Справа № 2-а-1199/11 р.
16.08.2011 року Суддя Олександрівського районного суду Кіровоградської області БЕЗУМАТОВ М.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в залі суду сел.Олександрівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду в Олександрівському районі про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить визнати відмову відповідача протиправною та зобов'язати здійснити перерахунок і виплату за період з 01.01.2004 року по 31.12.2004 року, з 01.01.2005 року по 31.12.2005 року, з 01.01.2006 року по 31.12.2006 року, з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року, з 01.01.2011 року по день винесення постанови додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю з розрахунку 30% відсотків від мінімальної пенсії за віком відповідно до ч.1 ст.51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, оскільки являється потерпілим від наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії.
Суд розглядає дану справу у скороченому провадженні, що відповідає вимогам ст.183-2 ч.1 п.2 КАСУ.
Відповідач копії позовних матеріалів отримав 05.08.2011 року, про що свідчить розписка з його власним підписом та заперечення проти позову до канцелярії суду подав 09.08.2011 року.
Ухвалою суду від 27.07.2011 року відмовлено у поновлення строку звернення до суду за період з 01.01.2004 року по 24.01.2011 року, адміністративний позов в частині вимог за період з 01.01.2004 року по 24.01.2011 року залишений без розгляду (а.с.14).
Суддя, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 від 11.04.2002 року (а.с.13).
Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду в Олександрівському районі з 01.04.1991 року та отримує пенсію за віком, яка з 01.04.2011 року становить 950,93 грн. (доплата до прожиткового мінімуму -693,97 грн., додаткова пенсія як потерпілому внаслідок ЧК 2 категорії - 114,60 грн., надбавка дитині війни -49,80 грн., підвищення до пенсії -92,56 грн.) (а.с.5).
Згідно заяви позивача та отриманої відповіді Управління Пенсійного Фонду України в Олександрівському районі Кіровоградської області (а.с.5,6,7) підтверджується, що позивач звертався до відповідача про перерахунок та виплату пенсії, на що отримав відмову вчинити зазначені дії.
Відносини, що склалися між сторонами суд відносить до правовідносин, що виникають між фізичною особою із суб"єктом владних повноважень щодо оскарження його бездіяльності в процесі реалізації права на отримання пенсії особам, які постраждали внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС, і вважає за необхідне керуватися нормами Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, Законами України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, КАС України.
Відповідно до абзацу 1 пункту 13 Прикінцевих Положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у разі, якщо особа має право на отримання пенсії, у тому числі відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ст.49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст.51 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 2, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Пунктом 28 Розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” до ст.51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” були внесені зміни, відповідно яких суттєво зменшено розмір щомісячної додаткової пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними, серед іншого, і положення пункту 28 розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, якими з 01 січня 2008 року були внесені зміни до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, зокрема, і до статті 51.
Тому, враховуючи викладене вище, суд при розгляді і вирішенні даного спору застосовує норми Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”в редакції, які були чинними до внесення змін Законом №107.
Вихідним критерієм розрахунку додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно ст.28 Закону України від 09 липня 2003 року “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Оскільки позивачу слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачу повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст.52 Закону України “Про державний бюджет на 2010 рік”, затверджено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, у таких розмірах: з 1 січня - 695 гривень, з 1 квітня - 706 гривень, з 1 липня - 709 гривень, з 1 жовтня - 723 гривень, з 1 грудня - 734 гривень.
Відповідно до ст. 21 Закону України “Про державний бюджет на 2011 рік”, затверджено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, у таких розмірах: з 1 січня - 750 гривень, з 1 квітня - 764 гривні, з 1 жовтня - 784 гривні, з 1 грудня - 800 гривень.
Згідно п.5 Постанови Верховного Суду України від 01 листопада 1996 року № 9 “Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя”- судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Кабінету Міністрів України та розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради України, акти органів місцевого самоврядування...) підлягають оцінці на відповідність Конституції України так і Законів. Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягає приміненню, не відповідає або протирічить Закону, суд зобов'язаний примінити Закон, який врегульовує дані правовідносини.
Згідно ч.1 ст.8 КАС України задекларовано, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. А тому, суд не повинен застосовувати положення правового акту, у тому числі закону, якщо його застосування суперечить конституційним принципам права або порушуватиме права та свободи людини і громадянина.
Згідно ч.4 ст.9 КАС України - у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховної Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, при нарахуванні пенсії слід виходити з вимог Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і виплачувати її у розмірах, визначених ст.51 вказаного закону, а не користуватися підзаконним нормативно-правовим актом, а саме постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав. Кабінет Міністрів України не може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених Законом. Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону, а також інших законів, якими встановлено розміри мінімальної пенсії за віком.
Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” від 14.06.2011 року, № 3491-VІ, установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (796-12) (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., №13, ст.178 з наступними змінами) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Відповідно чому, з дня набрання чинності зазначеного Закону, тобто з 19.06.2011 року, виплата позивачу, передбачена ст.51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” здійснюватимиться у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
А тому, вимоги позивача з 19.06.2011 року по день винесення постанови не пілягають задоволенню.
Згідно ч.1 ст.71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків передбачених ст.72 цього Кодексу.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України - в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Відповідно ст.162 КАС України - при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Керуючись ст. ст. 8-12, 69, 71, 160-163, 183-2 КАСУ, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 рік від 22.05.2008 року, Законами України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”від 14.06.2011 року, № 3491-VІ, суд, -
Задовольнити адміністративний позов частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Олександрівському районі Кіровоградської області по не нарахуванню ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю з розрахунку 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст.49, 51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Олександрівському районі Кіровоградської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю з розрахунку 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст.49, 51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, та з урахуванням норм ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за період з 25.01.2011 року по 18.06.2011 року та забезпечити її виплату за мінусом сум, отриманих за вказаний період.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскарженою до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Олександрівський районний суд апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя: (підпис):
Копія вірна:
Постанова набула законної сили...................................................2011 р.
Оригінал постанови зберігається у справі № 2-а-1199/2011 р.
Голова Олександрівського районного
суду Кіровоградської області М.В.БЕЗУМАТОВ