Рішення від 04.08.2011 по справі 41/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

РІШЕННЯ

іменем України

04.08.11 р. Справа № 41/15

Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.

при секретарі судового засідання Говор О.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк

до відповідача: Приватного акціонерного товариства „Белокаменські вогнетриви”, м. Соледар

про стягнення 40858,49 грн.

При участі представників:

від позивача: ОСОБА_1. - довіреність від 05.01.2011 №02-16

від відповідача: ОСОБА_2 - довіреність від 15.06.2011р.

в судовому засіданні оголошувались перерви

з 28.04.2011 року до 11:30 год. 12.05.2011 року,

з 28.07.2011 року до 10:45 год. 04.08.2011 року

СУТЬ СПОРУ:

Позивач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Закритого акціонерного товариства „Белокаменські вогнетриви” про стягнення збитків, заподіяних державі у сумі 1589813,21 грн.

Ухвалою суду від 14 квітня 2011р. замінено відповідача у справі - Закрите акціонерне товариство „Белокаменські вогнетриви”, його правонаступником - Приватним акціонерним товариством „Белокаменські вогнетриви”.

Згідно з заявою від 04.08.2011 року позивачем, в порядку ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, зменшено позовні вимоги, та остаточними позовними вимогами, які є предметом розгляду у даній справі є стягнення з відповідача збитків за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 10.09.2009 року по 01.07.2010 року у сумі 40858,49 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що перевіркою дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства встановлено, що підприємство здійснювало викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у зв'язку з закінченням терміну дії дозволу, що є порушенням ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” та чим державі заподіяний збиток. Згідно надано позивачем розрахунку, розмір цього збитку, заподіяного державі за період з 10.09.2009 року по 01.07.2010 року, складає 40858,49 грн.

Представник відповідача в судовому засіданні не заперечив проти задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача збитків в сумі 40858,49 грн.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:

З 27.07.2010 року по 13.08.2010 року державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Донецькій області, відповідно до ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ЗАТ „Белокаменські вогнетриви”, результати якої оформлено актом перевірки дотримання вимог законодавства від 27.07 - 13.08.2010 року

Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, що відповідач здійснював викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря на підставі дозволу № 32134155 від 10.04.2004 року, який згідно наказу Мінекоресуртсів № 183 від 16.05.2002 року подовжено до 01.07.2008 року. Починаючи з 01.07.2008 року та на момент перевірки підприємство здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу, що є порушенням ст. 11 Закону України „Про атмосферне повітря”.

За результатами перевірки Державною екологічною інспекцією в Донецькій області відповідачу було видано припис від 12.08.2010 року на усунення встановлених порушень, зокрема, відповідачу приписано здійснювати викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за наявності дозволу на викиди: отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря

Під час розгляду спору, 08.07.2011 року, представниками відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції в Донецькій області було виконано відбір проб організованих викидів стаціонарних джерел ЗАТ „Белокаменські вогнетриви”, м. Соледар, про що складено акт відбору проб викидів стаціонарних джерел від 08.07.2011 року № 22/07.

Відповідно до акту відбору проб викидів стаціонарних джерел від 08.07.2011 року № 22/07 відділом інструментально-лабораторного контролю було проведено вимірювання вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел ЗАТ „Белокаменські вогнетриви”, про що складений відповідний протокол вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 20.07.2011 року.

Відповідно до довідки ЗАТ „Белокаменські вогнетриви” від 02.08.2011 року № 013-123 та ухвали господарського суду Донецької області від 30.06.2011 року у справі № 41/15 відділом інструментально-лабораторного контролю розраховано кількість забруднюючих речовин, викинутих в атмосферне повітря наднормативно з 10.09.2009 року по 01.07.2010 року, яка склала: речовини у вигляді твердих суспендованих частинок - 2,942т, оксид алюмінію - 0,039т, оксид вуглецю - 1,106т, двоксид азоту - 1,382т, залізо та його сполуки - 0,04т, манган та його сполуки - 0,008т.

Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Донецькій області відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерел викиду ЗАТ „Белокаменські вогнетриви” за період з 10.09.2009 року по 01.07.2010 року, відповідно до якого загальний розмір заподіяних збитків склав 40858,49 грн.

Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлених Кабінетом Міністрів України.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я (ч. 5 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”).

Таким чином, відповідачем порушені вимоги ст.ст. 10, 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 27.07-13.08.2010 року.

Відповідач не заперечив факт здійснення ним викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без наявності відповідного дозволу.

У відповідності до вимог ст. 33 Закону України “Про атмосферне повітря” особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.

Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.

Як зазначалось, у зв'язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерел викиду ЗАТ „Белокаменські вогнетриви” за період з 10.09.2009 року по 01.07.2010 року, який склав 40858,49 грн.

Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб) (п. 1.2. Методики).

Як зазначалось, відповідач не заперечив факт здійснення ним викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без наявності відповідного дозволу, а також не заперечив проти розрахунку, згідно якого розмір відшкодування збитків за наднормативний викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 10.09.2009 року по 01.07.2010 року, склав 40858,49 грн.

Сума збитків в розмірі 40858,49 грн. не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена позивачем до стягнення.

Суму збитків позивач просить стягнути на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Соледарської міської ради.

В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 20, 40, 51, 47, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 10, 33, 34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Приватного акціонерного товариства „Белокаменські вогнетриви” про стягнення з відповідача збитків за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 10.09.2009 року по 01.07.2010 року у сумі 40858,49 грн. - задовольнити.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства „Белокаменські вогнетриви” (84564, м. Соледар, вул. Октябрська, 96, ЄДРПОУ 32131555) на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Соледарської міської ради (УДК м. Артемівська, п/р 33119331700016 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686516, КБК 24062100) збитки за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 10.09.2009 року по 01.07.2010 року у сумі 40858,49 грн.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства „Белокаменські вогнетриви” (84564, м. Соледар, вул. Октябрська, 96, ЄДРПОУ 32131555) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 408,58 грн.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства „Белокаменські вогнетриви” (84564, м. Соледар, вул. Октябрська, 96, ЄДРПОУ 32131555) на користь Державного бюджету України (р/р 31210264700006 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687001, Отримувач: УДК у Київському районі м. Донецька, код бюджетної класифікації 22050003) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236 грн.

Суддя Гончаров С.А.

< Список > < Довідник >

< Список > < Довідник >

В судовому засіданні 04.08.2011 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Рішення підписане 08.08.2011р.