Постанова від 16.08.2011 по справі 2-а-1765/11

Справа № 2-а-1765/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.08.2011 року Слов'яносербського районного суду Луганської області Призенко Д.О. розглянувши|розгледівши| у скороченому провадженні в залі суду в сел. Слов'яносербськ адміністративну справу|річ| за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області про оскарження дій суб'єкта владних повноважень, -

ВСТАНОВИВ:

4 серпня 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області, посилаючись на ту обставину, що він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі та отримує пенсію за віком. Після призначення пенсії він продовжує працювати та 5 липня 2011 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок його пенсії за віком по стажу та заробітку, який повинен був визначатися з урахуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу за 2010 рік, а саме 1982 грн. 63 коп., відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Але відповідач провів йому перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік -1197,91 грн.. Розрахований таким чином розмір пенсії став меншим, ніж той, який був до перерахунку пенсії. З часом позивачу стало відомо, що при перерахунку пенсії відповідач користується спільним листом Міністерства праці та соціальної політики і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039, яким визначено порядок застосування ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” при перерахунку пенсії в частині визначення показника заробітної плати. Зазначений лист не зареєстрований в Міністерстві юстиції України, ніде не оприлюднений і взагалі є незаконним, призводить до зниження пенсії. Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 цього Закону із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Таким чином, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” при перерахунку пенсії в 2011 році відповідач мав врахувати показник заробітної плати по Україні за 2010 рік, а саме: 1982,63 грн.. Посилаючись на порушення його прав, позивач просив суд зобов'язати відповідача провести перерахунок належної йому пенсії з урахуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік, а саме 1982,63 грн. та стягнути недоотриману суму пенсії за період з 01.07.2011 року.

Позивач просив розглянути справу за його відсутності.

Відповідач з позовом не згоден, направив суду заперечення, в яких послався на наступне. Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік” було внесено зміни до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та передбачено проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в частині визначення зазначеного показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій, було визнано неконституційними, тим самим відновлено попередню редакцію ч.4 ст.42 Закону, яка передбачає, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш, як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 цього Закону. Частина 1 ст. 40 Закону передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. Положення щодо застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, міститься у частині 2 ст. 40 Закону, на яку ст. 42 Закону не посилається. Тому зазначений показник враховується при призначенні, а не при перерахунку пенсії.

В зв'язку з цим просить в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

У відповідністю зі ст..71 КАС України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій або бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі та отримує пенсію за віком з 2005 року. 5 липня 2011 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за віком з урахуванням стажу та заробітку, оскільки після призначення пенсії продовжує працювати та відпрацював більше 2 років. Управлінням Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі було проведено відповідний перерахунок пенсії з врахуванням відпрацьованого страхового стажу роботи після призначення пенсії та із заробітної плати з врахуванням показника заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки, за 2007 рік, тобто 1197,91 грн..

Розпорядження про перерахунок пенсії позивач не оскаржив. Правові наслідки для позивача створює розпорядження, а не дії, внаслідок чого має місце неправильно визначений предмет спору. Розпорядження у межах спірних відносин є способом реалізації відповідачем владних управлінських функцій, як суб'єктом владних повноважень.

Суть даного спору полягає у можливості застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників, за рік, який передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2010 рік, а саме : 1982,63 грн.. При цьому позивач зазначає її, як показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески.

Разом з тим, зазначена сума є показником середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік.

Суд зазначає, що правове розуміння понять «середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки»та «показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та, яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії»є різними правовими категоріями, в основі цієї різниці лежать, перед усім, різні економічні критерії їх визначеності, в наслідок чого ототожнювати ці поняття є неможливим.

Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсі, використовується як складова для призначення пенсії, відповідно до ч.2 ст. 40 Закону 1058 і є величиною постійною та не змінною. Відповідно до пункту 6 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»від 5 листопада 1991 року №1788-12 та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 9 липня 2003 року. З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності, закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року не можуть застосовуватися до спірних відносин.

Перерахунок пенсії з більш високого заробітку, передбачений ст. 69 Закону №1788, відповідно до якої пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсії, в тому числі за віком, не менш ніж два роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії, виходячи з більш високого заробітку, який визначається за два роки роботи підряд для призначення пенсії. відповідно до статей 64-67 цього Закону. У разі зростання заробітку пенсіонера проводиться за його заявою новий перерахунок пенсії.

Також перерахунок пенсії регулюється частиною 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка діяла до 01.01.2008 року та діє з 22.05.2008 року по теперішній час, якою передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш, як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 цього Закону.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»було внесено зміни до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та передбачено проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення розділу ІІ „Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року щодо внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій, було визнано неконституційними, тим самим відновлено попередню редакцію ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 ст. 42 Закону 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Тобто, правила частини першої статті 40 Закону при перерахунку пенсії застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).

Частина перша ст. 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з липня 2000 року.

Як вбачається з матеріалів справи, звертаючись до суду, позивач просив про застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2010 рік.

Відповідно до ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.

Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується, як складова, для призначення пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону 1058, і є величиною постійною, не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні застрахованої особи для обчислення розміру пенсії. Посилання позивача на те, що ст. 40 Закону 1058 передбачено, що перерахунок пенсії проводиться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року перерахунку пенсії, є безпідставним, оскільки такі зміни вносилися в ст. 40 Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік” та визнані неконституційним Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року.

З урахуванням зазначеного, підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, відсутні, оскільки показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, враховується виключно при первинному призначенні пенсії і є величиною незмінною, а застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, визнано неконституційним. Призначення та перерахунок пенсії є поняття не тотожні, вони мають різний правовий зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається частиною 2 статті 40 закону України №1058, з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера. На відміну від інших показників, а саме -суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

З огляду на зазначене жодних підстав для задоволення позовних вимог суд не вбачає.

На підставі викладеного, керуючись ч.ч.1, 2 ст. 40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст..6-11, 18, 71, 86,159-163, 183-2 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В позові ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі про оскарження дій суб'єкта владних повноважень відмовити за безпідставністю.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Слов'яносербський районний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Призенко Д.О.