Головуючий у 1-й інст. Мокану В.В. Рядок статзвіту № 63
Господарський суд Закарпатської області Справа № 22-а-6406/08
Справа № 3/187
15 квітня 2008 року колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі: головуючого - судді Довгополова О.М.
суддів: Любашевського В.П., Яворського І.О.
при секретарі Поворознику Д.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Львові адміністративну справу за апеляційною скаргою Ужгородської районної державної адміністрації на постанову господарського суду Закарпатської області від 08 лютого 2008 року, -
встановила:
Постановою господарського суду Закарпатської області від 08.02.2008 р. задоволено позовні вимоги Невицької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області до Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області про визнання протиправним і скасування розпорядження останньої від 30 грудня 2003 року №689 про продаж Товариству з обмеженою відповідальністю “Орхідея” земельної ділянки площею 6 674 кв.м. по вул.Кар'єрна в с.Невицьке Ужгородського району Закарпатської області.
Постанову оскаржила Ужгородська районна державна адміністрація з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить постанову скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши в судовому засіданні представника позивача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що така задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Розпорядженням голови Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області від 30.12.2003 р. №689 “Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення” погоджено звіт про експертну грошову оцінку такої земельної ділянки, розташованої на території Невицької сільської ради, що перебуває в користуванні ТОВ “Орхідея” на підставі державного акту на право постійного користування серії ЗК 01200037 від 12.04.1993 р., затверджено вартість земельної ділянки, вирішено продати ТОВ “Орхідея” земельну ділянку площею 6674 кв.м. для експлуатації виробничої бази та затверджено умови продажу.
Невицька сільська рада подала адміністративний позов про визнання цього розпорядження протиправним, посилаючись на перевищення Ужгородською райдержадміністрацією своїх повноважень, та на порушення нею встановленого законом порядку прийняття такого розпорядження і порушення прав територіальної громади с.Невицьке та її представника - Невицької сільської ради.
Статтями 43, 50 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” та ст.71 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено судовий порядок оскарження рішень місцевих державних адміністрацій, які суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та Кабінету Міністрів України, іншим актам законодавства та обмежують права територіальних громад, повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування. Право на таке оскарження належить територіальним громадам в особі органів і посадових осіб місцевого самоврядування, які їх представляють. Згідно з ст.10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сільські ради входять до переліку органів місцевого самоврядування.
З огляду на вказані приписи закону судова колегія визнає, що Невицька сільська рада вправі оскаржити рішення райдержадміністрації, а тому є належним позивачем у справі.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 128 Земельного кодексу України визначено, що продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної та комунальної власності провадиться місцевими державними адміністраціями або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Згідно з ст.ст.12, 17 цього ж Кодексу до повноважень сільських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями територіальних громад, а до повноважень місцевих держадміністрацій - розпорядження землями державної власності. Статтями 83 і 84 Земельного кодексу України встановлено, що у власності територіальної громади села (комунальній власності) перебувають усі землі в межах населеного пункту (села), а у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України передбачено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядженнями землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Знаходження відчуженої на користь ТОВ “Орхідея” земельної ділянки на території Невицької сільської ради не оспорюється сторонами по справі.
На підставі досліджених матеріалів справи судова колегія констатує, що ця земельна ділянка також знаходиться в межах земель села Невицьке, загальна площа яких становить 213,8 га.
Факт наявності такої площи земель в межах с.Невицьке встановлений рішенням господарського суду Закарпатської області від 04.02.2008 р. у справі №4/184 за позовом Невицької сільської ради до Державного підприємства “Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” про зобов'язання виконати умови договору та відповідно до ст. КАС України звільняється від повторного доведення, оскільки дане рішення суду набуло законної сили.
Перебування проданої ТОВ “Орхідея” земельної ділянки у вказаних межах с.Невицьке стверджується графічними матеріалами Проекту встановлення меж цього села, виготовленого Закарпатським філіалом інституту землеустрою УААН і наданого суду Державним підприємством “Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою”. Зазначене також підтверджується консультативним висновком Закарпатського обласного головного управління земельних ресурсів від 25.12.2003 р. №1818. згідно з яким спірна земельна ділянка належить до земель громадської і житлової забудови. Згідно з ст.38 Земельного кодексу України до вказаної категорії земель належать земельні ділянки лише в межах населених пунктів.
За таких обставин апеляційний суд визнає, що спірна земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту - с.Невицьке, а тому, видавши розпорядження про її продаж, Ужгородська райдержадміністрація вийшла за межі своїх повноважень, передбачених вказаними вище нормами Земельного кодексу України.
Згідно з вимогами ч.2 ст.35 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” та ч.3 ст.71 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” у разі розгляду місцевою державною адміністрацією питань, які зачіпають інтереси місцевого самоврядування, про це повідомляється заздалегідь відповідним органам місцевого самоврядування. Представники цих органів та посадові особи територіальних громад мають право брати участь у розгляді таких питань місцевою державною адміністрацією, висловлювати зауваження і пропозиції.
Так як спірна земельна ділянка знаходиться на території Невицької сільської ради і в межах с.Невицьке, питання про її відчуження зачіпало і зачіпає інтереси місцевої територіальної громади цього села.
Обставинами справи доведено, що відповідач належним чином не повідомив позивача про розгляд питання продажу земельної ділянки.
Допитаний за клопотанням представника відповідача свідок ОСОБА_1., діючий на час видання оскарженого розпорядження голова Невицької сільської ради, підтвердив, що органи місцевого самоврядування територіальної громади с.Невицьке не отримували від Ужгородської райдержадміністрації офіційного повідомлення про продаж спірної земельної ділянки. Дане питання не було відоме ні депутатам Невицької сільської ради, ні членам її земельної комісії.
Аналогічні свідчення надали свідки ОСОБА_2. і ОСОБА_3 - депутати і члени земельної комісії Невицької сільської ради.
Відповідно до приписів ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч цій нормі процесуального закону відповідач не надав жодних належних доказів на підтвердження факту повідомлення органів місцевого самоврядування територіальної громади с.Невицьке про продаж спірної земельної ділянки.
Таким чином, не повідомивши позивача про продаж цієї ділянки, відповідач порушив передбачений законом порядок розгляду питання про її продаж та передбачені законом права позивача при розгляді такого питання.
Зазначене зумовлює визнання оскарженого розпорядження Ужгордської райдержадміністрації протиправним і його скасування.
Враховуючи наведені обставини справи, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому відсутні підстави для задоволення скарги та скасування постанови.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -
ухвалила:
Апеляційну скаргу Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області залишити без задоволення, постанову господарського суду Закарпатської області від 08 лютого 2008 року - без змін.
Ухвала може бути оскаржена протягом місяця з часу проголошення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.
Головуючий О.М. Довгополов
Судді В.П. Любашевський
І.О. Яворський