"09" червня 2008 р.
Справа № 24-28-25/245-07-6381
За позовом: Теплодарської міської ради Одеської області
До відповідачів: ТОВ “Залізничний цех»
Фонду державного майна України
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Міністерство палива та енергетики України;
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ВАТ “Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго»
про визнання недійсним свідоцтва про право власності
Суддя Оборотова О.Ю.
Представники сторін:
представник позивача: Панасюк О.Ю., Петров Є.В.
представник відповідач ТОВ “Залізничний цех»: Патля В.С.
представник відповідача Фонду державного майна України: Скріпа К.І.
представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Міністерство палива та енергетики України: не з'явився.
представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ВАТ “Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго»: Рябоконь В.І.
Теплодарська міська рада Одеської області звернулась до господарського суду Одеської області з позовною заявою до ТОВ “Залізничний цех» та Фонду державного майна України за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача -Міністерства палива та енергетики України та ВАТ «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» про визнання недійсним свідоцтва про право власності, посилаючись на те, що згідно Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.01.03р. № 6/5, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 28.01.03р. за № 66/7387, Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень» від 01.07.04 р. № 1952-ІV, законодавцем визначено свідоцтво про право власності як самостійний документ, на підставі якого проводиться державна реєстрація права власності, та який, в свою чергу, може бути самостійним предметом судового розгляду.
15.08.2007р. до господарського суду Одеської області надійшли додаткові обґрунтування заявлених позовних вимог від Теплодарської міської ради Одеської області та просить суд позовні вимоги визнати у повному обсязі. (т.1, а.с.75)
06.09.2007р. відповідачем, надано суду відзив на позовну заяву Теплодарської міської ради Одеської області, в якому викладене, що позовні вимоги є безпідставним та не підлягаючими задоволенню. Відповідач, посилалається на те, що Теплодарська міська рада не має жодних правовстановлюючих документів на цілісний майновий комплекс ОП «Залізничний цех», про що свідчить рішення господарського суду Одеської області від 03.10.05 р. по справі № 21/139-05-4718, залишене в силі Постановою ОАГС від 24.11.05р. та Постановою ВГСУ від 21.05.06р., якими встановлено незаконність рішень Теплодарської міської ради від 17.11.04р. № 300/В-04, від 17.01.05р. № 300/В-05 про прийняття на свій баланс зазначеного майнового комплексу та оформлення свідоцтва про право власності. З врахуванням цього, відповідач вважає не доведеною заінтересованість позивача у спірних матеріальних правовідносинах, як і суб'єктивну обставину, що його права порушені і саме відповідач має нести за це відповідальність.(т.1, а.с.102)
До господарського суду Одеської області від 10.09.2007р. надійшли додаткові пояснення від позивача де вказує що, предметом судового розгляду в даній справі є вимоги Теплодарської міської ради, суб'єкта комунальної власності, за захистом свого майнового (цивільного) права, тобто відносини сторін по оспорюваному свідоцтву від 03.05.1995 р., виданого ФДМУ за № П-438, є цивільно-правовими, тому дана справа підлягає розгляду саме в порядку ГПК України. (т.1, а.с. 124)
17.09.2007р. до господарського суду Одеської області надійшли заперечення на відзив, яким позивач вказує, що наявність права власності на оспорюваний об'єкт є посилання на п.6 ст.7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» від 03.03.1998 р. № 147/98-ВР та імперативні норми цього нормативного акту, акт прийому-передачі ВАТ «ЕК «Одесаобленерго» від 12.11.04р., затверджений Міністерством палива та енергетики України від 30.11.04 р. (т.1, а.с. 135)
Також, 17.09.2007р. до господарського суду Одеської області надійшов відзив від відповідача, яким просить у задоволенні позову відмовити. (т.1, а.с. 138)
17.09.2007р. до господарського суду Одеської області надійшло клопотання від Теплодарської міської ради про залучення до участі у справі у якості відповідача ТОВ “Железнодорожный цех» замість МП “Залізничний цех» у вигляді ТОВ. (т.1, а.с. 159)
Ухвалою господарського суду від 17.09.07р., суд, відповідно до ч.3 ст.24 ГПК України здійснив заміну первісного відповідача МП «Залізничний цех» у вигляді ТОВ належним відповідачем ТОВ «Залізничний цех».
До господарського суду Одеської області від 15.10.2007р. надійшли обґрунтування заявлених позовних вимог від позивача, яким просить постановити рішення, яким визнати свідоцтво про право власність від 03.05.1995р. №П-438 на майно цілісного комплексу орендного підприємства “Залізничний цех» м. Одеса, смт. Теплодар недійсним. (т.1, а.с. 171)
30.10.2007р. до господарського суду Одеської області від 15.10.2007р. надійшло обґрунтування позову від позивача, яким він просить суд задовольнити позов по даній справі в повному обсязі. (т.2, а.с.7)
Рішенням господарського суду від 19.11.2007р. в позові Теплодарської міської ради Одеської області до відповідачів ТОВ “Залізничний цех» та Фонду державного майна України, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Міністерства палива та енергетики України та ВАТ «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» про визнання недійсним свідоцтва про право власності - відмовлено повністю. (т.2, а.с. 23)
Постановою Одеського апеляційного господарського від 24.01.2008р. рішення господарського суду одеської області від 19.11.2007р. залишено без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. (т.2, а.с. 88)
Постановою Вищого господарського суду від 19.03.2008р. касаційну скаргу задоволено, рішення господарського суду одеської області від 19.11.2007р. скасовано. (т.2, а.с. 120)
Згідно резолюції голови господарського суду справу №28-25/245-07-6381 передано судді Гуляк Г.І. для подальшого розгляду.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 07.04.208р. справу №28-25/245-07-6381 прийнято до свого провадження суддею Гуляк Г.І. (т.2, а.с. 125)
Згідно розпорядження голови господарського суду Одеської області від 18.04.2008р. за №155-р справу №28-25/245-07-6381 передано на розгляд судді Оборотової О.Ю.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 07.04.208р. справу №28-25/245-07-6381 прийнято до свого провадження суддею Оборотової О.Ю. та присвоєно справі № 24-28-25/245-07-6381. (т.2, а.с. 130)
23.04.2007р. до господарського суду Одеської області надійшли пояснення до позовних вимог від Теплодарської міської ради Одеської області. (т.2, а.с. 137)
13.05.2007р. до господарського суду Одеської області надійшли додаткові пояснення до позовних вимог від Теплодарської міської ради Одеської області. (т.3, а.с. 16)
До господарського суду Одеської області від 16.05.2008р. надійшов відзив від відповідача, яким він вважає що позовні вимоги не обґрунтовані та не підлягають задоволенню. (т.3, а.с. 23)
У судовому засіданні від 30.05.2008р. представником відповідача Фонду державного майна України надано суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого, відповідач вважає, що вимоги Теплодарської міської ради Одеської області підлягають задоволеню. (т.3, а.с. 57)
До господарського суду Одеської області від 02.06.2008р. надійшли заперечення на відзив від Теплодарської міської ради Одеської області, в яким позивач просить суд позов задовольнити в повному обсязі. (т.3, а.с. 61)
06.06.2008р. у судовому засіданні було оголошено перерву до 09.06.2008р.
09.06.2008р. представник позивача та представник відповідача - Фонд державного майна України у судовому засіданні надали заяву, якою не заперечують проти оголошення вступної та резолютивної частин рішення.
У судовому засіданні 09.06.2008р. суд оголосив вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши представників сторін, оцінивши докази які мають значення, суд встановив:
01.10.1991 року Фондом державного майна України та ОП “Залізничний цех» було укладено договір оренди державного майна з правом викупу, згодом орендар ОП “Залізничний цех» за власною ініціативою перерахував Фонду державного майна України кошти у розмірі 9708472 крб., що еквівалентно вартості зданого в оренду майна. Фонд державного майна України повернув ці кошти в податкову інспекцію Центрального району м. Одеси, оскільки викуп суперечив діючому на той час законодавству. Між тим у зв'язку з викупом майна ОП “Залізничний цех» відбулась зміна форми власності, в результаті чого виникла необхідність в зміні форми господарювання підприємства, на підставі чого орендне підприємство “Залізничний цех» припинило свою діяльність шляхом його реорганізації в формі перетворення у ТОВ “Желдорцех», державна реєстрація якого проведена рішенням Центрального райвиконкому м. Одеси від 18.12.1992 року №1228/47.
Рішенням вищого арбітражного суду України від 29.11.-02.12.1994 року у справі №95\7 відмовлено у задоволенні позову Генерального прокурора України в інтересах Міненерго України, АО “Одесаенерго», ВЕО Одеської ТЕЦ-2 до ТОВ “Залізничний цех», Фонду державного майна України про витребування майна з незаконного володіння та стягнення 383600000 крб., з тих підстав, що договори оренди були предметом судового розгляду за результатами якого були визнані правомірними підстави володіння майном та його викупу, а тому відсутні правові підстави для задоволення вказаного позову Генерального прокурора України.
Постановою арбітражної наглядової колегії Вищого арбітражного суду України від 06.02.1995 року у справі №04-1/ЦА95/7-8/17 рішення Вищого арбітражного суду України від 29.11.-02.12.1994 року по справі №95/7 залишено без змін, постановою також встановлено, що ТОВ “Залізничний цех» є добросовісним набувачем спірного майна на підставі договорів.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Залізничний цех» відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності №21028250 було створене 14 квітня 1995 року. Внесено до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України 22.03.2002 року.
03.05.1995 року Фондом державного майна України видано свідоцтво про власність №П-438, на майно цілісного майнового комплексу орендного підприємства “Залізничний цех» м. Одеса смт. Теплодар на підставі рішення Вищого арбітражного суду України №215/6-рд від 18-23.11.93 року та акту прийому передачі від 20 квітня 1995 року між Покупцем і Фондом державного майна України згідно з Законом України “Про приватизацію майна державних підприємств» від 04 березня 1992 року. Свідоцтво видане Покупцеві - Товариству з обмеженою відповідальністю “Залізничний цех».
Вказане свідоцтво про власність на майно цілісного майнового комплексу ОП “Залізничний цех» від 03.05.1995 року №П-438 зареєстровано Теплодарським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості за №18 стр. 18 кн. 1 неж.т. від 12.07.2000 року. Після чого 02.07.2004 року реєстратором запис про реєстрацію ТОВ «Залізничний цех»від 12.07.2000 року було скасовано згідно листа ФДМУ за № 10-21-7500 від 03.06.2004 року на Наказу ФДМУ за №537 від 16.05.1995 року.
Згідно акту прийому - передачі державної частки цілісного майнового комплексу орендного підприємства “Залізничний цех» від 20.04.1995 року продавець -Фонд державного майна України передає, Покупець ТОВ “Залізничний цех» приймає відповідно з договором оренди від 01.10.1991 року, укладеним між Фондом державного майна України та організацією орендарів “Залізничний цех» викуплену частку цілісного майнового комплексу ТОВ “Залізничний цех» вартістю 109 708 472 крб.
15.05.1995 року на адресу управління Одеської залізниці, Біляївської районної Ради народних депутатів Одеської області, Центральної районної ради народних депутатів м. Одеси, Одеської ТЕЦ - 2, підприємству “Залізничний цех» був надісланий лист №10-16-3234 “Про визнання недійсним свідоцтва про власність» зміст якого викладено в такому вигляді: свідоцтво про власність за №П-438 від 03.05.1995 року та акт прийому-передачі державної частки майна ОП “Залізничний цех» від 20.04.1995 року вважати недійсним оскільки зазначені документи отримані шляхом фальсифікації первісних документів керівництвом підприємства “Залізничний цех», по цьому факту проводиться службове розслідування. ФДМУ підтверджує, що законним власником під'їзних колій та станцій Вигода до Продбази Одеської ТЕЦ-2 та іншого спірного майна на Продбазі Одеської ТЕЦ-2 є держава, а єдиним користувачем -ВЕО “Одесаобленерго»
З цих підстав Фондом державного майна України було видано Наказ від 16.05.1995 року №537, де зазначено: вважати таким, що втратив чинність, акт прийому-передачі державної частки майна ОП “Залізничний цех» від 20.04.1995 року; визнати недійсним свідоцтво про власність №П-438 від 03.05.1995 року.
Вказаний Наказ відповідачем по справі -ТОВ “Залізничний цех», чи іншою особою ніколи не оскаржувався, та в судовому порядку не скасовувався.
13.07.1995 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №514 “Про передачу загальнодержавного майна у комунальну власність» якою передбачено здіснення Міністерством енергетики та електрифікації України до 01.09.1995 року передачу загальнодержавного майна Одеської ТЕЦ -2 виробничого енергетичного об'єднання “Одесаобленерго» (смт. Теплодар) у власність області згідно з додатком, у порядку, передбаченому Постановою Ради Міністрів УРСР від 28.04.1980 року №285 “Про порядок передачі підприємств, об'єднань, організацій, установ, будинків і споруд», з наступним повідомленням про це органи державної статистики, податкових і фінансових органів.
Перелік загальнодержавного майна, яке передається у власність Одеської області, який є додатком до Постанови КМУ від 13.07.1995 року №514 містить визначення об'єктів житлово-комунального господарства, торгівлі, соціально-культурної сфери та капітального будівництва Одеської ТЕЦ-2 Виробничого енергетичного обєднання “Одесаобленерго» Міненерго серед яких зазначено залізниця (23 км.), шляхове господарство. Зазначена постанова КМУ в повному обсязі виконана не була.
03 вересня 2004 року Міністерством палива та енергетики України було прийнято наказ №543 »Про передачу державного майна до комунальної власності територіальної громади м. Теплодар, Одеської області» відповідно до якого з метою підвищення ефективності використання державного майна для потреб міста керуючись Господарським кодексом України, Постановою КМУ від 05.11.1991 року №311 “Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)», Декретом КМУ 15.12.1992 року №8-92 “Про управління майном, що є у загальнодержавній власності», з урахуванням наказів “Про управління майном, що є у загальнодержавній власності», з урахуванням наказів Міненерго України від 22.01.1996 року №15, на підставі рішення Теплодарської міської ради Одеської області від 26.03.2003 року №131-ХХ1V, Міністерством палива та енергетики України зобов'язано Голову правління ВАТ ЕК “Одесаобленерго» Головатюка А.А. передати з балансу товариства у комунальну власність територіальної громади м. Теплодар Одеської області майно згідно з додатком, оформити приймання -передачу державного майна відповідним актом та надати його Мінпаливенерго на затвердження.
Додаток до наказу №543 від 03.09.2004 року містить перелік державного майна, що передається з балансу ВАТ ЕК “Одесаобленерго» до комунальної власності територіальної громади м. Теплодар Одеської області серед якого зазначено під п.п. 9.1., 9.2.,9.3.,9.4., 9.5., 9.6., 9.7., 9.8., 9.9. п.9 залізничний комплекс з обладнанням і трансформаторними засобами, а саме тепловозне депо №89, будинок допоміжного корпусу тепловозного депо, залізничні колії №1,2 пром. Майданчика, внутрішньо майданчикові з\дороги ділянка №1 шлях №3, службово-технічний будинок АТЕЦ №89А, під'їзна колія до бази ВРПа, під'їзна колія від ст.. Вигода, з.д. колії будбази уч. №3,4,5., з.д. колії будбази №3,4.
На підставі наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.09.2004 року №543 між ВАТ ЕК “Одесаобленерго» та Теплодарської міською радою був підписаний акт приймання -передачі від 12.11.2004 року вище переліченого судом майна.
Подалі, відповідно до Наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.09.2004 року №543 з посиланням на ст..29 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» Виконавчий комітет Теплодарської міської ради прийняв рішення “Про постанову на балансовий облік об'єктів переданих в комунальну власність м. Теплодар ВАТ “Одесаобленерго», згідно якого зобов'язав управління майна та інвестицій поставити на облік об'єкти “Залізничного комплексу», які були передані в комунальну власність ВАТ “ЕК Одесаобленерго» згідно додатку №1, який містить перелік майна, наведеного судом при аналізі змісту наказу №543 від 03.09.2004 року.
02.08.2005 року виконавчим комітетом Теплодарської міської ради Одеської області було видано на встановленому бланку свідоцтво серії САА №712102 Теплодарській міській раді Одеської області про право власності на комплекс, «Залізничний комплекс»в цілому. Свідоцтво зареєстровано Теплодарським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості за №67 стор. 61 кн. 1 неж.т. від 02.08.2005 року.
Свідоцтво та його реєстрація відповідачем по справі -ТОВ “Залізничний цех», чи іншою особою ніколи не оскаржувалось, та в судовому порядку не скасовувалось.
28.03.2008 року Фондом державного майна України на адресу Теплодарської міської ради Одеської області направлено лист №10-21-4462 в якому вказано: що у Фонді державного майна України відсутня інформація стосовно укладання договору купівлі продажу залізничного комплексу розташованого у місті Теплодар Одеської області між ФДМУ та ТОВ «Залізничний цех», а також стосовно оскарження в судовому порядку ТОВ «Залізничний цех»Наказу ФДМУ від 16.05.1995 року №537. Крім того у листі зазначено, що Фонд державного майна України не приймав рішень, щодо скасування та змін до наказу ФДМУ 16.05.1995 року №537.
Суд вважає, що позовні вимоги Теплодарської міської ради Одеської області, щодо визнання недійсним свідоцтва про право власності від 03.05.1995 року №П-438 на майно цілісного майнового комплексу орендного підприємства “Залізничний цех» м. Одеса, смт. Теплодар слід задовольнити у повному обсязі, з наступних підстав.
Так, відповідно до ст. ст. 17, 20, 27 Закону України “Про приватизацію майна державних підприємств» від 04 березня 1992 року №2163 -XII, в редакції чинній на час видачі оскаржуваного свідоцтва, при приватизації майна державного підприємства як цілісного майнового комплексу шляхом його викупу, між продавцем і покупцем укладається відповідний договір купівлі-продажу. Договір купівлі -продажу підлягає нотаріальному посвідченню. Право власності на приватизаційний об'єкт переходить з моменту нотаріального посвідчення договору купівлі -продажу та реєстрації виконкомом Ради народних депутатів.
Згідно ч.1 ст. 47 Цивільного кодексу УРСР, який був чинний на той час оформлення оскаржуваного свідоцтва, нотаріальне посвідчення угод обов'язкове лише у випадках, зазначених у законі. Недотримання в цих випадках нотаріальної форми тягне за собою недійсність угоди з наслідками, передбаченими ч.2. ст. 48 Цивільного кодексу УРСР.
Відповідно до ч.4 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 28.04.1978 року (із наступними змінами) «Про судову практику в справах про визнання угод недійсними»з підстав недотримання нотаріальної форми визначаються недійсними тільки угоди, які відповідно до чинного законодавства підлягають обов'язковому нотаріальному посвідченню, зокрема, договори довічного утримання, застави, купівлі-продажу, міни або дарування жилого будинку (квартири) чи його (її) частини, дарування іншого майна на суму понад 500 крб.
Всупереч вказаному, ТОВ «Залізничний цех»ніколи в порядку, встановленому Законом України «Про приватизацію державного майна»право власності на залізничний комплекс не набувало. Тобто нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу на вказане майно між ФДМУ та ТОВ «Залізничний цех»ніколи не укладався.
Цей факт підтверджується рішенням Вищого Арбітражного Суду України від 18-23.11.1993 року по справі №215\6рд, а також листом №10-21-4462 від 28.03.2008 року Фонду державного майна України.
Слід також відмітити, що оскаржуване свідоцтво на право власності на майно цілісного майнового комплексу ОП “Залізничний цех» від 03.05.1995 року №П-438 зареєстровано Теплодарським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості не дивлячись на те, що Фондом державного майна України було видано Наказ від 16.05.1995 року №537, де зазначено: вважати таким, що втратив чинність, акт прийому-передачі державної частки майна ОП “Залізничний цех» від 20.04.1995 року; визнати недійсним свідоцтво про власність №П-438 від 03.05.1995 року. При цьому при реєстрації цілісного майнового комплексу за ТОВ «Залізничний цех»МБТІ та РОН не було надано опису об'єкту, право власності на який потрібно було зареєструвати.
Суд вивчивши матеріали справи прийшов до висновку, що майно на яке видане оскаржуване свідоцтво фактично та юридично ніколи не переходило у власність ТОВ «Залізничний цех», так спочатку майно знаходилось у державній власності, згодом на балансі ВАТ ЕК “Одесаобленерго». Передача майна у комунальну власність почалась з Постанови Кабінета Міністрів України №514 “Про передачу загальнодержавного майна у комунальну власність» від 13.07.1995 року, згодом на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.09.2004 року №543 між ВАТ ЕК “Одесаобленерго» та Теплодарської міською радою був підписаний акт приймання -передачі від 12.11.2004 року на вищезазначене судом майно.
Подалі, як вже судом зазначалось, відповідно до Наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.09.2004 року №543 виконавчий комітет Теплодарської міської ради прийняв рішення “Про постанову на балансовий облік об'єктів переданих в комунальну власність м. Теплодар ВАТ “Одесаобленерго», згідно якого зобов'язав управління майна та інвестицій поставити на облік об'єкти “Залізничного комплексу», які були передані в комунальну власність ВАТ “ЕК Одесаобленерго».
02.08.2005 року виконавчим комітетом Теплодарської міської ради Одеської області було видано на встановленому бланку свідоцтво серії САА №712102 Теплодарській міській раді Одеської області про право власності на комплекс, «Залізничний комплекс»в цілому. Свідоцтво зареєстровано Теплодарським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості за №67 стор. 61 кн. 1 неж.т. від 02.08.2005 року.
Крім цього, вищезазначене оскаржуване свідоцтво на право власності було видано товариству з обмеженою відповідальністю «Залізничний цех», доказів, щодо відношення зазначеного підприємства до ТОВ «Желдорцех»правонаступника орендного підприємства «Залізничний цех»суду надано не було. Не було надано також доказів того, яке відношення ТОВ «Залізничний цех»має до майна орендного підприємства «Залізничний цех».
Так, рішенням виконавчого комітету центральної районної ради народних депутатів від 18.12.1992 року про перереєстрацію орендного підприємства «Залізничний цех»зареєстровано товариство з обмеженою відповідальністю «Желдорцех».
Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що станом на 03.05.1995 року єдиним правонаступником орендного підприємства «Залізничний цех»який був офіційно зареєстрований в органах державної влади було ТОВ «Желдорцех».
Суду відповідачем по справі ТОВ «Залізничний цех»не було надано доказів, що ТОВ «Залізничний цех»є правонаступником орендного підприємства «Залізничний цех»або товариства з обмеженою відповідальністю «Желдорцех».
В судовому засіданні представник ТОВ «Залізничний цех»у своїх поясненнях зокрема зазначила, що ТОВ «Желдорцех»є скороченою назвою ТОВ «Залізничний цех», та що на той час була велика плутанина у державних органах, щодо реєстрації підприємств пов'язана як взагалі з ситуацією в державі так і застосуванням української мови у назві підприємств.
Між тим, суд не може погодитись з таким твердженням, в матеріалах справи знаходиться Протокол загального зібрання членів товариства покупців підприємства «Залізничний цех»від 01 жовтня 1992 року, відповідно до якого вирішено затвердити текст статуту товариства з обмеженою відповідальністю «Желдорцех», затвердити установчий договір про створення та діяльність ТОВ «Желдорцех»та обрати директора ТОВ «Желдорцех». Також в матеріалах справи знаходиться Статут товариства з обмеженою відповідальністю «Желдорцех», відповідно до якого товариство з обмеженою відповідальністю «Желдорцех»створюється у відповідності до діючого законодавства та установчого договору товариства, який укладено членами товариства покупців підприємства «Залізничний цех».
Отже відповідно до документів які знаходяться в матеріалах справи на базі орендного підприємства «Залізничний цех»шляхом його перереєстрації було зареєстровано товариство з обмеженою відповідальністю «Желдорцех».
Відповідно до ст. 26 Цивільного кодексу УРСР від 18.07.1963 року та ст. 5 Закону України «Про підприємства в Україні», в редакції чинній на момент оформлення оскаржуваного свідоцтва від 03.05.1995 року №П-438, правоздатність юридичної особи виникає з моменту її державної реєстрації.
ТОВ «Залізничний цех» згідно свідоцтва про державну реєстрацію від 14.04.1995 року №21028250 виданого Центральним райвиконкомом м. Одеси було створене у квітні 1995 року.
Отже, правоздатність юридичної особи ТОВ «Залізничний цех», відповідача по справі, виникла з моменту її державної реєстрації, тобто 14.04.1995 року.
У зв'язку з чим, суд вважає, що орендне підприємство «Залізничний цех», яке було стороною у договорі оренди від 01.10.1991 року та товариство з обмеженою відповідальністю «Желдорцех», яке було створене на базі орендного підприємства «Залізничний цех»після його перереєстрації, з відповідачем по справі ТОВ «Залізничний цех»юридично не пов'язані.
Представник відповідача ТОВ «Залізничний цех», як на протязі усього слухання зазначеної справи так і у своєму відзиві на позов посилається на той факт, що правомірність викупу орендного майна підтверджена рішенням Вищого арбітражного суду України №215/6-рд від 18-23.11.1993 року.
Суд вважає, що зазначене рішення не містить виводу про те, що орендне підприємство здійснило викуп майна, яке знаходилось в оренді, відповідно до чинного законодавства. Навпаки, цим рішенням, провадження у справі припинене, оскільки припинена діяльність орендного підприємства «Залізничний цех». Вищий арбітражний суд України не виносив рішення про законність викупу майна, оскільки такого викупу у відповідності до чинного на той час законодавства не було.
Таким чином, при оформленні свідоцтва про власність від 03.05.1995 року №П-438 були суттєво порушені норми діючого на той час законодавства.
Відповідно до ст.ст. 142, 143 Конституції України матеріальною та фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме та нерухоме майно. При цьому, органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади. Держава фінансує виконання цих повноважень в повному обсязі за рахунок Державного бюджету України, передає органам місцевого самоврядування відповідні об'єкти державної власності.
Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі, у відповідності зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись п. 3 ст. 17, ст., 33, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
1. Позовну заяву Теплодарської міської ради Одеської області до відповідачів: ТОВ “Залізничний цех» та Фонду державного майна України за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача -Міністерства палива та енергетики України та ВАТ «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» про визнання недійсним свідоцтва про право власності -задовольнити повністю.
2. Визнати свідоцтво про право власності від 03.05.1995р. №П-438 на майно цілісного майнового комплексу орендного підприємства “Залізничний цех» м. Одеса, смт. Теплодар -недійсним.
Повний текст рішення підписано 13.05.2008р.
Суддя Оборотова О.Ю.