Іменем України
11 серпня 2011 року справа № 5020-374/2011
Господарський суду міста Севастополя Харченко І.А., розглянувши матеріали справи №5020-374/2011
за позовом в.о. прокурора Ленінського району міста Севастополя в інтересах держави в особі Севастопольської міської Ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Союз консалт»
про стягнення заборгованості за оренду земельної ділянки у розмірі 28 269,21грн та розірвання договору,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Державну податкову інспекцію у Ленінському районі м. Севастополя,
за участю представників:
позивача -ОСОБА_1, головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність №03-15/2522 від 14.07.2011;
відповідача - ОСОБА_2, директор, довідка з ЄДРПОУ серія АА №132964 від 28.07.2008;
третьої особи - ОСОБА_3, головний державний податковий інспектор, довіреність № 1894/9/10-039 від 06.06.2011;
прокурор - Радулов Андрій Дмитрович, посвідчення №684 від 09.03.2011;
Суть спору:
14.03.2011 в.о. прокурора Ленінського району міста Севастополя звернувся до господарського суду міста Севастополя із позовом в інтересах держави в особі Севастопольської міської Ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Союз консалт» про стягнення заборгованості за оренду земельної ділянки у розмірі 28 269,21грн, у тому числі основного боргу -28 178,51 грн, пені -90,70 грн, та розірвання договору.
Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 16.03.2011 позовна заява прийнята до розгляду та порушено провадження у справі. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Державну податкову інспекцію у Ленінському районі м. Севастополя.
Ухвалою суду від 11.05.2011 провадження у справі №5020-374/2011 зупинено до набрання законної сили рішенням у справі №3/92 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Союз консалт»до Севастопольської міської Ради про відновлення положення, що існувало до порушення прав і законних інтересів, предметом спору якої є термін будівництва за договором оренди земельної ділянки у період з 03.04.2010 по 22.02.2011.
Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 03.08.2011 позовну заяву провадження у справі поновлено.
Відповідач в порядку статті 59 Господарського процесуального кодексу України подав відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнав та пояснив, що заборгованість по орендної платі за ним відсутня, а права на розірвання договору оренди земельної ділянки належить Орендодавцю, яким є Севастопольська міська Рада, у випадку несплати оренди більш ніж за три місяця (арк.с. 111-112).
Ухвалою суду від 03.08.2011, у порядку статті 69 Господарського процесуального кодексу України, строк розгляду спору продовжувався за клопотанням представника відповідача.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення учасників процесу,
Відповідно до статті 121 Конституції України на прокуратуру покладається представництво інтересів громадян і держави в судах у випадках, передбачених законом.
Згідно зі статтею 2 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів держави у випадках, передбачених законом. Однією із форм представництва є звернення до суду з позовом про захист інтересів держави. Ці положення містить стаття 36-1 Закону України “Про прокуратуру”.
Згідно зі статями 13, 14 Конституції України земля перебуває під особливою охороною держави і права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України від 25.10.2001 до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктах, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.
Згідно зі статтями 10, 43 Закону України “Про місцеве самоврядування” міські ради представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цім та іншим законами. До компетенції міських рад відносяться вирішення питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до пункту “а” частини першої статті 9 Земельного кодексу України до повноважень Севастопольської міської Ради в галузі земельних відносин на їх території належить розпорядження землями територіальної громади міста.
03.04.2006 між Севастопольською міською Радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Союз консалт»(орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки (далі -договір, том 1 арк.с.17-21).
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до пункту 1.1 договору на підставі рішення Севастопольської міської Ради №4193 від 14.12.2005 орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування комплексу меліорації акваторій з віднесенням цих земель до категорії земель водного фонду, який знаходиться: м. Севастополь, вул. Катерна, №53, №55, №57, №59 на підставі довідок УПА №189/5-2, №190/5-2 , №191/5-2 від 02.02.2006.
Згідно пункту 2.1 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3117 га, в тому числі:
- земельна ділянка №1 площею 0,1550 га;
- земельна ділянка №2 площею 0,1267 га;
- земельна ділянка №3 площею 0,0300 га.
Статті 18, 20 Закону України «Про оренду землі»встановлюють, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації; договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Даний договір зареєстрований у Севастопольській міській філії ДП «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 05.05.2006 за №040666000074.
Згідно пункту 1 статті 19 Закону України «Про оренду землі»строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.
Пунктом 3.1 договору сторонами встановлено що договір укладено строком на 25 років.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про оренду землі»передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.
Пункт 6.2 договору передбачає, що передача земельної ділянки орендарю здійснюється після підписання даного договору по акту приймання-передачі.
З матеріалів справи вбачається, що орендодавець згідно акту приймання-передачі від 03.04.2006 передав, а орендар прийняв земельну ділянку площею 0,3117 га (арк.с.22).
Згідно пункту 9.2.2 договору орендар зобов'язаний почати освоєння земельної ділянки та завершити будівництво згідно передбаченому в пункті 5.2 цільовому призначенню - протягом двох років з моменту підписання акту приймання-передачі земельної ділянки. При цьому, якщо в належним чином затвердженій проектній документації передбачається інший строк будівництва, то за клопотанням орендаря до договору вносяться відповідні зміни в частині збільшення цього строку.
Відповідно до пункту 4.1 договору річна орендна плата за користування ділянкою встановлена у відповідності до Методики визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі, затвердженої рішенням міської Ради №1348 від 14.10.2003 в розмірі 1,5% від грошової оцінки земельної ділянки.
Пунктом 4.2 договору визначено, що розмір річної орендної плати за користування земельною ділянкою згідно розрахунку становіть:
а) на період будівництва: 760457х 0,015=11406,86 грн.
б) на наступній період: 988594х0,015=14828,91 грн.
При цьому грошова оцінка земельної ділянки для періоду будівництва приймається до уваги не більше, ніж протягом 2 років від дати приймання-передачі земельної ділянки Грошова оцінка для подальшого періоду приймається з моменту вводу в експлуатацію об'єкту будівництва, але не пізніше двох років від дати приймання-передачі земельної ділянки. В разі внесення в даний договір змін в частині збільшення строку будівництва відповідні зміни вносяться також до п. 4.2 договору.
Пунктом 4.4 договору встановлено, що орендна плата за землю оплачується Орендарем щомісячно протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного періоду (податкової) місяця, в національної валюті України на спеціальний бюджетний рахунок міста в райфінуправлінні за місцем розташування земельної ділянки.
Відповідно до пунктів 4.5, 4.6 договору величина річної орендної плати підлягає щорічному перерахуванню в строк до 1 лютого поточного року в залежності від щорічного індексації грошової оцінки земельної ділянки. Щорічно розрахунок орендної плати здійснюється Орендарем у відповідності до умов договору та вимог діючого законодавства. В строк до 15 лютого поточного року щорічний розрахунок орендної плати, погодженої з Орендодавцем, подається Орендарем державної податкової інспекції за місцем розташування земельної ділянки.
22.01.2010 відповідачем подано до ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки, в якій відповідач самостійно визначив суму зобов'язання з орендної плати на 2010 рік та яка складає 27 017,27 грн на рік (том 1 арк.с.27-28).
28.05.2010 відповідач подав до ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя уточнюючу податкову декларацію, відповідно до Якої розмір річної орендної плати склав 62 850,77 грн (том 1 арк.с.30-33).
Рішенням Севастопольської міської ради №552 від 22.02.2011 Товариству з обмеженою відповідальністю «Союз консалт»продовжено строк будівництва комплексу меліорації акваторій на земельній ділянці площею 0,3117 га, що розташований по вул.Катерна, №53, №55, №57, №59, переданого в оренду на підставі договору оренди земельної ділянки від 03.04.2006, на 1 рік з моменту прийняття даного рішення, тобто до 22.02.2012 (том 1 арк.с.73).
Частиною першою статті 96 Земельного кодексу України встановлено, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату.
Як вбачається з пояснень Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя, 27.07.2011 відповідачем було подано уточнюючу податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2010 рік (вх. №66729), у якої підприємством нараховане до зменшення податкового зобов'язання по орендної платі у загальному розмірі 47560,65 грн. Також третя особа зазначила, що станом на 09.08.2011 за відповідачем відсутній борг по орендної платі за землю (том 2 арк.с.5).
Крім того, у матеріалах справи містяться копії платіжних доручень №289 від 25.02.2010, №295 від 30.03.2010, №304 від 29.04.2010, №312 від 28.05.2010, №319 від 29.06.2010, №332 від 28.07.2010, №352 від 30.08.2010, №356 від 29.09.2010, №372 від 29.10.2010, №384 від 29.11.2010, №403 від 30.12.2010, №415 від 28.01.2011, які підтверджують сплату відповідачем оренди за землю протягом спірного періоду (том 1 арк.с.61-72).
Таким чином, суд дійшов висновку, що в частині позовних вимог про стягнення заборгованості за оренду земельної ділянки у розмірі 28 269,21грн провадження у справі підлягає припиненню за відсутністю предмету спору.
Щодо позовних вимог про розірвання договору оренди земельної ділянки від 03.04.2006, укладеного між Севастопольською міською Радою та ТОВ «Союз консалт», то суд вважає що ці вимоги задоволенню не підлягають виходячи з наступного.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання щодо регулювання земельних відносин відповідно до закону.
Як зазначив позивач, прокурор не звертався до Севастопольської міської Ради ані з пропозицією, ані з вимогою щодо розгляду на пленарному засіданні Севастопольської міської Ради питання про розірвання договору оренди, який є предметом спору. Питання щодо розірвання договору оренди земельної ділянки, укладеного між ТОВ «Союз консалт»та Севастопольською міською Радою, на пленарному засіданні Севастопольської міської Ради не розглядалося, рішення щодо розірвання цих договорів з будь-яких підстав не виносилось (том 2 арк.с 2-4).
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що рішення щодо розірвання договору оренди без наявності рішення Севастопольської міської Ради, прийнятого на пленарному засіданні, є втручанням у виключні повноваження місцевого органу самоврядування та може привести до порушення прав власника землі (як комунального майна), які передбачені пунктами 1, 5, 8 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»щодо володіння, доцільного і ефективного користування і вільного розпорядження належним територіальної громаді майном, а також державним майном, право на розпорядження яким надано державою комунальної громаді до розмежування земель державної та комунальної власності.
Витрати по оплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу віднести на відповідача згідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача.
Керуючись статтею 49, пунктом 1-1 статті 80, статтями 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України,
вирішив:
1. У задоволенні позову в частині вимог про розірвання договору оренди земельної ділянки від 03.04.2006, укладеного між Севастопольською міською Радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Союз консалт»- відмовити.
2. У частині позовних вимог про стягнення заборгованості за оренду земельної ділянки у розмірі 28 269,21 грн провадження у справі припинити.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Союз консалт»(вулиця Луначарського, 33 кв. 24, місто Севастополь, 99011, ідентифікаційний код 32505538) в дохід Державного бюджету України (Державний бюджет, Ленінський район міста Севастополя, п/р 31113095700007 в ГУ ДКУ у м.Севастополі, ідентифікаційний код 24035598, МФО 824509, код платежу 22090200) державне мито в розмірі 282,69 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Союз консалт»(вулиця Луначарського, 33 кв. 24, місто Севастополь, 99011, ідентифікаційний код 32505538) в дохід Державного бюджету України (Державний бюджет, Ленінський район міста Севастополя, п/р 31212264700007 в ГУ ДКУ у м.Севастополі, ідентифікаційний код 24035598, МФО 824509, код платежу 22050003) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя І.А. Харченко
Рішення оформлено відповідно
до вимог статті 84 ГПК України
і підписано 16.08.2011.