Справа № 2-а-2841/11
19 серпня 2011 року
Свердловський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді: Алейникова В.І.,
при секретарі: Жирової І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Свердловську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області про визнання дій посадових осіб Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
Позивач ОСОБА_1 звернувся 25 червня 2011 року до суду з адміністративним позовом, де просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Свердловськ Луганської області щодо перерахунку його пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) за 2008 рік. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Свердловськ Луганської області здійснити перерахунок його пенсії з дати настання перерахунку пенсії з 01.02.2011 року із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2010 рік. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Свердловськ Луганської області здійснити виплату виниклої заборгованості за період з дати настання перерахунку пенсії, а саме 01.02.2011 року. Судові витрати покласти на відповідача та повернути позивачу сплачені кошти: держмито - 3,40 грн.
У судове засідання позивач не з'явився, але надав суду заяву про розгляд справи за його відсутністю (ар. с. 5). Суд, вважає, розглянути справу у відсутність позивача, так як в матеріалах справи достатньо доказів про права і відносини сторін.
У судове засідання представник відповідача не з'явилась, але надала суду заперечення, де зазначає, що частиною четвертою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням 24 місяців страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.). Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти в межах повноважень і способом, передбаченим законодавством України. Пунктом 10 Положення про Пенсійний фонд встановлено, що кошти Пенсійного фонду України використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають. В бюджет Пенсійного фонду України, який затверджується Кабінетом Міністрів України, не включено витрат на виплату пенсій в перерахованому розмірі. Перерахунок пенсії у зв'язку з збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ч. 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу зазначені в ч. 1 ст. 40 вищевказаного Закону. Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених п. "б" підпункту 10 п. 35 Розділу 2 Закону України від 28.12.2007 р. № 107-6 визнаних такими, що не відповідають Конституції України, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008. Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Аналіз відповідної (діючої) норми абзацу 3 частини 3 статті 42 Закону України "про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу зазначені в ч. 1 стаття 40 вищевказаного Закону. Тобто, правила ч. 1 ст. 40 при перерахунку пенсії, застосовуються з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід). Тобто перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія або періоди страхового стажу зазначені в ч. 1 ст. 40 вищевказаного Закону та правила ч. 1 ст. 40 при перерахунку пенсії застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата. Частиною 1 ст. 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і є величиною постійною не зміною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати застрахованої особи для обчислення пенсії. Управління, а також де - яка колегія Донецького апеляційного адміністративного суду, вважає, що обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, разом з цим це не є тотожні поняття, вони мають різний правовий зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначення пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи. Просить в позові відмовити і розглянути справу без її участі (ар. с. 14).
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач звернувся до УПФУ з заявою від 14.02.2011 року про перерахунок пенсії по стажу, так як після проведення попереднього перерахунку він відпрацював 24 місяці в період з 14.01.2009 року по 31.01.2011 року на, що підтверджується трудовою книжкою (ар. с. 10-11) і довідкою УПФ від 30.05.2011 року № 613/М-14 (ар. с. 12).
Як вбачається з письмових заперечень УПФУ позивачу здійснений перерахунок по стажу (ар. с. 14).
Суть спору полягає у можливості застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України. Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», частина 3 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6 визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 року. З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року не можуть застосовуватись до спірних відносин.
Суд приходе до висновку, що обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, разом з цим це не є тотожні поняття, вони мають різний правовий зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається частиною 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Такі ж положенні відображені у Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України № 4 від 20.06.2011 року і в інформаційному листі Вищого адміністративного суду України № 1049/11/13-11 від 19.07.2011 року
З урахуванням викладеного, суд, вважає, що немає підстав для задоволення вимог позивача щодо визнання дій відповідача про проведення перерахунку пенсії позивачу в частині застосування до розрахунку її пенсії показника середньої заробітної плати у середньому на одну особу в цілому по України, з якої сплачені страхові внески за 2008 рік (1573,99 грн.), так як дії позивача є правомірними і не суперечать вимогам закону, тому позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94 ,99, 100, 122, 158-163 КАС України, на підставі ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-ІУ в редакції від 27.04.2007 року, п. 3 ст. 11 Постанови КМУ №530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», п.2 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 4 від 20.06.2011 року, суд,-
Відмовити у позові ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області про скасування розпорядження, визнання дій посадових осіб Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за необґрунтованістю.
На постанова суду може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня її проголошення до Донецького апеляційного адміністративного суду через Свердловський міський суд Луганської області, а в разі застосування судом ч. 3 статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: