16 червня 2011 року 17:30 Справа № 2а-0870/3657/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
судді Бойченко Ю.П., за участю секретаря судового засідання Сокол О.О. та представників:
прокурора: не з'явився
позивача: не з'явився
відповідача: не з'явився
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора Заводського району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя
до Державного підприємства «Запорізький титано-магнієвий комбінат»
про стягнення витрат на виплату наукових пенсій,
18 травня 2011 року Прокурор Заводського району м. Запоріжжя (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя (далі - УПФУ в Заводському районі) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства “Запорізький титано-магнієвий комбінат” (далі - відповідач, ДП «ЗТМК»), в якій просить стягнути з відповідача суму боргу витрат на виплату пенсії науковцям за період з жовтня 2010 року по березень 2011 року у розмірі 15796,33 грн.
Прокурор обґрунтовує свої вимоги тим, що різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність” та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право певна особа, фінансуються для наукових працівників бюджетних установ і організації за рахунок бюджету, а для наукових працівників недержавних підприємств та організації - за рахунок коштів цих підприємств і організацій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Чинне законодавство покладає на підприємство обов'язок щодо відшкодування Пенсійному Фонду суми різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність” та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право певна особа.
УПФУ в Заводському районі м. Запоріжжя було призначено та виплачено пенсію як науковим (науково-технічним) працівникам, згідно Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність”, наступним працівникам ДП “ЗТМК”: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, проте відповідачем не відшкодовано витрати на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної даним працівникам відповідно до Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність”, і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за період з жовтня 2010 року по березень 2011 року у розмірі 15 796,33 гривень.
Ухвалою суду від 20 травня 2011 року відкрито провадження у адміністративній справі №2а-0870/3657/11, закінчено підготовче провадження та призначений судовий розгляд на 08 червня 2011 року.
08 червня 2011 року відкладено розгляд справи на 16 червня 2011 року.
Прокурор у судове засідання не з'явився, про дату час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Позивач у судове засідання не з'явився, надав до канцелярії суду заяву про розгляд справи без його уповноваженого представника. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, направив до суду клопотання що позов визнає у повному обсязі та просив розглянути справу за відсутності його уповноваженого представника.
Відповідно до положень статті 128 КАС України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.
Згідно з ч. 1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
Відповідно до ст. 24 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, пенсія науковому працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам - за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.
За кожний повний рік роботи понад стаж наукової роботи, визначений частиною другою цієї статті, пенсія збільшується на один відсоток заробітної плати, але не може бути більше 90 відсотків середньомісячної заробітної плати.
Різниця між сумою пенсії, призначеною за цим Законом, і сумою пенсії, нарахованою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Згідно з Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій і вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 р. № 372 (далі - Порядок), зокрема п. 2, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50% різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій і вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій і закладів.
Відповідно до п. 3 зазначеного Порядку, фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності і фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації.
Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсій відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, про що відповідному підприємству, установі, організації відразу надсилається повідомлення за затвердженим зразком, що передбачено п. 5 Порядку фінансування різниці.
Згідно з цим же пунктом Порядку, підприємства, установи, організації самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Судом встановлено, що за період з жовтня 2010 року по березень 2011 року позивачем було нараховано та виплачено пенсію як науковим працівникам, згідно Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність”, працівникам ДП “ЗТМК”: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, що підтверджується довідками про призначення та перерахунок пенсій по кожному з цих пенсіонерів.
Згідно діючого законодавства, позивачем на адресу відповідача були направлені повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів по зазначеним вище пенсіонерам. Зазначена обставина підтверджується наданими позивачем копіями повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумами пенсій по кожному із даних пенсіонерів, які були отримані відповідачем, про що свідчить підпис уповноваженої особи підприємства на цих повідомленнях.
Станом на час розгляду справи відповідач має заборгованість перед позивачем щодо відшкодування витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність”, і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, за період з жовтня 2010 року по березень 2011 року у розмірі 15 796,33 грн. по зазначеним пенсіонерам.
Відповідач доказів сплати зазначеної суми заборгованості суду не надав та визнав позов.
Згідно п. 8 Порядку у випадку порушення строків сплати коштів, спрямованих на фінансування різниці у розмірі пенсій, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми в порядку, передбаченому законодавством.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 15796,33 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищезазначене, керуючись ст.ст. 41, 128, 69, 70, 71, 158 - 163 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства “Запорізький титано-магнієвий комбінат” (69600, м. Запоріжжя, вул. Теплична, 18, код ЄДРПОУ 00194731) на користь управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя (р/р 25603301001077, банк - Запорізьке обласне управління ВАТ “Державний ощадний банк України”, МФО 313957, ЄДРПОУ 20508427) суму боргу з відшкодування витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за період з жовтня 2010 року по березень 2011 року у розмірі 15 796,33 грн. (п'ятнадцять тисяч сімсот дев'яносто шість гривень 33 копійок.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ю.П.Бойченко