Постанова від 16.08.2011 по справі 2а-1906/11/2770

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА

Іменем України

16.08.11 . об 11 год. 15 хв.Справа №2а-1906/11/2770

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

головуючого судді - Лотової Ю.В.;

при секретарі - Бартиші В.О.,

з участю представників:

позивача - не з'явився;

відповідача - ОСОБА_1, довіреність від 06.06.2011 року № 1894/9/10-039;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом підприємства «Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації» (пр. Нахімова, буд. 13, м. Севастополь, 99011); до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя (вул. Кулакова, буд. 37 м. Севастополь, 99011);

про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,

Обставини справи:

10.06.2011 року підприємство «Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації»звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення від 31.12.2010 року № 0009830172/0 про визначення позивачу суми податкового зобов'язання з податку з власників транспортних засобів в загальному розмірі 285 239,00 та податкового повідомлення - рішення від 23.03.2011 року № 0000520172\1 про збільшення позивачу суми грошового зобов'язання за платежем з податоку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів в загальному розмірі 232 874,00 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 14.06.2011 року відкрито провадження в адміністративної справі № 2а-1906/11/2770.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 14.06.2011 року закінчено підготовче провадження по справі, справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 04.07.2011 року провадження у справі № 2а-1906/11/2770 зупинено до 16.08.2011 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 16.08.2011 року провадження у справі № 2а-1906/11/2770 поновлено.

Представник позивача надала заяву про розгляд справи без її участі. У минулих судових засіданнях позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити. Вважає, що податкові повідомлення-рішення від 31.12.2010 року № 0009830172/0 та від 23.03.2011 року № 0000520172\1 прийнятті відповідачем з порушенням норм діючого законодавства. Також вказує, що позивач не проводив реєстрацію транспортних засобів за законодавством України і в Україні, у зв'язку з чим транспортні засоби позивача мають номерні знаки транспорту, не зареєстрованого в органах Державтоінспекції Міністерства Внутрішніх справ України та на їхньому обліку не значаться. Транспортні засоби є власністю Російської Федерації та зареєстровані у встановленому порядку у Російської Федерації, про що свідчать талони про реєстрацію транспортних засобів позивача, видані Міністерством оборони Російської Федерації. Розміщення військової автомобільної інспекції на території України не надає інспекції статусу військового формування України щодо якого діяльність підприємства повинна здійснювати відповідно до вимог законодавства України, оскільки національність установи визначається її реєстрацією, а в даному випадку позивач є організацією Російської Федерації, створеної на власності Міністерства оборони Російської Федерації. З цих підстав не є платником вказаного податку в межах законодавства України.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала у повному обсязі, просила у задоволенні адміністративного позову відмовити. Вказує, що підприємство «Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації»є підприємством, заснованим на повній формі власності юридичної особи іноземної держави -Міністерства оборони Російської Федерації. Згідно відомостям 157 Військової автомобільної інспекції Російської Федерації на балансі підприємства знаходилося 167 транспортних засобів. Транспортні засоби позивача зареєстровані відповідно до Угоди між Російською Федерацією та Україною про статус та умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України (яка ратифікована та є частиною законодавства України), 157 Військовою автомобільною інспекцією Російської Федерації, яка розташована в Україні та здійснює діяльність по Севастопольському гарнізону Чорноморського Флоту Російської Федерації. Транспортні засоби позивача зареєстровані відповідно до законодавства України, хоча орган реєстрації -це установа Російської Федерації. Проте спеціальний закон про оподаткування не передбачає звільнення від сплати податку в залежності від органу реєстрації транспортних засобів.

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 16 серпня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши документи і матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини у справі, об'єктивно оцінивши докази, досліджені в судовому засіданні, суд

ВСТАНОВИВ:

Підприємство «Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації» зареєстровано як юридична особа та перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Ленінському районі м. Севастополя як платник податків і зборів.

З 25.10.2010 року по 03.12.2010 року відповідачем проведено планову виїзну перевірку позивача з питання дотримання підприємством вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 року по 30.06.2010 року, про що складений акт перевірки від 30.12.2010 року № 117/23-1/30120798/9863/10 (далі по тексту акт перевірки). (арк.с.10-13)

Відповідно до акту перевірки працівниками відповідача були встановлені порушення вимог ст.ст. 5, 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», яке виразилося в ненаданні розрахунків податку з власників транспортних засобів на 2010 рік з врахуванням розрахунків на знову придбанні та таки, що вибули, транспортні засоби, а також не нараховано та не сплачено податок за II-IV квартали 2009 року та I-II квартали 2010 року, що призвело до його заниження на 190 046,00 грн.

За результатами перевірки прийняте податкове повідомлення-рішення від 31.12.2010 року № 0009830172/0 про визначення суми податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових ) санкцій з податку з власників транспортних засобів в загальному розмірі 285 239,00 грн., з яких 190 046, 00 грн. - податок з власників транспортних засобів та фінансові санкції у розмірі 95 193,00 грн. (арк.с.9)

Підприємство не погодившись з податковими повідомленнями-рішеннями оскаржило його до органів Державної податкової служби України. Рішенням Державної податкової адміністрації у м. Севастополі від 17.03.2011 року №767/10/25-064 скарга підприємства задоволена частково, податкове повідомлення-рішення від 31.12.2010 року №0009830172/0 скасовано в частині визначення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів у розмірі 34 910,00 грн. та у частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 17 455,00 грн., в іншій частині - основний платіж 155 136,00 грн. та штрафна (фінансова) санкція 77 738,00 грн. залишено без змін (а.с.15-17).

З урахуванням рішення Державної податкової адміністрації у м. Севастополі про часткове задоволення скарги, Державною податковою інспекцією у Ленінському район м. Севастополя було прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.03.2011 року № 0000520172/1, яким підприємству визначено зменшену суму податкового зобов'язання та штрафних санкцій з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, у загальному розмірі 232 874,00 грн., у тому числі 155 136,00 грн. за основним платежем, 77 738,10 грн. - за штрафними санкціями.

Рішенням Державної податкової адміністрації України від 31.05.2011 року №10086/6/25-0215 про результати розгляду повторної скарги остання залишена без задоволення, податкове повідомлення-рішення відповідача від 31.12.2010 року № 0009830172/0 з урахуванням рішення Державної податкової адміністрації у м. Севастополі від 17.03.2011 року №767/10/25-064 залишено без змін (а.с.19-20).

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Позивач вказує, що зазначене податкове повідомлення-рішення та рішення податкових органів про результати розгляду скарг прийняті з порушенням норм чинного законодавства, а саме: ст.ст. 9, 19, п.14 перехідних положень Конституції України, ст.1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», ч.ч. 1-3 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух», ст. 12 Угоди між Російською Федерацією і Україною «Про статус і умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України», п.п. 8, 18 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок».

Статтею 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» 11.12.1991 року № 1963-XII, що діяв на момент виникнення правовідносин (далі по тексту Закон України № 1963) визначено, що платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

Відповідно до ст. 6 цього Закону податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів, а податку з власників водних транспортних засобів - виходячи з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у статті 3 цього Закону. Юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.

Згідно зі ст. 2 Угоди між Україною і Російською Федерацією про статус та умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України від 28.05.1997 року (ратифіковане 24.03.1999 року, набуло чинності 12.07.1999 року)(далі по тексту Угода) основна база Чорноморського флоту Російської Федерації знаходиться у м. Севастополі. На основній базі Чорноморського флоту Російської федерації розміщуються його штаб і інші органи управління, а також військові формування, підприємства, організації і установи ЧФ РФ. Перелік і параметри об'єктів, які використовуються Чорноморським флотом Російською Федерацією в м. Севастополі, містяться в Додатку №2. У розділ 23 «Будівельних організацій» вказаного додатку також включено Будівельне управління Чорноморського флоту.

Як встановлено в ході перевірки, на балансі підприємства позивача перебувало 167 транспортних засобів, які всі зареєстровані в 157 Військовій автомобільній інспекції Чорноморського Флоту Міністерства оборони Російської Федерації.

В порушення ст. 6 Закону № 1963 підприємством «Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації» розрахунки з податку власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2010 рік до Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя не подавались та податок не сплачувався.

Згідно зі ст. 12 Угоди службові транспортні засоби Чорноморського флоту Російської Федерації повинні мати реєстраційний номер і чіткий знак. Використання для службових транспортних засобів номерних знаків України не допускається.

З наведеного слідує, що транспортні засоби позивача зареєстровані відповідно до законодавства України, хоча орган реєстрації - установа Російської Федерації. Однак спеціальний закон про оподаткування - Закон України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» 11.12.1991 року № 1963-XII, що діяв на момент виникнення спірних правовідносин не передбачав звільнення від сплати податку в залежності від органу реєстрації транспортних засобів.

Відповідно до статей 6, 14 Угоди господарська діяльність підприємств, організацій та установ Чорноморського флоту Російської Федерації не повинна суперечити законодавству України. Підприємства, організації та установи Чорноморського флоту Російської Федерації провадять податкові відрахування відповідно до законодавства України.

З урахуванням викладеного, позивач є платником податку з власників транспортних засобів і інших самохідних машин і механізмів та має об'єкт оподаткування - транспортні засоби, які перебувають на його балансі та зареєстровані відповідно до законодавства України.

За приписами ст. 19 Закону України «Про порядок допуску та умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України» від 22.02.2000 року № 1479-III податки, збори та інші обов'язкові платежі, пов'язані з перебуванням підрозділів збройних сил іншої держави на території України, сплачуються відповідно до закону України, якщо міжнародним договором України не передбачене інше. .

Відповідно до ст.ст. 5, 6 Закону України № 1963 податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Сплата податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів здійснюється юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Вказані обов'язки позивачем не виконані, чим порушені вимоги ст. 5, 6 Закону України № 1963, що було виявлено перевіряючими та зафіксовано в акті перевірки. Таким чином податкове повідомлення-рішення від 23.03.2011 року № 0000520172/1, що прийнято відповідачем на підставі рішення Державної податкової адміністрації у м. Севастополі від 17.03.2011 року №767/10/25-064 про часткове задоволення скарги підприємства на податкове повідомлення-рішення від 31.12.2010 року № 0009830172/0 є правомірним та таким, що прийнято відповідачем відповідно законодавству та у межах свої повноважень.

Крім того, щодо оскарження платником обох податкових повідомлень-рішень №0009830172/0 від 31.12.2010 про донарахування податкового зобов'язання з податку з власників транспортних засобів в сумі 285239,00 грн. та № 0000520172/1 від 23.03.2011 року про збільшення грошового зобов'язання з податку з власників транспортних засобів в сумі 232874,00 грн. суд вважає необхідним відзначити наступне.

Відповідно до ч. 2 п. 3.4 Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого Наказом ДПА України від 22.12.2010 року № 985, зареєстровано в Міністерстві Юстиції України 30.12.2010 року за № 1440/18735 (далі по тексту Порядок), якщо за результатами адміністративного або судового оскарження грошове зобов'язання, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування, та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість зменшується, то до платника податків направляється податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, якому присвоюється номер та вноситься до відповідного реєстру податкових повідомлень-рішень у порядку, передбаченому пунктом 3.3 цього розділу.

Згідно з ст. 60 Податкового кодексу України та пп. 5.12 п. 5 Порядку Податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, крім іншого, якщо контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі.

Таким чином, внаслідок зменшення позивачу суми податкового зобов'язання з податку з власників транспортних засобів за результатами розгляду скарги Державною податковою адміністрацією у м. Севастополі, єдиним податковим повідомленням-рішенням, що визначаю позивачу суму податкового зобов'язання та штрафних санкцій за актом перевірки від 30.12.2010 року, є податкове повідомлення-рішення від 23.03.2011 року № 0000520172/1 на суму 232 874,00 грн., а тому податкове повідомлення-рішення від 31.12 2010 року № 000983172/0 на суму 285 239,00 грн. не може бути предметом судового оскарження, оскільки не спричиняє для позивача наслідків у вигляді обов'язку сплати зазначеної у цьому рішенні суми податку та штрафних санкції.

З урахуванням зазначеного, підстав для задоволення позову не має.

Постанова викладена у повному обсязі 22.08.2011 року.

Керуючись ст. 6, 17, 69 - 71, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили у порядку та строки відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Ю.В. Лотова

Судді:

Суддя Ю.В. Лотова

Судді: