2-а-1910/11
31 березня 2011 року Каховський міськрайонний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді Марків Т.А.,
при секретарі Діденко С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, м. Каховка, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора ДПС ОДПС м. Херсон УДАІ УМВС України в Херсонській області Ігнатенка Віталія Володимировича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
встановив:
Позивач звернувся до відповідача з позовом про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Вимоги мотивовано тим, що на підставі постанови інспектора ДПС 17 лютого 2011 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП внаслідок порушення п. 8.7.3 «б» ПДР України. Вказуючи, що порушень не допускав (проїзд на заборонний сигнал світлофора не здійснював), позивач просив скасувати постанову.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі, пояснивши, що поворот праворуч на перехресті не здійснював -рухався прямо, та рух почав на зелений сигнал світлофору.
Відповідач в судове засідання не з'явився вдруге, про час і місце розгляду справи оповіщений належним чином у встановленому порядку, про причини неявки, їх поважність суд не повідомив.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідача.
Вимоги підлягають задоволенню.
Як встановлено ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 52 Закону України «Про дорожній рух»контроль у сфері безпеки дорожнього руху здійснюється в тому числі Державтоінспекцією Міністерства внутрішніх справ України. Державтоінспекція МВС України виконує свої функції відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року № 341 «Про Положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ».
Безпосередній контроль за безпекою дорожнього руху здійснюють працівники органів Державтоінспекції, до повноважень яких входить притягнення осіб винних у вчиненні адміністративних правопорушень до відповідальності.
Судом встановлено, що 17 лютого 2011 року інспектором ДПС ОДПС м. Херсон УДАІ УМВС України в Херсонській області Ігнатенка В.В. відносно ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення, відповідно до якого: 17 лютого 2011 року о 14.55 год. у м. Херсон пр-ті Ушакова, 47 ОСОБА_1, керуючи автомобілем «Тойота Солара»(номерний знак НОМЕР_1), проїхав регульоване перехрестя при дозволеному сигналі світлофора стрілки рух тільки ліворуч, здійснив поворот праворуч, чим порушив п. 8.7.3 «б»ПДР України (а.с. 3).
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що позивач свою вину не визнав, про що заявив працівнику ДАІ.
На підставі постанови серії ВТ1 № 033282 від 17 лютого 2011 року інспектора ДПС ОДПС м. Херсон УДАІ УМВС України в Херсонській області Ігнатенка В.В., ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП, до нього застосоване стягнення -штраф у розмірі 425 грн. 00 коп. (а.с. 2).
Відповідно до п. 8.7.3 «б»ПДР України зелений у вигляді стрілки (стрілок) на чорному фоні дозволяє рух у зазначеному напрямку (напрямках). Таке саме значення має сигнал у вигляді зеленої стрілки (стрілок) у додатковій секції світлофора.
Відповідно до п. 16.8 ПДР України водій, який виїхав на перехрещення проїзних частин згідно із сигналом світлофора, що дозволяє рух, повинен виїхати у наміченому напрямку незалежно від сигналу світлофора на виїзді.
В судовому засіданні ОСОБА_3 -пасажир, який знаходився в автомобілі позивача засвідчив, що позивач не здійснював повороту праворуч, а рухався прямо по проспекту Ушакова, крім того, проїзд регульованого перехрестя почав на зелений сигнал світлофору. В якості свідка інспектор ДАІ його не запрошував.
Такі покази спростовують обставини, викладені в протоколі та оскаржуваній постанові.
З протоколу та постанови у справі про адміністративне правопорушення вбачається, що доказів допущення позивачем порушень ПДР України (фото-, відео матеріалів, показів свідків) не зібрано. За таких обставин під час провадження у справі про адміністративне правопорушення відповідачем не були виконані вказівки п. 16.5.3 Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС та п. 1.6 розпорядження МВС України від 21 травня 2009 року № 466 «Про організацію роботи підрозділів ДАІ з профілактики правопорушень із застосуванням засобів фото- і кінозйомки, відеозапису».
Ці порушення потягли неповне з'ясування відповідачем обставин у справі та її неправильне вирішення.
Наведене дозволяє зробити висновок й про те, що відповідачем при складенні протоколу, підготовці справи до розгляду не були зібрані, а під час розгляду справи -дослідженні всі докази, на основі яких у визначеному порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення (ч. 1 ст. 251 КУпАП). У зв'язку із цим працівником ДАІ, в невиконання вимог ст. 280 КУпАП, не були з'ясовані і доведені обставини, які б вказували на наявність в діях позивача ознак проступку, за який законом встановлено адміністративну відповідальність, -проїзд на заборонний сигнал світлофора.
Недотримання встановленого законом порядку провадження у справі унеможливило її правильне й у відповідності до ст.ст. 245, 252 КУпАП вирішення.
Доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача -суб'єкта владних повноважень, що відповідає ч. 2 ст. 71 КАС України. В судовому засіданні не спростовано обґрунтованість позиції ОСОБА_1, відповідач не довів правомірності своїх дій та рішення.
Суд, заслухавши пояснення позивача, показання свідка, дослідивши письмові докази, вважає, що наявність в діянні водія події та складу адміністративного правопорушення не знайшла свого підтвердження -на момент складення протоколу та розгляду справи інспектором ДПС не здобуті об'єктивні дані про водійську поведінку позивача та порушення ним ПДР Україні.
З огляду на викладене суд вважає, що ОСОБА_1 своїми діями правил дорожнього руху не порушив, тому не може нести адміністративну відповідальність.
Дії працівника ДАІ під час провадження у справі не ґрунтуються на законі, суперечать основним завданням Державтоінспекції щодо захисту прав та законних інтересів учасників дорожнього руху (пп. 5 п. 4 Положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ).
За вказаних обставин суд не може визнати оскаржувану постанову законною, вбачає безумовні підстави для її скасування та, згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП та ч. 2 ст. 284 КУпАП, для закриття справи про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 2,8, 21, 22, 24, 55, 124 Конституції України,
ст.ст. 122, 245, 246, 247, 251, 252, 280, 287, 288, 293 КУпАП,
ст.ст. 2, 7 - 12, 69 -72, 94,104, 159 -161, 163,171-2, 254 КАС України,
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Постанову серії ВТ1 № 033282 від 17 лютого 2011 року інспектора ДПС ОДПС м. Херсон УДАІ УМВС України в Херсонській області Ігнатенка Віталія Володимировича у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 122 КУпАП, відносно ОСОБА_1 скасувати.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
СуддяТ. А. Марків