25.07.2011
Справа № 2-А-4025/11
25 липня 2011 року смт. Кельменці
22 година 55 хвилин
Суддя Кельменецького районного суду Чернівецької області Туржанський В.В., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кельменецької районної державної адміністрації Чернівецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену суму разової грошової допомоги, -
Позивачка ОСОБА_1 подала до Кельменецького районного суду позовну заяву у якій просить:
розглянути позовну заяву та ухвалити рішення, яким визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Кельменецької районної державної адміністрації Чернівецької області, щодо не донарахування та не виплати їй у розмірі визначеному законом в 2011 році щорічної допомоги до 5 травня як учаснику війни, передбаченої ч.5 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Кельменецької районної державної адміністрації Чернівецької області нарахувати та сплатити на її користь недоплачену суму щорічної допомоги, передбаченої ч.5 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»за 2011 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням суми, яка була їй виплачена до п'ятого травня 2011 року.
Відповідач -Управління праці і соціального захисту населення Кельменецької районної державної адміністрації Чернівецької області позов не визнало та подало до суду заперечення.
По справі встановлено, що ОСОБА_1 є ветераном війни -учасником війни і має право на щорічну одноразову допомогу до 5 травня. Вказана обставина не заперечується сторонами.
До 05 травня 2011 року позивачу було нараховано разову грошову допомогу.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.14 Закону України № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», щорічно до 5 травня учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього СРСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, виплачується разова грошова допомога у розмірі чотирьох мінімальних пенсій за віком, іншим учасникам війни - у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно до ст. 21 Закону України „Про державний бюджет України на 2011 рік, розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено: з 1 січня - 750 гривень, з 1 квітня - 764 гривні, з 1 жовтня - 784 гривні, з 1 грудня - 800 гривень.
Згідно до ч.3 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, дії відповідача слід визнати неправомірними.
Зміни, внесені підпунктом 11 пункту 28 розділу II Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення до деяких законодавчих актів України”, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008.
Згідно із ст. 147 Конституції України Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Суд вважає безпідставними заперечення відповідача проте, що Управління праці та соціального захисту населення Кельменецької районної державної адміністрації Чернівецької області не має повноважень щодо нарахування та виплати разової грошової допомоги.
Зокрема, відповідно до підпункту 4 п.3 Типового положення про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі державної адміністрації затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2007 року №790, основними завданнями управління є призначення та виплата соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством. Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний контроль за додержанням законодавства про соціальний захист та соціальне обслуговування населення, забезпечує надання відповідно до законодавства державної допомоги сім'ям з дітьми, а також інших видів державної допомоги.
Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. В матеріалах справи відсутні, а відповідач в порушення ч.2 ст.71 КАС України не надав суду належних та допустимих доказів того, що разова грошова допомога до 05 травня 2011 року виплачена позивачу у розмірах встановлених законом.
Враховуючи викладене вище, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства суд вважає, що позов слід задовольнити повністю.
На підставі ст.19,22,46,152 Конституції України, ст. 69 Закону України „Про Конституційний Суд України”, ст. 12 Закону України № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, керуючись ст.ст. 2, 5, 7, 9, 14, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2, 256 КАС України, суддя, -
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Кельменецької районної державної адміністрації Чернівецької області щодо визначення розміру щорічної разової допомоги та виплати цієї допомоги ОСОБА_1 за 2011 рік.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Кельменецької районної державної адміністрації Чернівецької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову допомогу за 2011 рік у розмірі передбаченому ч.5 ст. 14 Закону України „ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” -п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням суми, яка була йому виплачена до п'ятого травня 2011 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3 (три) гривні 40 (сорок) копійок в рахунок відшкодування понесених позивачем судових витрат у вигляді судового збору.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Кельменецької районної державної адміністрації Чернівецької області виконати дану постанову негайно.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня її отримання сторонами до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Кельменецький районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя: /підпис/
Копія. З оригіналом згідно: