Справа № 2-а/0606/232/2011
09.08.2011 смт. Володарськ-Волинський
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області в складі
головуючого-судді Криницького Л.В.
при секретарі Свиридок А.В.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі про визначення причин пропущеного строку для звернення до суду поважними, визначення дій відповідача незаконними та зобов'язання суб'єкта владних повноважень нарахувати та виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії як дитині війни з 01.01. 2006 року по дату розгляду справи та виплачувати її в подальшому,-
27 квітня 2011 року позивач звернувся до суду із даним позовом в обґрунтування якого зазначає, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року, а тому відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»він є дитиною війни. Починаючи з 1.01. 2006 року йому повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у вигляді надбавки до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Довідавшись, що визначена законом 30% надбавка до пенсії йому не виплачувалась, він в порядку досудового врегулювання спору звернувся до управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі з проханням нарахувати йому і виплатити грошові кошти , на що отримав відмову.
Позивач просить суд постановити рішення, яким визнати причини пропущення строку для звернення до суду поважними та поновити пропущений строк, з 01.01.2006 року, визнати діяння (бездіяльність та відмову) управління пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі щодо нарахування і виплати несплаченої йому державної соціальної допомоги як дитині війни (30% надбавки до пенсії) з 01.01.2006 року по теперішній час протиправними; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі протягом 5 (п'яти) календарних днів з дня набрання судовим рішенням чинності нарахувати та виплатити у повному обсязі йому як дитині війни недоплачену щомісячну державну соціальну 30% надбавку, що передбачена ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», починаючи з 01.01.2006 р. по день розгляду справи, а також нараховувати і виплачувати 30% надбавку до пенсії як дитині війни у повному розмірі в подальшому; стягнути з відповідача на його користь судові витрати.
Позивач в судове засідання не прибув, надіславши листа в якому просить справу розглянути у його відсутності, що заявлений позов він підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не прибув надіславши до суду заперечення проти позову в якому просить справу розглянути у відсутності представника відповідача, що заявлений позов відповідач не визнає.
Дослідивши матеріали справи, заперечення відповідача, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. І ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому, відповідно до вимог ст. 100 КАС України адміністративний позов після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи,
яка його подала не знайде підстав для поновлення строку.
Позивач просить суд визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновити пропущений строк.
-2-
Суд вважає, що позов в цій частині задоволенню не підлягає так як позивач не надав суду доказів про поважність пропуску звернення до суду.
Право позивача на отримання підвищення до пенсії виникло з часу набрання чинності Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Так як у 2007 та 2008 роках дія цього закону була обмежена Законами України «Про державний бюджет «на відповідні роки то у позивачки виникло право на підвищення пенсії після винесення рішення Конституційним Судом України від 9 липня 2007 року, а у 2008 році з часу винесення рішення Конституційним Судом України від 22 травня 2008 року. Вказані рішення були опубліковані у встановленому порядку, а тому позивач мав дізнатися про порушення свого права саме з часу опублікування рішень суду. Крім того, позивач щомісяця отримує пенсію, а тому повинна була знати чи виплачується їй доплата до пенсії як дитині війни.
Суд приходить до висновку, що підлягає задоволенню позов в частині визнання дій відповідача протиправними в межах шестимісячного строку визначеного ст. 99 КАС України тобто за період з 29 жовтня 2010 року по час звернення до суду, тобто по 29 квітня 2011 року, позов же в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу підлягає задоволенню за період з 29 жовтня 2010 року по 29 квітня 2011 року, тобто по дату, яку вказав в позовній заяви позивач , з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»до категорії дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни ( 2 вересня 1945 року) було менше 18 років.
Позивач народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 року, відноситься до категорії дітей війни, знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі, що підтверджується його пенсійним посвідченням.
Відповідно до ч. І ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права, які мають статус дитини війни, на їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріплені в Законі України «Про соціальний захист дітей війни».
Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Рішеннями Конституційного Суду України від 9 липня 2007 р. та від 22 травня 2008 р. визнанні неконституційними п. 12 ст. 71, ст. 111 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 р.»та зміни внесені підпунктом 2 підпункту 41 розділу II ЗУ «про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким ст. 6 Закону України
№ 2195-ІУ була викладена в новій редакції.
З матеріалів справи вбачається, що позивачці надбавка до пенсії, як особі зі статусом «дитини війни», нараховувалась та виплачувалась не у повному обсязі, тобто не на підставі Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а на підставі постанови Кабінету Міністрів України»«Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»№ 530 від 28.05. 2008 року.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Зміст закону України, яким встановлюється надбавка до пенсії дітям війни, свідчить про відсутність будь-яких обмежень щодо можливостей підвищення на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком особам, які мають статус «дитина війни».
Тому, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягає саме стаття 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а не постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05. 2008
року.
-3 -
Таким чином позивач мав право на отримання доплати до пенсії у розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком, але до суду із позовом не звертався, а звернувся лише 29 квітня 2011 року.
Виходячи з вищевикладеного, позовні вимоги позивача за період з 29 жовтня 2010 року по
29 квітня 2011 року щодо визнання дій відповідача протиправними та з 29 жовтня 2010 року по 29 квітня 2011 року щодо нарахування та виплати соціальної допомоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Не підлягає задоволенню вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача проводити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії, як дитині війни, відповідно до положення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у подальшому, тобто на майбутнє, з наступних підстав.
Відповідно до ч. І ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Позивач просить суд зобов'язати відповідача на майбутнє нараховувати та виплачувати йому надбавку до пенсії, яка передбачена ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни». Суд же розглядає звернення позивачів до адміністративного суду з уже порушеними правами, свободами та інтересами позивачів, тобто в минулому часі, на час звернення до суду, а не в майбутньому.
Так як відповідач звільнений від сплати судового збору то витрати позивача належить стягнути на його користь з Державного бюджету України.
Керуючись ст. 124 Конституції України, Законом України „Про соціальний захист дітей війни ", ч. І ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,ст.ст. 158, 159, 160 ч. З, 161-163, 167, 254 КАС України, суд ,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі щодо часткового нарахування і виплати ОСОБА_1 державної соціальної допомоги, як дитині війни, яка передбачена статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за період з 29 жовтня 2010 року по 29 квітня 2011 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі нарахувати та виплатити у повному обсязі ОСОБА_1 соціальну надбавку до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком що передбачена ст. 6 Закону України
«Про соціальний захист дітей війни», визначеної відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за період з 29 жовтня 2010 року по 29 квітня 2011 року з урахуванням виплаченої за вказаний час доплати до пенсії, протягом 5
( п'яти) днів з дня набрання судовим рішенням чинності.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по справі у розмірі 3 гривні 40 копійок.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через Володарсько-Волинський районний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадження апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий: