Постанова від 26.08.2011 по справі 0907/2-а-6975/2011

Справа № 0907/2-а-6975/2011 року

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2011 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої - судді Горейко М.Д.

секретаря Карпенко І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання незаконними дії щодо застосування під час перерахунку пенсії у 2010 році показника середнього заробітку за 2007 рік, зобов'язання з 01 січня 2010 року здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу за 2009 рік в розмірі 1650 грн. 43 коп., виплатити недоплачену суму пенсії та проводити виплату перерахованої пенсії в подальшому, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася в суд з наведеним адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську, мотивуючи тим, що являється пенсіонером за віком і перебуває на обліку у відповідача. Оскільки після призначення пенсії продовжує працювати, то відповідно до пенсійного законодавства має право на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії та у зв'язку із зростанням середньої заробітної плати в Україні в порівнянні з попереднім роком. В 2010 році вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії, за 2009 рік. Однак, відповідачем проведено перерахунок пенсії всупереч наведеного Закону, виходячи із середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік. На її повторне звернення 10.02.2011 року про застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік при перерахунку пенсії відповідач відповів їй відмовою. Вважаючи відмову неправомірною, просила поновити її порушене право на належний розмір пенсії.

Позивачка в судове засідання не з'явилася, подала суду заяву про розгляд справи у її відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та день розгляду справи повідомлений у встановленому порядку, причину неявки суду не повідомив.

З урахуванням положень ч. 2 та 4 ст. 128 КАС України суд ухвалив про розгляд справи за відсутності сторін.

Дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу захисту порушеного права пенсіонера, який продовжує працювати, на належний розмір пенсії.

Так, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, являється пенсіонером. З 11.04.2005 року їй призначена пенсія за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1, виданим УПФ 11.05.2004 року (а.с. 5).

Згідно письмової відповіді відповідача від 21.02.2011 року №552/03 (а.с. 11) ним не оспорюється, що позивачка отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі Закону), але продовжує працювати.

Частиною 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Наведеною статтею Закону встановлено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, згідно ч. 2 якої заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до формули, виходячи з середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Посилання відповідача у відповіді позивачці (а.с. 8) на те, що законодавчо не врегульовано проведення перерахунку пенсії працюючого пенсіонера з урахуванням показника середнього заробітку по Україні, оскільки станом на 2007 рік ч. 4 ст. 42 Закону була призупинена пунктом 26 ст. 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, а її виклад в редакції відповідно до положення підпункту 11 пункту 35 розділу II Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України” визнано неконституційним Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, є хибним, так як дія ч. 4 ст. 42 Закону залишилась чинною в редакції до прийняття змін пунктом 26 ст. 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”.

Крім того, питання перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, прожиткового мінімуму та страхового стажу врегульоване п.п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, відповідно до якого у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (1058-15) продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 -х місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону (1058-15), із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Отже, на момент звернення за перерахунком пенсії - в лютому 2010 року позивачка мала право на такий перерахунок з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні в порівнянні з попереднім роком, чого не заперечив у письмовій відповіді представник відповідача, та повідомив, що саме відповідно до вищенаведеної Постанови КМУ ними проведено перерахунок пенсії позивачки.

Однак, не вірно трактуючи визначене підпунктом 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. №530, відповідачем проведено позивачці перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік, а не за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії - 2010 рік. Така позиція відповідача суперечить наведеним нормам Закону.

З огляду на встановлену судом неправомірну дію щодо відмови позивачці в проведенні перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік, вимога позивачки про визнання таких дій відповідача неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, з урахуванням середнього показника заробітної плати (доходу) за 2009 рік та виплатити недоплачені суми пенсії підлягає задоволенню з першого числа місяця, в якому вона звернулася за перерахунком пенсії, відповідно до ст. 45 Закону N 1058, тобто з 01 лютого 2010 року.

В частині позовної вимоги про зобов'язання проводити виплату перерахованої пенсії в подальшому, то в задоволенні такої слід відмовити, оскільки правовою підставою для звернення до адміністративного суду є захист порушених прав, свобод чи інтересів. Право на позов у особи виникає лише після порушення відповідачем її права, тобто захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушене у майбутньому і щодо якого не відомо, буде воно порушене чи ні.

На підставі викладеного, відповідно до ст. 8, 22 Конституції України, ч. 4 ст. 42, ч. 2 ст. 40, ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, п. п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. №530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, ст.ст. 6-12 КАС України, керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську задоволити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії як працюючому пенсіонеру із застосування показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську здійснити ОСОБА_1 з 01 лютого 2010 року перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік та виплатити недоотриману суму пенсії з урахуванням виплачених сум.

В решті вимог в позові відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а у разі прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський міський суд.

Суддя Горейко М.Д.