 01/20-1665 та № 01/20-1665/1 від 13.12.2010 року та Акт перевірки (протокол) від 13.12.2010 року №01/20-1665. Зазначені документи було отримано уповноваженою особою відповідача 17.12.2010 року, про що свідчить підпис на поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення.

На підставі Акту перевірки (протоколу) від 13.12.2010 року № 01/20-1665 Старшим Державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області Драний Р.В. було винесено Постанову від 22.02.2011 року №01/20-01-005 про накладення штрафу у розмірі 5 100 грн. 00 коп. за порушення законодавства про електроенергетику. Постанову було отримано уповноваженою особою відповідача 28.02.2011 року, про що свідчить підпис на поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення.

Судом встановлено, що Приписи № 01/20-1642 та № 01/20-1642/1 від 04.10.2010 року, Постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 22.02.2011 року №01/20-01-005 Відповідачем не оскаржені, штраф у добровільному порядку до Державного бюджету не сплачений.

Згідно до ст. 26 Закону України “Про електроенергетику” позивач, споживач енергії, несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України “Про електроенергетику” суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною 7 статті 27 Закону України “Про електроенергетику” визначено, що санкції, передбачені ч. 3 ст. 27 цього Закону, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 27 Закону України “Про електроенергетику” Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику. Це положення визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.

Відповідно до абз. 3 п. 2 Положення штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за:

ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Згідно до п. 5 Положення старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи:

за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.

Пунктом 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання встановлено, що суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.

У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Згідно ч. 6 ст.27 Закону України “Про електроенергетику” суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, зазначена заборгованість підлягає примусовому стягненню з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області (69089, м. Запоріжжя, вул. Істоміна, 8, ЄДРПОУ 20488417) на користь Державного бюджету України (п/р 31117106700003 у банку ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677103, одержувач - Державний бюджет Ленінського району м. Запоріжжя, код бюджетної класифікації 21081100) - 5 100 грн. 00 коп. (п'ять тисяч сто гривень нуль копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.А. Щербак