Постанова від 03.07.2008 по справі 1/92-11А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" липня 2008 р.

Справа № 1/92-11А.

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Марія", м. Ковель

до відповідача Дубівської сільської ради, с. Дубове, Ковельського району

про визнання нечинним рішення Дубівської сільської ради № 9/4 від 02.03.2007 року "Про затвердження містобудівного обґрунтування та про найменування вулиць"

Суддя Гончар М. М.

Секретар судового засідання Соломка О.М.

За участю представників сторін:

від позивача: Радзивилюк О.В. - голова товариства

від відповідача: Безека П.В. - голова сільради, Шевчук В.В., дор. від 02.01.2008 року

Відповідно до ст. ст. 27, 29, 30 Кодексу адміністративного судочинства України сторонам роз'яснено право відводу судді та секретаря судового засідання.

Відводу не заявлено. На підставі ст. ст. 49, 51, 59 КАСУ роз'яснено процесуальні права та обов'язки сторін.

В судовому засіданні 02.07.2008 року було оголошено перерву до 03.07.2008 року.

Суть спору: товариство з обмеженою відповідальністю "Марія" звернулося в господарський суд Волинської області з позовною заявою про визнання нечинним рішення Дубівської сільської ради № 9/4 від 02.03.2007 року "Про затвердження містобудівного обґрунтування та про найменування вулиць".

Вимоги обґрунтовує наступним:

- позивач є власником майна колишнього ВАТ "Ковельський крохмальний завод" внаслідок ліквідації останнього;

- рішенням Дубівської сільської ради № 5/5 від 27 жовтня 2008 року надано дозвіл ТзОВ "Марія" на реконструкцію будівлі картоплесховища під цех переробки овочів;

- на підставі отриманого дозволу ТзОВ "Марія" розробило містобудівне обґрунтування на реконструкцію картоплесховище під цех переробки овочів;

- відповідно до розробленого в 2006 році містобудівельного обґрунтування при функціонуванні цеху по переробці овочів визначене місце розташування джерела викиду шкідливих речовин, в радіусі якого (100 метрів) заборонена житлова забудова.

- оспорюваним рішення сільської ради частини житлових будинків за номерами від 1 до 7 потрапляють в зону дії джерела шкідливих викидів, цеху по переробці овочів;

- цим рішенням унеможливлюється реконструкція картоплесховища під цех переробки овочів, хоча такий дозвіл товариству попередньо надано;

- не внесені та не затверджені зміни до Генерального плану забудови села Вербки на підставі містобудівного обґрунтування житлового кварталу;

- в листі управління з контролю за використанням, та охороною земель у Волинській області від 22.05.2007 року № 235 рішення Дубівської сільської ради № 9/4 від 02.03.2007 року визнано таким, що прийняте з порушенням діючого земельного законодавства;

- відповідач з порушенням вимог ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" затверджував 02.03.2007 року не погоджене містобудівне обґрунтування будівництва житлового кварталу в с. Вербка.

Дубівська сільська рада заперечує позовні вимоги наступним:

- в результаті придбання майна колишнього ВАТ "Ковельський крохмальний завод" та з метою врегулювання земельних відносин між власником земельної ділянки, на якій розташовані приміщення - ТзОВ "Марія" та сільською радою укладений договір оренди;

- 27 жовтня 2006 року рішення Дубівської сільської ради № 5/5 ТзОВ "Марія" дозволено реконструкцію будівлі на цех переробки овочів;

- ще до прийняття рішення про надання дозволу на реконструкцію Дубівська сільська рада прийняла рішення про погодження межі земельної ділянки, що відведена ТзОВ "Марія" на відстані 7 метрів від будівлі вагової, про що було відомо директору ТзОВ "Марія";

- в 2006 році ТзОВ "Марія" звернулося до ПП "Еталон-СТ" для розробки містобудівного обґрунтування; згідно даної документації позивач самостійно встановлює місце розташування джерела викидів та необґрунтовано на власний розсуд, визначає санітарну зону радіусом 100м. в якій заборонена житлова забудова;

- містобудівне обґрунтування позивача не погоджене жодним державним органом, та не внесене до генерального плану забудови;

