Постанова від 19.08.2011 по справі 2-а-2621/11

Справа № 2-а-2621/11

Категорія 10.3.2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2011 року Маневицький районний суд Волинської області в складі: головуючого - судді Покидюка М.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в смт. Маневичі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії. Свої вимоги обґрунтувала тим, що вона в березні 2011 року звернулася до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку призначеної пенсії з врахуванням стажу набутого після призначення пенсії, а в липні 2011 року вона звернулася до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку призначеної пенсії з більшого заробітку. З 1 серпня 2011 року відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивачу з більшого заробітку. Разом з тим, при проведенні перерахунку не було застосовано показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2010 календарний рік. Як стало відомо позивачу, управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі провело перерахунок її пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (з розрахунку 1197 гривень 91 копійки) відповідно до п.п. 3 п. 11 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, а не показника середньої заробітної плати за 2010 рік. Вказані дії відповідача щодо непроведення перерахунку її пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2010 календарний рік, ОСОБА_1 вважає протиправними. Посилаючись на зазначені обставини, просила суд зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі провести перерахунок та виплату їй пенсії з 1 серпня 2011 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2010 календарний рік.

Відповідно до ухвали Маневицького районного суду Волинської області від 3 серпня 2011 року судовий розгляд даної адміністративної справи здійснюється в порядку скороченого провадження.

Представник відповідача Михайленко Л.І. подала до суду заперечення на позовні вимогиОСОБА_1, в якому вказала, що проти задоволення позову заперечують, оскільки пенсія позивачу нараховується та виплачується відповідно до вимог діючого законодавства, а тому у задоволенні позову просили відмовити за безпідставністю.

Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що адміністративний позов є підставним і підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 призначена пенсія по віку, вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Маневицькому районі. Після призначення пенсії позивач продовжує працювати. 23 березня 2011 року позивач звернулася в управління Пенсійного фонду в Маневицькому районі з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням страхового стажу набутого після призначення пенсії, а 20 липня 2011 року позивач звернулася в управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі із заявою щодо проведення перерахунку призначеної пенсії з більшого заробітку. З 1.08.2011 року відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивачу. Разом з тим, при проведенні перерахунку не було застосовано показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2010 календарний рік. Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі провело перерахунок пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (з розрахунку 1197 гривень 91 копійки) відповідно до п.п. 3 п. 11 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, а не показника середньої заробітної плати за 2009 рік. Зазначене встановлено з досліджених судом пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 від 28 квітня 2009 року, заперечення управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі на позовні вимоги ОСОБА_1

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, в редакції із змінами, внесеними Законом України „Про державний бюджет України на 2008 рік” від 28.12.2007 року, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. При цьому, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року зміни, внесені Законом України „Про державний бюджет України на 2008 рік” від 28.12.2007 року до ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, визнані неконституційними.

Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Рішення КСУ зворотної дії в часі не має.

Тобто, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” діяла в попередній редакції, яка не передбачала перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Право позивача на перерахунок пенсії на час його звернення до відповідача визначалось п.п. 3 п. 11 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, яким визначено, що у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менше, як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до даного Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Враховуючи викладене, суд вважає, що дії управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі щодо застосування під час проведення перерахунку пенсії позивачу в 2011 році показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, а не за попередній календарний 2010 рік, є протиправними, оскільки суперечать вимогам п.п. 3 п. 11 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, на яку посилається представник відповідача в заперечення позовних вимог позивача.

Позивач звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії 20.07.2011 року, а тому відповідно до положень п.п. 3 п. 11 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” відповідач зобов'язаний був застосувати для перерахунку пенсії ОСОБА_1 показник середньої заробітної плати працівників за 2010 рік, тобто за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Положення п.п. 3 п. 11 постанови КМУ № 530 від 28 травня 2008 року є діючими, а тому відповідач мав їх неухильно виконувати, так як жоден інший нормативний акт не давав йому підстави використовувати для обчислення пенсії позивачу показник середньої заробітної плати за 2007 рік, а лист Міністерства праці та соціальної політики України № 20/0/18-09/039 від 11.03.2009 року та лист Пенсійного фонду України № 4096/02-01 від 11.03.2009 року, яким відповідачу дано роз'яснення щодо застосування показника заробітної плати (доходу) працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, в даному випадку не підлягали до застосування, оскільки вони не є законодавчим актом і прямо суперечать положенням п.п. 3 п. 11 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року. До того ж, ця норма постанови КМУ тлумачиться однозначно, а тому не потребує листів-роз'яснень.

При цьому, суд бере до уваги, що п.п. 3 п. 11 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року , за відсутності врегулювання даного питання Законом, підлягає до застосування, так як за своєю суттю в цій частині і в даному випадку спрямований на захист права позивача.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Статті 8, 22, 64 Конституції України закріплюють принципи верховенства права та гарантованості конституційних прав і свобод, забороняють при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів звужувати зміст та обсяг існуючих прав і свобод.

Із заявою про перерахунок пенсії позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі в липні 2011 року, роком, що передує перерахунку пенсії є 2010 рік, тому перерахунок пенсії ОСОБА_1 має здійснюватися із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка розраховується для обчислення пенсії за календарний 2010 рік.

Таким чином, відповідач порушив право позивача на перерахунок пенсії відповідно до чинних норм законодавства, а тому порушене право позивача на перерахунок пенсії має бути відновлено.

Крім того, представником відповідача не враховано, що згідно ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Всупереч зазначеним нормам КАС України представником відповідача не було подано відповідних доказів в обгрунтування заперечень на заявлені позивачем вимоги.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 подано адміністративний позов до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі про зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії лише 1 серпня 2011 року.

Аналізуючи зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що слід зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 1 серпня 2011 року, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до положень ст. 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2010 календарний рік (1982 гривень 63 копійки), з урахуванням виплачених сум.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС України постанова суду в частині перерахунку та виплати пенсії підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст. 4, 5, 7-14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 183-2, 186, 256 КАС України, ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9.07.2003 року, ст.ст. 3, 6, 8, ч. 2 ст. 19, ст. 22, ч. 1 ст. 46, ст. 64 Конституції України, ППВС України № 9 від 1.11.1996 року „Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя”, ППВС України № 8 від 13.06.2007 року „Про незалежність судової влади”, п.п. 3 п. 11 постанови КМУ № 530 від 28 травня 2008 року „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити .

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 1 серпня 2011 року, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до положень ст. 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2010 календарний рік (1982 гривень 63 копійки), з урахуванням виплачених сум.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Маневицький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: