Справа № 0907/2-а-4807/11 року
16 травня 2011 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої - судді Горейко М.Д.
секретаря Карпенко І.В.
за участю позивача ОСОБА_1, особи, яка надає йому правову допомогу по договору про надання правової допомоги від 06.05.2011 р. ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок пенсії з 21.06.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну особу по Україні за 2009 рік в сумі 1650 грн. 43 коп. та виплатити недоотриману пенсію починаючи з 21.06.2010 року по день винесення рішення, -
Позивач звернувся в суд з наведеним адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську, мотивуючи тим, що являється пенсіонером за віком і перебуває на обліку у відповідача. Оскільки продовжує працювати, то відповідно до пенсійного законодавства має право на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії та у зв'язку із зростанням середньої заробітної плати в Україні в порівнянні з попереднім роком. 21 червня 2010 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії, за 2009 рік. Однак, відповідачем проведено перерахунок пенсії всупереч наведеного Закону, виходячи із середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік. На його повторне звернення 17.12.2010 року про застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік при перерахунку пенсії відповідач відповів йому відмовою. Вважаючи відмову неправомірною, просив поновити його порушене право на належний розмір пенсії.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та день розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується відтиском печатки на копії судової повістки (а.с. 17), причину неявки суду не повідомив.
З урахуванням положень ч. 4 ст. 128 КАС України суд ухвалив про розгляд справи за відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення позивача та доводи особи, яка надає йому правову допомогу, дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу захисту порушеного права пенсіонера, який продовжує працювати, на належний розмір пенсії.
Так, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, являється пенсіонером. 23.05.2004 року йому призначена пенсія за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1, виданим УПФ 14.10.2004 року (а.с. 7).
Згідно письмової відповіді відповідача від 21.12.2010 року №3248/03 (а.с. 6) ним не оспорюється, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі Закону), але продовжує працювати.
Частиною 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Наведеною статтею Закону встановлено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, згідно ч. 2 якої заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до формули, виходячи з середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Доводи відповідача у відповіді позивачу (а.с. 6) на те, що законодавчо не врегульовано проведення перерахунку пенсії працюючого пенсіонера з урахуванням показника середнього заробітку по Україні, оскільки станом на 2007 рік ч. 4 ст. 42 Закону була призупинена пунктом 26 ст. 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, а її виклад в редакції відповідно до положення підпункту 11 пункту 35 розділу II Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України” визнано неконституційним Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ґрунтуються на помилковому трактуванні відповідача, так як після визнання неконституційними наведених норм дія ч. 4 ст. 42 Закону залишилась чинною в редакції до прийняття змін пунктом 26 ст. 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”.
Крім того, питання перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, прожиткового мінімуму та страхового стажу врегульоване п.п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, відповідно до якого у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (1058-15) продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 -х місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону (1058-15) із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Отже, на момент звернення за перерахунком пенсії - в червні 2010 року позивач мав право на такий перерахунок з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні в порівнянні з попереднім роком, чого не заперечив у письмовій відповіді представник відповідача, та повідомив, що саме відповідно до вищенаведеної Постанови КМУ ними проведено перерахунок пенсії позивача.
Однак, не вірно трактуючи визначене підпунктом 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. №530, відповідачем проведено позивачу перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік, а не за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії - 2009 рік. Така позиція відповідача суперечить наведеним нормам Закону.
З огляду на встановлену судом неправомірну дію щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік, вимога позивача про визнання неправомірними дії щодо здійснення перерахунку розміру пенсії позивача з урахуванням середнього показника заробітної плати по Україні за 2007 рік та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, з урахуванням середнього показника заробітної плати (доходу) за 2009 рік та виплатити недоплачені суми пенсії підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, відповідно до ст.ст. 8, 22 Конституції України, ч. 4 ст. 42, ч. 2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, п.п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. №530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, ст.ст. 6-12 КАС України, керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську задоволити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням середнього показника заробітної плати по Україні за 2009 рік.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську здійснити ОСОБА_1 з 21.06.2010 року перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік та виплатити недоплачену суму пенсії, що виникла внаслідок неправильного перерахунку пенсії за віком за період з 21.06.2010 року.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 днів через Івано-Франківський міський суд з дня її проголошення, а у разі прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Горейко М.Д.