29 червня 2011 року 10:00 Справа № 2а-0870/4088/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: судді Бойченко Ю.П., за участю секретаря судового засідання Сокол О.О. та представників:
позивача: не з'явився
відповідача: не з'явився
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Бердянського міського центру зайнятості
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення суми штрафу,
30 травня 2011 року Бердянський міський центр зайнятості (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_1.) в якій просить стягнути з відповідача суму штрафу за неповне нарахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття у розмірі 2 736,00 грн.
Ухвалою суду від 1 червня 2011 року відкрито провадження у адміністративній справі №2а-0870/4088/11, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 14 червня 2011 року.
14 червня 2011 року судове засідання відкладено на 29 червня 2011 року.
29 червня 2011 року від позивача надійшла заява про розгляд справи за відсутністю його уповноваженого представника та підтримку позовних вимог у повному обсязі.
Відповідач пояснень та заперечень на позов не надав, у судове засідання повторно не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Відповідно до положень статті 128 КАС України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.
Згідно з ч. 1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
Відповідно до ст. 12 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, Бердянський міський центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, одним з основних завдань якого є реалізація в регіоні державної політики в сфері страхування на випадок безробіття.
Згідно зі ст. 17 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” передбачено, що розмір страхових внесків щорічно за поданням Кабінету Міністрів України встановлюється Верховною Радою України відповідно для роботодавців та застрахованих осіб одночасно із затвердженням державного бюджету України на поточний рік.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 17 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” роботодавці та застраховані особи сплачують страхові внески один раз на місяць в день одержання роботодавцями в установах банків коштів на оплату праці.
Пунктом 1 статті 19 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” визначено, що розміри страхових внесків встановлюються на календарний рік для роботодавця -у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інших заохочувальних і компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, що визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України “Про оплату праці”.
ОСОБА_1 був зареєстрований платником страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття та в силу ч. 2 ст. 35 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” мав своєчасно та у повному розмірі сплачувати страхові внески.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків на випадок безробіття визначений Інструкцією про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №339 від 18.12.2000.
23 березня 2011 року ОСОБА_1 звернувся до Бердянського міського центру зайнятості з заявою про проведення документальної перевірки та зняття його з обліку у зв'язку з припиненням підприємницької діяльності.
30 березня 2011 року Бердянським міським центром зайнятості було проведено позапланову перевірку відповідача з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за період з 26 жовтня 2010 року по 31 грудня 2010 року, за результатами якої було складено Акт №77-11 від 30 березня 2011 року.
Відповідно до проведеної перевірки встановлено порушення відповідачем вимог ч. 2 ст. 35 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” та донараховано страхових внесків на суму 60,18 грн., за несвоєчасну сплату страхових внесків була нарахована пеня в розмірі 2 грн. 16 коп. Дані суми боргу були сплачені відповідачем 30 березня 2011 року.
Крім того, за своєчасне необчислення (неповне нарахування) страхових внесків було накладено фінансовий штраф у розмірі прихованої суми виплат, на які повинні були нараховуватися страхові внески. Даний штраф становить 2 736,00 грн. у відповідності до п. 9.2. “Інструкції про порядок обчислення і сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття”, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000р. № 339 (далі Іструкція № 339).
Відповідно до вимог Інструкції №339 на підставі акта перевірки позивачем прийнято рішення від 29 квітня 2011 року № 5 про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки), у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу.
Згідно положень Інструкції №339 роботодавець протягом десяти робочих днів, наступних за днем одержання рішення, зобов'язаний сплатити суми недоїмки, пені та штрафу або оскаржити рішення у встановленому порядку.
У разі коли роботодавець не згоден з розрахунком суми недоїмки, пені та штрафу, зазначених у рішенні, він має право протягом десяти робочих днів, наступних за днем отримання рішення, звернутися до центру зайнятості, який його прийняв, із скаргою про перегляд цього рішення. Рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків , у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу роботодавець також має право оскаржити в судовому порядку, про що він повідомляє центр зайнятості, який прийняв зазначене рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Докази оскарження відповідачем рішення Бердянського міського центру зайнятості “Про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу від 29 квітня 2011 року №5 у матеріалах справи відсутні.
На час розгляду справи оплата страхових внесків відповідачем не здійснена, в зв'язку з чим позовні вимоги про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків у сумі 2 736,00 грн. суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Враховуючи вищезазначене, керуючись ст. 69, 70, 71, 158 - 163 КАС України, суд
Адміністративний позов Бердянського міського центру зайнятості задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (71100, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Бердянського міського центру зайнятості (р/р 37172305900011 в ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 23787244, одержувач - Бердянський міський центр зайнятості) суму штрафу за своєчасне необчислення (неповне нарахування) страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у розмірі 2 736,00 грн. (дві тисячі сімсот тридцять шість гривень 00 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ю.П.Бойченко