Рішення від 12.08.2011 по справі 34/17-2143-2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"12" серпня 2011 р.Справа № 34/17-2143-2011

За позовом Комунального підприємства "Іллічівськтеплоенерго”

до відповідача Іллічівської басейнової лікарні на водному транспорті

про стягнення на суму 3613141,67грн.

Суддя Фаєр Ю.Г.

Представники

від позивача: ОСОБА_1, діюча на підставі довіреності №4-401 від 14.07.11р.;

від відповідача: ОСОБА_2, діючий на підставі довіреності 01/15-501 від 13.07.11р., ОСОБА_3, діюча на підставі довіреності 01/15-501 від 13.07.11р.;

В судовому засіданні приймали участь представники

від позивача: не з'явились;

від відповідача: не з'явились.

СУТЬ СПОРУ: Позивач, Комунальне підприємство "Іллічівськтеплоенерго, звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Іллічівської басейнової лікарні на водному транспорті про стягнення заборгованості за договором №15-Б21/371 від 01.11.2008р. на постачання теплової енергії в гарячій воді у сумі основного боргу в розмірі 3293137,21грн., пені в розмірі 89564,47грн., 3% річних у розмірі 46,144,67грн., індексу інфляції в розмірі 184295,32грн.

Ухвалою господарського суду одеської області від 02.06.11р. позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі №34/17-2143-2011.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 01.08.2011р., на підставі клопотання позивача, строк розгляду справи продовжено по 15.08.2011р.

Відповідач, Іллічівська басейнова лікарня на водному транспорті проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, посилаючись на те, що лікарня є неприбутковою організацією, відповідає за своїми зобов'язаннями грошовими коштами відповідно до чинного законодавства, та здійснює платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, тому, дотримуючись зазначеної правової норми, сплачувала позивачу вартість послуг у межах виділених сум; своєчасно офіційно попереджала місцеву владу та теплопостачальну організацію про припинення опалення внаслідок дефіциту фінансування та невиділення коштів з боку МОЗ України, про неможливість підписання додаткової угоди згідно Бюджетного кодексу України. Основним узагальнюючим показником фінансових результатів господарської діяльності Іллічівської басейнової лікарні на водному транспорті є цільове використання коштів Державного бюджету. Так, при складанні проектів кошторисів на 2009-2011р.р. Іллічівська басейнова лікарня на водному транспорті розрахувала та подала до Міністерства охорони здоров'я України видатки по КЕКВ 1161 «Оплата за теплопостачання», але отримала асигнувань лише 44,4% від потреби. З 01.06.2009р. лікарні, згідно з рішенням виконавчого комітету Іллічівської міської ради від 28.05.2009р. №398 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Іллічівської міської ради від 23.10.2008р. №1066 «Про впорядкування тарифів щодо оплати теплової енергії, яку відпускає юридичним особам КП «Іллічівськтеплоенерго», збільшили тариф за послуги теплопостачання в 1,8 разів, що призвело до збільшення видатків на теплопостачання на суму 366205грн., і на кінець 2009 року видатки склали 1740805грн. Забезпеченість лікарні фінансуванням по сплаті за спожите теплопостачання становитиме 28,7%, дефіцит фінансування склав 1130805грн.

Також відповідач вказує, що зусиллями адміністрації лікарні в червні та листопаді 2009р. додатково отримано фінансування збоку Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства фінансів України на оплату послуг за теплопостачання у сумі 764000грн. Незважаючи на листи лікарні про брак фінансування, тобто грошових коштів КП «Іллічівськтеплоенерго»поставило теплоносій в лікарню понад бюджетні зобов'язання на суму 1757962грн. КП «Іллічівськтеплоенерго»всупереч пунктів 1.3, 1.5 Додатку №3 до договору №15-Б 21/371 від 01.11.2008р. «Про постачання теплової енергії в гарячій воді»повинна була відключити від теплопостачання лікарню але продовжувала постачати теплову енергію, тим самим нав'язувати таке постачання теплоносіїв, не погодившись з лікарнею, а рішення про прокачування теплоносіїв приймалось міської радою і теплопостачальною організацією без участі лікарні. У подальшому не зможе проводити оплату на закупку ГСМ для санітарних автомобілів швидкої невідкладної медичної допомоги населенню м. Іллічівська, на придбання миючих та дезінфікуючих засобів, за поточний ремонт, на повірку медичного обладнання, вивіз сміття, на технічне обслуговування ліфтів, тощо. КП «Іллічівськтеплоенерго»зобов'язане було припинити постачання теплової енергії в лікарню з огляду на те, що остання заздалегідь сповіщало про брак грошових коштів, але цього звісно не робилося так як місцева влада не могла допустити щоб єдина в місті лікарня не змогла розпочати свою роботу.

В судових засіданнях 15.07.2011р. та 01.08.2011р. по справі оголошено перерву в порядку ст.77 ГПК України до 01.08.2011р. о 12год.30хв. та до 12.08.2011р. о 12год.40хв. відповідно. За умови повідомлення сторін про дату та час судового засідання, згідно повідомлення про оголошення перерви з підписами представників сторін, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності в судовому засіданні представників сторін.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

Згідно п.2.1 Статуту Комунального підприємства "Іллічівськтеплоенерго” метою створення Підприємства є здійснення виробничо-технічної діяльності, спрямованої на надійне та безперебійне забезпечення споживачів тепловою енергією і задоволення на цій основі соціально-економічних інтересів трудового колективу та отримання прибутку.

01.11.2008р. між Комунальним підприємством "Іллічівськтеплоенерго” (Енергопостачальна організація) та Іллічівською басейновою лікарнею на водному транспорті (Споживач) укладений договір №15-Б21/371 на постачання теплової енергії в гарячій воді, відповідно до умов якого Енергопостачальна організація зобов'язується постачати Споживачеві вчасно та відповідної якості теплову енергію на опалення та гаряче водопостачання в обсягах відповідно до договору, а споживач зобов'язується своєчасно сплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором.

Згідно з п.2.1 теплова енергія постачається Споживачу в обсягах згідно з додатком до договору №1 на такі потреби: опалення -в період опалюваного сезону (який встановлюється місцевими державними адміністраціями або органами місцевого самоврядування); гаряче водопостачання -в період, який встановлюється місцевими державними адміністраціями або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до п.2.2 даного договору усі нові або реконструйовані системи теплоспоживання споживача, до введення їх в роботу, повинні бути прийняті в експлуатацію енергопостачальною організацією, згідно з вимогами Правил технічної експлуатації технічної експлуатації теплоспоживчих установок і теплових мереж та інших нормативних актів з оформленням відповідного акту-допуску.

Розділом 3 даного договору визначені права та обов'язки споживача.

Підпунктами 3.2.1., 3.2.2, вказаного розділу передбачено, що Споживач зобов'язується: додержуватися кількості споживання теплової енергії за кожним параметром в обсягах, які визначені у додатку №1, не допускаючи їх перевищення; виконувати умови та порядок оплати спожитої теплової енергії в обсягах і терміни, які передбачені цим договором.

Згідно п. 3.2.4 додержуватись умов та порядку припинення подачі теплової енергії, які передбачені додатком №3 до цього договору та іншими нормативними актами України.

Права та обов'язки енергопостачальної організації визначені розділом 4 вказаного договору.

Теплопостачальна організація зобов'язана: забезпечувати постачання теплової енергії Споживачу в обсягах згідно з цим договором.

Відповідно до п. 4.2.3 повідомляти споживача письмово або в засобах масової інформації про зміну тарифів (цін).

Відповідно до п.5.1 цього договору облік споживання теплової енергії проводиться: по об'єктах, на яких встановлені прилади обліку теплової енергії -по цим приладам обліку, по об'єктах які не мають приладів обліку - розрахунковим способом

Порядок розрахунків за теплову енергію визначений розділом 6 договору.

Згідно п.п.6.1, 6.1.1, 6.1.2, тарифи за надані послуги на момент укладання договору з урахуванням ПДВ становлять: абонентна плата за 100Ккал/год приєднаного навантаження -1,53грн. Нараховується щомісяця протягом року; плата за спожиту теплову енергію -197,36грн. за 1Гкал. Нараховується за фактичне споживання теплової енергії у кожному місяці.

Відповідно до п.6.2 розмір плати за послуги може бути змінено в односторонньому порядку, на підставі рішення Іллічівської міської ради.

Пунктом 6.3 даного договору встановлено, що розрахунки за теплову енергію, що споживається, проводяться виключно в грошовій формі відповідно до встановлених тарифів (цін).

Відповідно до п.6.4 розрахунковим періодом щодо сплати споживачем ціни наданих послуг за цим договором є календарний місяць.

Згідно п.6.5 сплата за теплову енергію споживачем здійснюється щомісячно по рахункам енергопостачальної організації протягом 3 (трьох) банківських днів від часу отримання рахунку.

Відповідно п.7.2.3 за несвоєчасне виконання розрахунків за теплову енергію нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України -для інших споживачів.

Цей договір набуває чинності з дня його підписання та діє до 01.11.2009р. Припинення дії договору не звільняє Споживача від обов'язку повної сплати спожитої теплової енергії, та відповідальності встановленої цим договором. Договір вважається пролонгованим на той самий строк, якщо за місяць до закінчення строку його дії не буде письмово заявлено однією із сторін про його припинення (п.10.1, 10.3, 10.4 Договору).

Додатковою угодою від 02.11.2009р. були внесені в п.6.1.1., п.6.1.2, п.1.2 додатка 1 до договору №15-Б21 від 01.11.2008р. зміни про тарифи згідно рішення Виконкому за №398 від 28.05.2009р. „Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Іллічівської міської ради від 23.10.2008р. №1066”, відповідно до якої абонентна плата в місяць за 100Ккал/год становить -2,14грн. (з урахуванням ПДВ), нараховується щомісячно протягом року; плата за спожиту теплову енергію за 1Гкал становить - 428,29грн.(з урахуванням ПДВ), нараховується за фактичне споживання теплової енергії у кожному місяці.

В опалювальних сезонах 2009-2010р.р., 2010-2011р. системи центрального опалення об'єктів Іллічівської басейнової лікарні на водному транспорті включені згідно актів щодо підключення систем теплопостачання від 29.10.2009р. та 14.10.2010р. відповідно, які підписані сторонами та скріплені печатками підприємств.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем на адресу відповідача надіслані рахунки-фактури №15 від 31.12.2009р. на суму 381618,44грн., від 31.01.2010р. на суму 469195,49грн., від 28.02.2010р. на суму 435369,56грн., від 31.03.2010р. на суму 361536,43грн., від 30.04.2010р. на суму 187484,4грн., від 31.05.2010р. на суму 78530,98грн., від 30.06.2010р. на суму 71137,85грн., від 31.07.2010р. на суму 67426,21грн., від 31.08.2010р. на суму 58375,36грн., від 30.09.2010р. на суму 61501,55грн., від 31.10.2010р. на суму 209395,4грн., від 30.11.2010р. на суму 286891,63грн., від 31.12.2010р. на суму 385185,71грн., від 31.01.2011р. на суму 470802,42грн., від 28.02.2011р. на суму 483025,09грн., від 31.03.2011р. на суму 385924,76грн., від 30.04.2011р. на суму 265122,23грн.

Відповідно до наданих суду актів звірки взаємних розрахунків за теплопостачання від 02.12.2010р. та від 06.12.2010р. між Комунальним підприємством "Іллічівськтеплоенерго” та Іллічівською басейновою лікарнею на водному транспорті, підписаних керівниками та головними бухгалтерами останніх, підписи яких скріплені печатками, станом 01.11.2010р. заборгованість за теплопостачання складала 1825941,07грн., станом на 01.12.2010р. -2081671,03грн.

В порушення умов зазначеного договору №15-Б21/371 на постачання теплової енергії в гарячій воді від 01.11.2008р. відповідач не розрахувався з позивачем у встановлений договором строк, у зв'язку з чим останнім на адресу Іллічівської басейнової лікарні на водному транспорті направлено претензію вих№4-259 від 05.05.2011р. з вимогою оплатити заборгованість за поставлену теплову енергію в гарячій воді у розмірі 3293137,21грн.

Посилаючись на вищевикладене, позивач звернувся до господарського суду Одеської області про стягнення з Іллічівської басейнової лікарні на водному транспорті заборгованості за спожиту теплову енергію за період з 01.12.2009р. по травень 2011р. у сумі 3293137,21грн., пені в розмірі 89564,47грн., 3% річних у розмірі 46,144,67грн., індексу інфляції в розмірі 184295,32грн.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши присутніх представників сторін, суд дійшов наступних висновків.

У відповідності до ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій -це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків. При цьому, ст.12 Цивільного кодексу України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.

У відповідності зі ст.204 Цивільного кодексу України договори укладені між сторонами по справі, як цивільно-правові правочини є правомірними на час розгляду справи, оскільки їх недійсність прямо не встановлено законом, та вони не визнані судом недійсними, тому зобов'язання за цими договорами мають виконуватися належним чином.

Відповідно до п.1 ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання -це вид цивільних правовідносин.

Статтею 193 Господарського кодексу України, статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається, крім випадків, передбачених законом. (ч.7 ст.193).

Згідно ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч.1 ст.903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до ч.1 ст.714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Згідно ч.1 ст.277 Господарського кодексу України абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Положеннями ч.6 ст.19 Закону України „Про теплопостачання” передбачено, що споживач повинен щомісячно сплачувати теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Відповідно до ч.3 ст.24, ч.2, ст.25 Закону України „Про теплопостачання” основними обов'язками споживача теплової енергії є: своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії; додержання вимог договору та нормативно-правових актів. Теплопостачальні, теплотранспортні і теплогенеруючі організації зобов'язані: забезпечувати надійне постачання обсягів теплової енергії відповідно до умов договору та стандартів; здійснювати перерахунок за спожиту теплову енергію із споживачами з урахуванням авансового платежу та показань приладів комерційного обліку теплової енергії протягом місяця після закінчення опалювального періоду.

У разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії заборгованість стягується в судовому порядку (ч.6 ст.25 Закону України „Про теплопостачання”).

Пунктом 23 Правил користування тепловою енергією, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1198 від 03.10.07р. визначено, що розрахунки за спожиту теплову енергію здійснюються на межі продажу, яка є межею балансової належності (відповідальності), відповідно до договору на підставі показань вузла обліку згідно з діючими тарифами (цінами), затвердженими в установленому порядку. У споживачів, що не мають приладів комерційного обліку, обсяг фактично спожитої теплової енергії розраховується відповідно до теплового навантаження, визначеного у договорі, з урахуванням середньомісячної фактичної температури теплоносія в теплових мережах теплопостачальної організації, середньомісячної температури зовнішнього повітря та кількості годин (діб) роботи тепловикористального обладнання в розрахунковому періоді.

Приймаючи до уваги вищезазначене, суд доходить висновку про обґрунтованість заявлених вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості за спожиту теплову енергію за період з 01.12.2009р. по травень 2011р. у сумі 3293137,21грн.

Згідно ст.625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Враховуючи вищевикладене, несплату відповідачем у визначені договором строки основної суми боргу, перевірив розрахунок інфляційних та 3% річних, заявлені позивачем вимоги щодо стягнення 3% річних у розмірі 46,144,67грн., індексу інфляції в розмірі 184295,32грн. підлягають задоволенню.

Поряд з цим, у відповідності до ст.549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Стаття 83 Господарського процесуального кодексу України та ст.233 Господарського кодексу України передбачає що господарський суд, приймаючи рішення, має право зменшити розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що відповідач є неприбутковою організацією, відповідає за своїми зобов'язаннями грошовими коштами відповідно до чинного законодавства, та здійснює платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, що підтверджено певними засобами доказування, суд вважає за можливе керуючись ст.83 ГПК України зменшити розмір заявленої до стягнення пені до 100грн.

Згідно ст.ст.32, 33 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст.43 ГПК України).

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Комунального підприємства "Іллічівськтеплоенерго” підлягають задоволенню в частині стягнення з відповідача заборгованості за договором №15-Б21/371 від 01.11.2008р. на постачання теплової енергії в гарячій воді у сумі основного боргу в розмірі 3293137,21грн., пені в розмірі 100грн., 3% річних у розмірі 46144,67грн., індексу інфляції в розмірі 184295,32грн. як обґрунтовані та підтверджені наявними у справі матеріалами.

Згідно ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід частково відшкодувати позивачу за рахунок відповідача витрати по сплаті держмита на суму 24862,5грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справ у судах на суму 230,1грн.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Іллічівської басейнової лікарні на водному транспорті (код 01982212, адреса: 68004, м.Іллічівськ, вул.Карла Маркса, 6-Б ) на користь Комунального підприємства "Іллічівськтеплоенерго” (код 31619819; адреса: 68001, м.Іллічівськ, вул.Комсомольська,2-а) заборгованість за договором №15-Б21/371 від 01.11.2008р. на постачання теплової енергії в гарячій воді у сумі основного боргу в розмірі 3293137(три мільйони двісті дев'яносто три тисячі сто тридцять сім)грн.21коп., пені в розмірі 100(сто)грн., 3% річних у розмірі 46144(сорок шість тисяч сто сорок чотири)грн.67коп., індекс інфляції в розмірі 184295(сто вісімдесят чотири тисячі двісті дев'яносто п'ять)грн.32коп., державне мито у розмірі 24862(двадцять чотири тисячі вісімсот шістдесят два)грн.50коп. та витрати на оплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу у сумі 230(двісті тридцять)грн.10коп.

3.В решті позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили у порядку ст.85 ГПК України.

Накази видати у порядку ст.116 ГПК України.

Суддя Фаєр Ю.Г.

Повний текст рішення складено 17.08.2011р.

Попередній документ
17880246
Наступний документ
17880248
Інформація про рішення:
№ рішення: 17880247
№ справи: 34/17-2143-2011
Дата рішення: 12.08.2011
Дата публікації: 30.08.2011
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд Одеської області
Категорія справи: Господарські справи (до 01.01.2019); Майнові спори; Розрахунки за продукцію, товари, послуги