- санітарна зона визначена без врахування нормативів та без проведення відповідних досліджень та отримання висновків органів санітарно - епідеміологічного контролю, також даний документ не затверджений Дубівською сільською радою, а тому вимога щодо встановлення санітарної зони не ґрунтується на нормах закону;

В письмових поясненнях по справі від 02.07.2008 року позивач зазначив, що:

- постановою господарського суду Волинської області від 10.09.2007 року по справі № 7/118-11А за позовом ТзОВ "Марія" до Дубівської сільської ради про визнання частково не чинним рішення Дубівської сільської ради № 5/5 від 27.10.2006р. яке залишено без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду було встановлено, що згідно договору купівлі продажу від 07.07.2002р. ТзОВ "Марія" придбало цех по виготовленню картопляної крупки та картоплесховище на земельній ділянці, що є власністю Дубівської сільської ради;

- Ковельській районний відділ земельних ресурсів листом від 16.11.2006 року повідомив ТзОВ "Марія" про те, що земельна ділянка яка раніше була у користуванні ВАТ "Ковельський крохмальний завод" в межах села Вербка Дубівської сільської ради відноситься до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, що перебувають у запасі;

- 27.10.2006 року Дубівська сільська рада приймала рішення "Про реконструкцію будівлі картоплесховища" під цех переробки овочів, яким було дано дозвіл товариству на реконструкцію будівлі картоплесховища під цех переробки овочів з врахуванням перспективи індивідуальної забудови на території колишнього крохмального заводу;

- це рішення сільської ради в частині врахування перспективи індивідуальної забудови на території крохмального заводу суперечить вимогам чинного законодавства, оскільки на час його прийняття, земельна ділянка, що раніше була у користуванні ВАТ "Ковельський крохмальний завод" в межах с. Вербка Дубівської сільської ради відноситься до земель промисловості, транспорті, зв'язку енергетики, оборони та іншого призначення і відповідно до статей 19,20 Земельного кодексу України, відсутнє рішення органу місцевого самоврядування щодо зміни її цільового призначення;

- на час прийняття рішення 02.03.2007 року містобудівне обґрунтування будівництва житлового кварталу в с. Вербка не було затверджене.

В судовому засіданні 03.07.2008 року сільський голова подав клопотання про скасування ухвали №7/67/11А від 31.01.2008 року про забезпечення позову.

Розглянувши документи справи, суд встановив :

02 березня 2007 року Дубівська сільська рада Ковельського району прийняла рішення №9/4 "Про затвердження містобудівного обґрунтування та про найменування вулиць".

В преамбулі рішення зазначено : "заслухавши інформацію сільського голови щодо проведення аукціону в селі Дубове та затвердження містобудівного обґрунтування будівництва житлового кварталу в селі Вербка, керуючись ст. 26 Закону України "про місцеве самоврядування в Україні".

Цим рішенням сільська рада вирішила:

"1. Затвердити містобудівне обґрунтування будівництва житлового кварталу в селі Вербка.

2.Найменувати вулиці згідно містобудівного обґрунтування будівництва житлового кварталу в селі Вербка :

- вул. Садова;

- вул. Молодіжна.

3.Для проведення аукціону в селі Добове згідно містобудівного обґрунтування будівництва житлового кварталу села Дубове, найменувати вулиці:

- вул. Кутузова;

- вул. Воїнів УПА.".

Відповідно до статті 104 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

В позовній заяві ТзОВ "Марія", м. Ковель, просить визнати нечинним рішення Дубівської сільської ради № 9/4 від 02.03.2007 року "Про затвердження містобудівного обґрунтування та про найменування вулиць" з тих підстав, що приймаючи це рішення, відповідач не взяв до уваги в майбутньому розміщення джерела шкідливих викидів, які передбачені містобудівним обґрунтуванням позивача, розробленим на виконання рішення Дубівської сільської ради №5/5 від 27 жовтня 2006 року, яким надано дозвіл ТзОВ "Марія" на реконструкцію будівлі картоплесховища під цех переробки овочів.

Оцінивши документи справи, суд прийшов до висновку про безпідставність позову.

Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваного законом інтересів підприємства чи організації - позивача по справі.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про основи містобудування" до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на їх території належить затвердження відповідно до законодавства місцевих містобудівних програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації; визначення територій, вибір, вилучення (викуп) і надання земель для містобудівних потреб, внесення пропозицій щодо встановлення і зміни меж населених пунктів відповідно до закону.

Сільські, селищні і міські ради вирішують й інші питання у сфері містобудування відповідно до законодавства.

Статтею 10 Закону України "Про планування і забудову територій" планування територій на місцевому рівні віднесено до місцевих рад, їх виконавчих органів, відповідно до їх повноважень, визначених законом, і полягає у розробленні та затвердженні генеральних планів населених пунктів, схем планування територій на місцевому рівні та іншої містобудівної документації, регулюванні використання їх територій, ухваленні та реалізації відповідних рішень про дотримання містобудівної документації.

Згідно статті 1 Закону України "Про планування і забудову територій" планування територій - процес регулювання використання територій, який полягає у створенні та впровадженні містобудівної документації, ухваленні та реалізації відповідних рішень.

Пунктом 3.5 Типових регіональних правил забудови, затверджених наказом Держбуду України 10.12.2001 року №219, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 3 січня 2002 року за №4/6292 встановлено, що граничні параметри об'єктів, що рекомендуються для будівництва в конкретному місці населеного пункту, визначаються в архітектурно-планувальному завданні на основі містобудівної документації або містобудівного обґрунтування з урахуванням регіональних особливостей.

В пункті 1.1 Державних будівельних норм Б.1.1.-4-2002 в редакції наказу Держбуду України від 05.09.2005 року №152 дано визначення містобудівного обґрунтування - це вид будівельної документації, яка розробляється з метою обґрунтування місцезнаходження об'єкта будівництва.

Розділом ІІІ ДБН Б.1.1.-4-2002 в редакції наказу Держбуду України від 05.09.2005 року №152 встановлено, що містобудівне обґрунтування підлягає обов'язковому погодженню з спеціально уповноваженим органом архітектури та будівництва, землевпорядними, екологічними, санітарними органами.

Викладеним вище підтверджується, що рішення Дубівської сільської ради № 9/4 від 02.03.2007 року "Про затвердження містобудівного обґрунтування та про найменування вулиць" в цілому узгоджується з вимогами чинного законодавства, прийняте відповідно до компетенції Дубівської сільської ради та обставин, що склалися, тобто є вірними по суті.

Позивачем належним чином не обґрунтоване порушення його прав та охоронюваних законом інтересів прийнятим рішенням № 9/4 від 02.03.2007 року "Про затвердження містобудівного обґрунтування та про найменування вулиць" :

- містобудівне обґрунтування ТзОВ "Марія" не затверджене Дубівською сільською радою;

- рішенням Дубівської сільської ради від 29 листопада 2005 року №30/5 "Про припинення права користування ділянкою ВАТ "Ковельський крохмальний завод" в зв'язку з ліквідацією юридичної особи ВАТ "Ковельський крохмальний завод" припинила право користування земельною ділянкою ВАТ "Ковельський крохмальний завод" площею 10,80 га в селі Вербка по провулку Ватутіна, 5 на землях промисловості і передала його до земель запасу Дубівської сільської ради.

ТзОВ "Марія" в обґрунтування своїх доводів не надала сулу погодження межі земельної ділянки з врахуванням її містобудівного обґрунтування; санітарна зона не підтверджена відповідними висновками та дослідженнями.

Клопотання Дубівської сільської ради про скасування ухвали господарського суду Волинської області №7/67-11А від 31.01.2008 року про забезпечення позову відхиляється судом, т. я. відповідно до п. 4 ст. 118 КАС України якщо у задоволенні вимог позивачеві було відмовлено, вжиті заходи забезпечення адміністративного позову зберігаються до набрання постановою суду законної сили.

Керуючись Законом України Про основи містобудування", Законом України "Про планування і забудову територій", ст. ст. 71, 118, 138, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -

постановив:

В позові Товариства з обмеженою відповідальністю "Марія" до Дубівської сільської ради про визнання нечинним рішення Дубівської сільської ради № 9/4 від 02.03.2007 року "Про затвердження містобудівного обґрунтування та про найменування вулиць" відмовити.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Львівського апеляційного адміністративного суду України.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя М.М. Гончар

Постанова у повному обсязі

складена 07.07.2008 року