Справа № 2-а-4687/11
11 липня 2011 року суддя Димитровського міського суду Донецької області Рибкін О.А., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Димитровської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії щодо щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Димитровської міської ради (далі за текстом УПСЗН) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії щодо щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в обґрунтування якого зазначила, що вона мати-одиночка малолітньої дитини, має сукупні виплати 390 грн. на місяць. Проживає з дитиною одна, цієї суми недостатньо для оплати комунальних послуг та інші потрібні речі. З 2009 року відповідач прийняв рішення про нарахування їй допомоги по догляду за дитиною у розмірі, що визначається, як різниця між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Тобто вона отримувала і отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на рівні 129-144 грн. У 2010 році вона звернулася до УПСЗН з заявою про перерахунок даної допомоги у розмірі не нижче прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, але відповіді не отримала. Тому позивач просить: визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови здійснення перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, щодо призначення цієї допомоги у розмірі, меншому, ніж гарантовано ст.46 Конституції України та ст.17 Закону України «Про соціальні стандарти та соціальні гарантії», зобов'язати відповідача у подальшому сплачувати їй спірну допомогу у відповідності з нормами діючого законодавства, але не менше прожиткового мінімуму, гарантованого Конституцією України, та поновити її конституційні права, зобов'язавши відповідача нарахувати та доплатити недоотриману нею внаслідок невиконання останнім вимог законодавства України суму у розмірі 4164 грн. зазначеної допомоги за період згідно доданому до позову розрахунку з 1 січня 2011 року по 30 червня 2011 року.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Ухвалою судді Димитровського міського суду Донецької області від 13.06.2011 року відмовлено у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Димитровської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії щодо щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.01.2011 року по 31.03.2011 року.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач народила сина ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження дитини (а.с.9).
ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПСЗН як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.04.2009 року и отримує вказану допомогу у розмірі 130 грн. на місяць, що підтверджується довідкою та запереченням відповідача (а.с.13, 22).
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»від 22.03.2001 року № 2334-Ш (далі Закон № 2334-Ш) передбачено право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Станом на 01.01.2007 року ця норма Закону надавала таке право особам, не застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Право на отримання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам передбачено статтями 42, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»від 18.01.2001 року № 2240-Ш, за якими дана допомога надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і частково компенсує втрату заробітної плати (доходи) у період цієї відпустки, у розмірі, що не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У зв'язку з внесеними змінами до ст.13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»згідно за Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законів України» від 28.12.2007 року № 107-VI Закон № 2334-Ш не передбачає обмежень або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги, на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Відповідно до ст.14 Закону № 2334-Ш допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісячно з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Відповідно до п.п.7 п.23 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»були внесені зміни до ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», яка була викладена в наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень». Вказана редакція ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»чинна до теперішнього часу.
22 травня 2008 року було ухвалено рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008, яким п.23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»не було визнано неконституційним.
На виконання відповідної бюджетної програми Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова від 27 грудня 2001р. № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», якою було затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми.
В 2011 році змін в порядку призначення та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не було, зокрема є чинною ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»в редакції згідно з внесеними змінами підпунктом 7 пункту 23 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Враховуючи вищевказане, суд вважає, що у позивача немає правових підстав отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
На підставі вищевикладеного, Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», керуючись ст.ст.11, 17-18, 1832, 185-186, 256 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Димитровської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії щодо щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відмовити.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Димитровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 КАС України було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя: