Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 217
02.06.2008
Справа №2-25/17532-2007
За позовом - Феодосійського казенного оптичного заводу, м. Феодосія
До відповідача - Феодосійської міської Ради, м. Феодосія
Про визнання протиправною діяльності та стягнення 593,6 тис. грн.
Суддя Копилова О.Ю.
Представники:
Від позивача - Мільчевська Л.С., дов. №663/32 від 30.05.08р., представник.
Від відповідача - Сахновський П.В., дов. № 02-29-3349 від 27.12.07р.
Обставини справи:
Позивач - Феодосійський казенний оптичний завод, м. Феодосія звернувся до Господарського суду АР Крим з позовом до відповідача - Феодосійської міської Ради, м.Феодосія, та просить суд визнати противоправним діяльність відповідача відносно не затвердження ціни-тарифу на послузі постачання теплової енергії в опалювальний сезон 2006-2007рр.; стягнути з відповідача матеріальну шкоду у розмірі 593,6 тис. грн.
Позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач позов не визнав, за мотивами, що викладені у відзиві на позов.
Розглянув матеріали справи, заслухав доводи представників позивача та відповідача, суд -
Встановив :
У листопаді 2006 року Феодосійським казенним оптичним заводом на адресу Феодосійської міської Ради, м. Феодосія був направлений на узгодження розрахунок єдиного тарифу на постачання теплової енергії в опалюваний сезон 2006-2007 рр. (вих.. № 1761 від 13.11.06р.; наступні письмові звернення вих. 72 від 18.01.07р., вих. №194 від 08.02.2007р, вих. №230 від 15.02.07р., вих. 501 від 13.04.2007р., вих. №713 від 01.06.2007р.).
У відповідь Феодосійська міська рада (вих. № 02-15-998 від 01.03.07р., вих. 02-15-593 від 15.03.07р.) повідомила, що узгоджений тариф по місту на послуги теплопостачання за 1 Гкал для усіх споживачів 209,0 грн. та підвищення тарифу на опалюваний сезон 2006-2007 рр. не запланований.
В свою чергу, Управління здравоохорони Феодосійської міської ради (вих. 203 від 08.02.2007р.) повідомило, що на сьогоднішній день діє тариф, який узгоджений рішенням Виконавчого комітету Феодосійської міської ради від 20.10.2006р. № 1354 «Про узгодження тарифів на теплову енергію та послуги теплопостачання» був встановлений тариф у розмірі 210,64 грн. за 1 Гкал.
У відповідності до ст.. 12 Господарського процесуального кодексу України Господарським судам підвідомчі: 1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім: спорів про приватизацію державного житлового фонду; спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів; інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів; 2) справи про банкрутство; 3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції; 4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
Таким чином, враховуючи те, що предметом спору по даній справі є визнання противоправною діяльність відповідача відносно не затвердження ціни-тарифу на послузі постачання теплової енергії в опалювальний сезон 2006-2007рр., керуючись ст. 12 Господарського процесуального кодексу України відповідно якої Господарським судам не підвідомчі спорі про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін, справа підлягаю припиненню на підставі п. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України оскільки спір не підлягає вирішенню в Господарських судах України.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
У відповідності до ст.. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Згідно до ст.. 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам; усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності .
Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки.
Справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача.
У відповідності до п. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України Господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Таким чином, даний спір підлягає вирішенню за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Провадження по справі припинити.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Копилова О.Ю.