Справа № 2-а-5173/11
8 серпня 2011 року суддя Димитровського міського суду Донецької області Рибкін О.А., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Димитров Донецької області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії,
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду України в місті Димитров Донецької області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії. В обґрунтування вимог вказала, що вона є пенсіонером і продовжує працювати. Тому 26.04.2011 р. вона звернулася до відповідача з приводу перерахунку пенсії відповідно до ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідачем було їй безпідставно відмовлено у здійсненні перерахунку по заробітній платі, при цьому відповідач для перерахунку її пенсії неправомірно застосовував показник заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік. Вона з цим не згодна, вважає, що для перерахунку пенсії повинен застосовуватися показник заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік. Просить суд визнати незаконними дії відповідача щодо застосування при перерахунку її пенсії показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, зобов'язати відповідача провести їй перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку у відповідача з 07.04.1999 р. та продовжує працювати. Позивач 26.04.2011 р. звернулася із заявою до відповідача про перерахунок пенсії згідно ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивачу була перерахована пенсія із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях народного господарства за 2007 рік. В перерахунку пенсії по заробітній платі позивачу було відмовлено.
Відповідно до ст.8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та Законами України.
Зміни, внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»до ч.2 ст.40 та до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», були визнані рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008 такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Таким чином, суд вважає, що діє попередня редакція вказаних норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для визначення заробітної плати для обчислення пенсії, береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Отже, аналіз ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»показує, що зазначена норма не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (абз.4 ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яким встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у редакції Закону від 09.07.2003р.
Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, застосуванню підлягає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме нормативні положення ст.42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України від 28.12.2007р. № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії. Як зазначалося вище, зі змісту цих положень випливає, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.
Таким чином, вимоги позивача щодо застосування для перерахунку її пенсії заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, а не за призначенням пенсії, не підлягають задоволенню, так як вони не ґрунтуються на законі.
На підставі вищевикладеного, Конституції України, ст.ст.40, 42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.11, 17, 18, 158-163, 1832, 185-186, 256 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Димитров Донецької області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії залишити без задоволення.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Димитровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 КАС України було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя: