2-а-1019/11
14 лютого 2011 року Каховський міськрайонний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді Марків Т.А., при секретарі Діденко С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, м. Каховка, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Каховці та Каховському районі Херсонської області про визнання дій протиправними, зобов'язання до перерахунку та виплати неодержаної щомісячної державної соціальної допомоги (підвищення до пенсії) дитині війни, нарахування та виплати компенсації частини доходів у зв'язку з порушення строків їх виплати,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Каховка та Каховському районі (далі - Управління) про визнання протиправності дій відповідача щодо ненарахування та виплати щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни, в періоди з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року до 30 вересня 2010 року; зобов'язання Управління до перерахунку та виплати такої допомоги, здійснення розрахунку та виплати компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати за період з 2006 по 2010 рік.
Ухвалою суду від 20 січня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 щодо протиправності дій, зобов'язання до перерахунку та виплати неодержаної щомісячної державної соціальної допомоги (підвищення до пенсії) дитиній війни за період з 09 липня 2007 року по 17 липня 2010 року залишені без розгляду.
Провадження в справі відкрите за позовними вимогами про визнання дій протиправними, зобов'язання до перерахунку та виплати неодержаної щомісячної державної соціальної допомоги (підвищення до пенсії) дитиній війни за період з 17 липня 2010 року по 31 грудня 2010 року.
В судове засідання позивач не з'явилася - надала заяву про розгляд справи за її відсутністю, відповідно до змісту якої на задоволенні позову наполягала.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилася - надала письмове заперечення проти позову, відповідно до якого просила відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності сторін.
Вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у осіб, передбачених Конституцієй та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»( далі - Закон) дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером та має статус дитини війни, що підтверджується пенсійним посвідченням (а.с. 7).
Позивач звернулася до Управління із заявою про підвищення пенсії на підставі Закону України «Про соціальний захист дітей війни», проте, відповідно до відповіді Управління від 22 грудня 2010 року, їй в підвищенні пенсії на 30 % було відмовлено.
Дії управління Пенсійного фонду України в м. Каховці та Каховському районі Херсонської області, вчинені у період з 17 липня 2010 року по 31 грудня 2010 року, у виді відмови в нарахуванні та виплати ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги - підвищення до пенсії відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», суд визнає протиправними, оскільки позивач є пенсіонером за віком, пенсія призначена і виплачується Управлінням і вона має право користуватися пільгами відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до 52 Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік», прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність, становить: з 01 січня - 695 гривень, з 01 квітня - 706 гривень, з 01 липня - 709 гривень, з 01 жовтня - 723 гривні, а з 01 грудня - 734 гривні. Розміри державних соціальних гарантій на 2010 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Статтею 70 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік»Кабінету Міністрів України надано право у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Вищевказана норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни»залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2010 та 2011 роках дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Суд, дослідивши матеріали справи, вбачає, що ОСОБА_1 має статус дитини війни, на яку поширюються гарантії соціального захисту та державної підтримки, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни». Вказаний закон (ст. 6) надає право визначеній категорії осіб на соціальні пільги (у вигляді підвищення соціальних виплат) та пов'язує їх із видом соціального забезпечення, який отримує громадянин із статусом дитини війни. Позивач є пенсіонером, пенсійне забезпечення якої здійснюється Управлінням Пенсійного Фонду України в м. Каховка та Каховському районі.
Враховуючи наведені обставини, конституційний принцип верховенства права та положення Основного Закону України, суд вважає, що бездіяльність відповідача - ігнорування законних вимог ОСОБА_1. - порушує права та інтереси позивача та вбачає підстави для їх поновлення.
Керуючись ст.ст. 2, 8, 21, 22, 24, 46, 55, 124 Конституції України, ст.ст. 1, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,
ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. З, 4 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку
з порушенням строків їх виплати», Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008року № 10-рп/2008,
ст.ст. 2,1- 12, 69 - 72, 86, 161, 162, 183-2 КАС України,
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Дії управління Пенсійного фонду України в м. Каховці та Каховському районі Херсонської області, вчинені у період з 17 липня 2010 року по 31 грудня 2010 року, у виді відмови в нарахуванні та виплати ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги - підвищення до пенсії відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», визнати протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Каховці та Каховському районі Херсонської області у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»здійснити виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії на 30% мінімального розміру пенсії за віком, визначеного ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з 17 липня 2010 року по 31 грудня 2010 року, з урахуванням фактично виплачених сум, та вимог ст.ст. З, 4 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання її копії особою, яка оскаржує постанову, до Одеського апеляційного адміністративного суду через Каховський міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду.
СуддяТ. А. Марків