07.09.2011
Справа № 2-А-5058/11
7 вересня 2011 року смт. Кельменці
16 година 15 хвилин
Суддя Кельменецького районного суду Чернівецької області Телешман О.В., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кельменецької районної державної адміністрації Чернівецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач подав до Кельменецького районного суду позовну заяву у якій просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність Управління праці і соціального захисту населення Кельменецької районної державної адміністрації Чернівецької області щодо не донарахування та виплати йому в 2011 році щорічної допомоги до 5 травня як учаснику війни, передбаченої ч.5 ст.14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
2. Зобов'язати Управління праці і соціального захисту населення Кельменецької районної державної адміністрації Чернівецької області нарахувати та виплатити йому щорічну допомогу, передбачену ч.5 ст.14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” за 2011 рік в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком з врахуванням виплачених сум.
Відповідач -Управління праці і соціального захисту населення Кельменецької районної державної адміністрації Чернівецької області позов не визнало та подало до суду заперечення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником війни, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 і має право на щорічну одноразову допомогу до 5 травня. До 5 травня 2011 року позивачу було нарахована та виплачена разову грошову допомогу в сумі 120 гривень.
Така бездіяльність відповідача є протиправною, виходячи з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ч.5 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», щорічно до 5 травня учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього СРСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, виплачується разова грошова допомога у розмірі чотирьох мінімальних пенсій за віком, іншим учасникам війни - у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком. Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому, статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Однак, суд вважає за можливе застосувати саме частину 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання разової грошової допомоги, а також дане, не суперечить вимогам ч. 7 ст. 9 КАС України згідно якої у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Згідно ст. 21 Закону України „Про державний бюджет України на 2011 рік, розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено: з 1 січня - 750 гривень, з 1 квітня - 764 гривні, з 1 жовтня - 784 гривні, з 1 грудня - 800 гривень.
Згідно до ч.3 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Зміни, внесені підпунктом «б»підпункту 3 пункту 20 розділу II Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення до деяких законодавчих актів України”, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008. Згідно ст. 147 Конституції України Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України. Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, бездіяльність відповідача є протиправною, так як ним не виплачено позивачу щорічну разову допомогу за 2011 рік у розмірі, передбаченому ч.5 ст. 14 Закону України „ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, -трьох мінімальних пенсій за віком.
Відносини, що склалися між позивачем та відповідачем є публічно-правовими відносинами, виходячи із змісту статті 2 та 3 КАС України.
Суд вважає безпідставними заперечення відповідача проте, що Управління праці та соціального захисту населення Кельменецької районної державної адміністрації Чернівецької області не має повноважень щодо нарахування та виплати разової грошової допомоги, виходячи з наступного.
Зокрема, відповідно до п.3 Типового положення про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі державної адміністрації затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2007 року №790 (далі -Положення) , основними завданнями управління є соціальний захист та соціальне обслуговування населення, у тому числі громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; призначення та виплата соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством; розроблення та організація виконання комплексних програм поліпшення соціального обслуговування інвалідів, пенсіонерів, одиноких непрацездатних громадян похилого віку та всебічне сприяння в отриманні ними соціального обслуговування та соціальних послуг за місцем проживання; забезпечення надання відповідно до законодавства державної допомоги сім'ям з дітьми, а також інших видів державної допомоги. Згідно п. 11 даного Положення управління є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Суд відхиляє посилання відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України від 0404.2011 року №341 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"», оскільки дана постанова суперечить Закону України № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Тому суд вважає, що відповідно до ч.4 ст. 9 КАС України, якою передбачено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, необхідно застосовувати до правовідносин, що склалися між сторонами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Закони України мають вищу юридичну силу, ніж підзаконні нормативно -правові акти, зокрема Постанови Кабінету Міністрів України.
Законом України «Про державний бюджет України на 2011 рік»не надано повноважень Кабінету Міністрів України встановлювати розміри виплат відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що вбачається також і з преамбули Постанови Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2011 р. N 341 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"», в якій зазначено, що вона прийнята з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань". Тобто жодні посилання в даній постанові на Закон України «Про бюджет України на 2011 рік»відсутні, оскільки останній не регулює розміри виплат відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також не надає повноважень Кабінету Міністрів України визначати розмір таких виплат.
Крім того, у справі "Кечко проти України" Європейський суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Тобто відсутність достатнього розміру коштів в Державному бюджеті України на 2011 рік не є підставою для невиконання відповідачем, який є органом державної влади, вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Викладене вище узгоджується з практикою Вищого Адміністративного Суду України -ухвала від 11.05.2011 року по справі № К-38562/10.
Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. В матеріалах справи відсутні, а відповідач в порушення ч.2 ст.71 КАС України не надав суду належних та допустимих доказів того, що разова грошова допомога до 5 травня 2011 року виплачена позивачу у розмірах встановлених законом.
Враховуючи викладене вище, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства суд вважає, що позов слід задовольнити повністю.
На підставі ст.19,22,46,152 Конституції України, ст. 69 Закону України „Про Конституційний Суд України”, ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст.17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”, рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, керуючись ст.ст. 2, 5, 7, 9, 14, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2, 256 КАС України, суддя, -
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Кельменецької районної державної адміністрації Чернівецької області щодо визначення розміру щорічної разової допомоги, передбаченої ч.5 ст. 14 Закону України „ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та виплати даної допомоги ОСОБА_1 за 2011 рік.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Кельменецької районної державної адміністрації Чернівецької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову допомогу за 2011 рік у розмірі, передбаченому ч.5 ст. 14 Закону України „ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, -трьох мінімальних пенсій за віком, визначених відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням виплачених 120 (ста двадцяти) гривень.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3 (три) гривні 40 (сорок) копійок в рахунок відшкодування понесених позивачем судових витрат у вигляді судового збору.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Кельменецької районної державної адміністрації Чернівецької області виконати дану постанову негайно.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Кельменецької районної державної адміністрації Чернівецької області, подати у 30 денний строк з дня набрання чинності даної постанови, звіт про виконання судового рішення - даної постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня її отримання сторонами до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Кельменецький районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя