Постанова від 09.06.2011 по справі 2-а/0606/118/2011

Справа № 2-а/0606/118/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.06.2011 смт. Володарськ-Волинський

Володарсько - Волинський районний суд Житомирської області у складі: головуючого-судді: Криницького Л.В.

при секретарі: Свиридок А.В.

розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом

ОСОБА_1 ДО управління праці та соціального захисту населення Володарсько-Волинської райдержадміністрації, Іршанського державного комунального підприємства

про

стягнення коштів, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",-

ВСТАНОВИВ:

28 березня 2011 року позивачка звернулась з даним позовом до суду вказуючи, що вона проживає в смт. Іршанськ Володарсько-Волинського району Житомирської області та має статус постраждалого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС четвертої категорії, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 09.08. 2008 року і працює в зоні посиленого радіоекоголічного контролю в Іршанському державному комунальному підприємстві.

Відповідно до переліку населених пунктів, Житомирської і Київської областей, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено постановою КМ України №106 від 23.07.1991 року та розпорядження КМ України від 12.01.1993 року смт. Іршанськ Володарсько-Волинського району Житомирської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Відповідно до ч.2 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, а саме у зоні посиленого радіоекологічного контролю проводиться доплата за кратним розміром мінімальної заробітної плати, їй же проводиться доплата в значно менших розмірах, відповідно до постанови КМУ № 836 від 26.07. 1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що призвело до порушення її прав.

Позивачка просить суд визнати дії відповідачів -Іршанського державного комунального підприємства і управління праці та соціального захисту населення Володарсько-Волинської районної державної адміністрації щодо не нарахування та невиплати в повному обсязі доплати їй за роботу в зоні посиленого радіоекологічного контролю з жовтня місяця 2010 року по дату розгляду справи в суді, кошти у розмірі 1,5 мінімальної заробітної плати щомісяця, неправомірними тобто такими , що не відповідають ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Конституції України; зобов'язати Іршанське державне комунальне підприємство і Управління праці та соціального захисту населення Володарсько-Волинської районної державної адміністрації провести нарахування за шість місяців з 01.09.2010 року по дату розгляду справи на її користь не отримані кошти, що передбачені ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Володарсько-Волинської районної державної адміністрації провести виплату за шість місяців з 01.09.2010 року по дату розгляду справи на її користь не отримані кошти, що передбачені ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивачка та представники відповідачів в судове засідання не прибули, надіславши до суду заяви в яких просять справу розглянути без їх участі.

Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за наступних підстав.

ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративним позовом 28 березня 2011 року.

- 2 -

В судовому засіданні встановлено, що позивачка працює в Іршанському державному комунальному підприємстві , яке розташоване смт. Іршанськ Володарсько-Волинському районі Житомирської області, який віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи четвертої категорії.

В межах строків звернення до адміністративного суду, який передбачений ст. 99 КАС України позивачці Іршанське державне комунальне підприємство нараховувало та виплачувало , а управління праці та соціального захисту населення Володарсько-Волинської райдержадміністрації компенсувало Іршанському державному комунальному підприємстві доплату за роботу на території радіоактивного забруднення від 2 грн.60 коп. по 5 грн. 20 копійок, які встановлені Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07. 1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивачка в письмовій формі зверталася до управління праці та соціального захисту населення Володарсько-Волинської райдержадміністрації про нарахування їй доплати відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але в перерахунку та виплаті їй було відмовлено.

Встановлені в судовому засіданні обставини стверджуються паспортом позивачки ( а.с. 4) із якого слідує, що вона зареєстрована в смт. Іршанськ, посвідченням постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС ( а.с. 5), довідкою про нарахування та виплату доплати позивачці за роботу на території радіоактивного забруднення ( а.с. 6), листом УПСЗН про відмову позивачці в проведення перерахунку, нарахування та виплати коштів передбачених ст. 39 вищевказаного Закону ( а.с.7).

Суд вважає, що дії відповідачів щодо застосування постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07. 1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»при проведенні нарахування та виплати доплати позивачці за роботу на території радіоактивного забруднення є неправомірними, заперечення відповідача та посилання управління праці та соціального захисту населення про те, що вони є розпорядником лише тих коштів, які визначені відповідно до бюджетних призначень, є необґрунтованими з наступних підстав.

Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування вищезазначеної постанови неможливе.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, смт. Іршанськ Володарсько-Волинського району Житомирської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»проводиться доплата за роботу на територіях радіоактивного забруднення у кратному розмірі щодо мінімальної заробітної плати.

Питання фінансування видатків передбачених ст. 39 вищевказаного закону не є предметом спору.

Позивачка звернулась до суду 28 березня 2011 року, а тому суд вважає, що строк позовної давності, який визначений ст. 99 КАС України, охоплюється з 28 вересня 2010 року по 28 березня 2011 року. В судовому засіданні досліджувався період до часу звернення позивачки до суду, коли вона вважала, що її права порушені, а тому позов в частині визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання провести нарахування та виплату коштів, що передбачені ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з часу звернення до суду по час прийняття рішення судом є безпідставними. Позивачка, у разі порушення її прав і в подальшому ё має право в межах строку позовної давності, звернутися до суду.

Керуючись ст. ст. 19 ч.2, 124 Конституції України,ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, ст.ст. 11,12, 17, 158, 159, 160 ч.З, 161-163, 167, 254, 256 КАС України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії відповідачів -Іршанського державного комунального підприємства і управління праці та соціального захисту населення Володарсько-Волинської районної державної адміністрації щодо не нарахування та невиплати в повному обсязі ОСОБА_1 доплати за роботу в зоні посиленого радіоекологічного контролю, яка передбачена ст. 39 Закону України «Про статус і

-3-

соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 28 вересня 2010 року по 28 березня 2011 року.

Зобов'язати Іршанське державне комунальне підприємство, управління праці та соціального захисту населення Володарсько-Волинської районної державної адміністрації провести нарахування та виплату ОСОБА_1 з 28 вересня 2010 року по 28 березня 2011 року коштів, що передбачені ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, яка працює в зоні посиленого радіоекологічного контролю.

В решті заявлених вимог відмовити за безпідставністю.

Постанову звернути до негайного виконання.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Володарсько-Волинський районний суд до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий: