2008 рік
05 травня 2008 року Рівненський районний суд Рівненської області (як місцевий адміністративний суд) в особі:
судді Красовського О.
при секретарі Бартош О.
з участю представників сторін - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1 до Оржівської селищної Рівненського району Рівненської області, управління земельних ресурсів в Рівненському районі Рівненської області про зобов'язання вчинення певних дій, -
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що з 1998 року зареєстрована приватним підприємцем, здійснює роздрібну торгівлю продуктами харчування з переносного ларька, встановлено на землях запасу Оржівської селищної ради Рівненського району Рівненської області. Питання із використанням землі раніше не стояло, протягом останнього часу розгляд звернень про можливість узаконити правовідносини органом місцевого самоврядування постійно відкладалося. Але 14.06.2007 року сесією Оржівської селищної ради Рівненського району Рівненської області (рішення №124) розглянуто та задоволене прохання чергової заяви - надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0024 га в районі вулиці Центральної в смт. Оржів Рівненського району Рівненської області для розміщення та обслуговування торгівельного павільйону в оренду строком на 5-ть років. Отримавши витяг з рішення органу місцевого самоврядування, яке є підставою для виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, позивачка з відповідною заявою звернулася до проектної організації - ТОВ «НІКОС землевпорядна компанія». Проектна організація невідкладно приступила до виконання замовлення, провівши всі технічні заходи зі своєї сторони, а також отримала погодження проекту землеустрою компетентними органами.
Проте проект землеустрою до свого логічного завершення з об'єктивних причин не доведений. В проекті відсутня відмітка, як того вимагають ст.118, ст.124 Земельного кодексу України, про його погодження органом по земельних ресурсах. З відповіді управління земельних ресурсів у Рівненському районі (лист №01-11-04/322 від 07.02.2008 року) стало відомо, що вищевказаний орган не в змозі здійснити «звичайну» процедуру погодження в силу того, що в законодавство, яке регламентує порядок передачі земельних ділянок в оренду внесені зміни, якими ускладнено цей процес - частину першу статті 124 Земельного кодексу України доповнено абзацом другим згідно із Законом N 107-VI від 28.12.2007 року. Відповідно до нової редакції Закону, тепер дії щодо земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах.
Позивачка зазначає, що застосування ч.1 ст.124 ЗК України (в редакції Закону від 28.12.2007 року) для регулювання правовідносин, які виникли між нею та Оржівською селищною радою буде порушенням конституційної гарантії, якою встановлено, що «закон не має зворотної сили»; за загальним правилом новий закон регулює лише ті відносини, які виникли після набрання ним чинності. Тому позивачка змушена звернутися до суду, просить задоволити позов.
Представник управління земельних ресурсів в Рівненському районі Рівненської області позов не визнав і пояснив, що в даному випадку управління не порушує права позивачки. Просить відмовити в задоволенні позову.
Представник Оржівської селищної Рівненського району Рівненської області позов визнав.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
В судовому засіданні встановлено, що 14.06.2007 року сесією Оржівської селищної ради Рівненського району Рівненської області (рішення №124) розглянуто та задоволене прохання позивачки - надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0024 га в районі вулиці Центральної в смт. Оржів Рівненського району Рівненської області для розміщення та обслуговування торгівельного павільйону в оренду строком на 5-ть років. Отримавши витяг з рішення органу місцевого самоврядування, яке є підставою для виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, позивачка з відповідною заявою звернулася до проектної організації. Проектна організація приступила до виконання замовлення, провівши всі технічні заходи зі своєї сторони, а також отримала погодження проекту землеустрою компетентними органами.
Суд враховує, що правові відносини між сторонами виникли ще задовго до прийняття змін до Земельного кодексу України.
Як видно з представлених документів, позивачка звернулася із заявою до селищної ради до набрання чинності змін до ч.1 ст.124 ЗК України. В процесі виготовлення проекту землеустрою жодний з представників держаних органів, які відповідно до ст. 118 ЗК України зобов'язані узгодити проект землеустрою, не мали зауважень щодо погодження проекту відведення.
Відповідно до нової редакції Закону, з 28.12.2007 року виключно на аукціонах набувається право оренди земельних ділянок.
Суд зважає, що в даному випадку неможливе застосування нової редакції ч.1 ст.124 ЗК України, оскільки це бути йти всупереч принципу зворотної дії закону у часі.
Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість і доведеність позову.
Керуючись ст.ст. 2, 6; ч.1 ст. 18; ст.ст. 69-72; ч.ч. 1, 2 ст. 90; ч.1 статті 91; ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
Позов задоволити.
Зобов'язати Управління земельних ресурсів у Рівненському районі Рівненської області погодити проект землеустрою, щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки, площею 0,0024 га в оренду за рахунок запасу земель запасу житлової та громадської забудови в смт. Оржів Рівненського району Рівненської області на території Оржівської селищної ради Рівненського району Рівненської області.
Зобов'язати Оржівську селищну раду Рівненського району Рівненської області затвердити проект землеустрою та передати ОСОБА_1 земельну ділянку, площею 0,0024 га по вулиці Центральній у селищі Оржів Рівненського району Рівненської області в оренду строком 5-ть років для будівництва та обслуговування торгівельного павільйону.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених КАС України, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
СУДДЯ: О.КРАСОВСЬКИЙ