Постанова від 01.08.2011 по справі 2-а-4939/11

Справа № 2-а-4939/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

1 серпня 2011 року суддя Димитровського міського суду Донецької області Рибкін О.А., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Димитровської міської ради про зобов'язання здійснити перерахунок і виплату матеріальної допомоги на оздоровлення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Димитровської міської ради про зобов'язання здійснити перерахунок і виплату матеріальної допомоги на оздоровлення. В обґрунтування вимог вказав, що з 09.03.1997 року йому встановлена 3-я група інвалідності за хворобою, пов'язаною з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, у зв'язку з чим він перебуває на обліку у відповідача. Відповідно до ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», йому передбачена щорічна компенсаційна виплата на оздоровлення у розмірі 4-х мінімальних заробітних плат як інваліду 3-ї групи. 27 січня 2011р. йому була виплачена вказана допомога у розмірі 90 грн., що значно менше суми, яка передбачена законом. У зв'язку з вищевикладеним просить визнати відмову відповідача щодо перерахунку та виплати щорічної допомоги на оздоровлення неправомірною, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплату недонарахованої суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік в розмірі встановленому ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи»в сумі 4585 грн.

Оцінивши повідомлені сторонами обставини, суддя вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач з 27.02.1997 року є інвалідом третьої групи внаслідок Чорнобильської катастрофи безстроково, перебуває на обліку у відповідача та отримав допомогу на оздоровлення за 2011 рік у січні 2011 року у сумі 90 грн. (а.с.6-9).

Відповідно до ст.8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.4 ст.9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Відповідно до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ передбачена щорічна допомога на оздоровлення учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії першої та другої групи інвалідності -п'ять мінімальних заробітних плат, третьої групи інвалідності -чотири мінімальні заробітні плати.

Відповідно до ст.67 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», конкретні розміри всіх видів доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Згідно п.5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996р. «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону. Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Законом України «Про державний бюджет на 2011 рік», Кабінету Міністрів України, на час виплати вказаної допомоги, не надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати.

Встановлені постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»розміри щорічних грошових виплат на оздоровлення значно нижчі за відповідні, передбачені ст.48 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»і тому виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, до спірних правовідносин суд застосував нормативний акт вищою юридичної сили -Закон України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ. При цьому, вказана постанова КМУ не може бути заснована до спірних правовідносин за цей період, оскільки це нормативно-правовий акт локальної дії.

Суд не приймає доводів відповідача, оскільки підпунктом 11 п.28 розділу ІІ Закону України про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», редакцію ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи»викладено в новій редакції, де вказано, що вказана допомога виплачується у порядку та розмірах, встановлених КМУ.

Але, рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008, визнані неконституційними статті Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», які викладали статтю 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у вищезазначеній редакції.

Таким чином діє норма, де відповідно до абз.3 ч.4 ст.48 «Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», щорічна допомога на оздоровлення виплачується інвалідам 3-ї групи у розмірі 4-х мінімальних заробітних плат.

Відповідно до вимог законодавства, суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.

Тому, вирішуючи вимоги позивача щодо сплати позивачу конкретної суми підвищення до пенсії за період, вказаний ним в позові, суд, виходячи з положень статей 11, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, зазначає, що в даному випадку адміністративний позов може містити лише вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, а не вимоги щодо стягнення недоотриманої допомоги на оздоровлення у конкретно визначеній грошовій сумі, оскільки суд не може перебирати на себе функцію органу, на якого законодавством покладено повноваження щодо нарахування такої соціальної допомоги. Тому належним способом захисту права позивача, на думку суду, є зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Димитровської міської ради нарахувати та виплатити позивачу недоплачену суму допомоги з урахуванням вже виплаченої суми.

На підставі вищевикладеного, ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», рішення Конституційного Суду України № 10рп-2008 від 22.05.2008р. та керуючись ст.ст.9, 11, 86, 94, 97, 98, 99, 100, 158-163, 1832, 185-186, 256 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Димитровської міської ради про зобов'язання здійснити перерахунок і виплату матеріальної допомоги на оздоровлення задовольнити частково.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Димитровської міської ради здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення на 2011 рік відповідно до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з 4-х кратного розміру мінімальної заробітної плати з урахуванням виплаченої суми.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Димитровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 КАС України було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя