18.08.11р.Справа № 2/5005/9599/2011
За позовом Прокурора Самарського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ректайм", м. Дніпропетровськ
про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 04.05.07р.
Суддя Боділовська М.М.
Представники:
За участю прокурора Бєлік В. О., посвідчення №195
Від Позивача: ОСОБА_1., довіреність № 7/11-458 від 12.04.11р.
Від Відповідача: ОСОБА_2., довіреність б/н від 10.06.11р.
Розглядається позов Прокурора Самарського району м.Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м.Дніпропетровськ до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ректайм", м.Дніпропетровськ про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 04.05.07 р.
Прокурор і Позивач підтримують позовні вимоги.
Відповідач позов не визнає з підстав, викладених у відзиві на позов.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення, відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд-
Встановив:
Згідно зі ст. 36 1 Закону України «Про прокуратуру»представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 №Зрп/99 прокурори та їх заступники мають право звертатися до суду з позовними заявами в інтересах держави. Оскільки «інтереси держави»є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному окремому випадку самостійно визначає, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Поняття «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах»означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Згідно зі ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад належить, у тому числі, розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до Кодексу; вирішення земельних спорів на підставі п. 12 розділу X Перехідних положень ЗК України до розмежування земель державної і комунальної власності, повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні міські ради.
Порушення інтересів держави полягає у тому, що власник землі - Держава в особі Дніпропетровської міської ради, не отримала за 2008-2010 роки орендну плату у повному обсязі, що викликає необхідність приведення договору оренди земельної ділянки відповідно до вимог чинного законодавства України (у частині визначення річної орендної плати за землю).
Між Дніпропетровською міською радою та ТОВ «Ректайм»04.05.2007 укладено договір оренди земельної ділянки площею 8, 8934 га, (зареєстрованої в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:09:106:0008), яка розташована за адресом пров. Піонерський, 12 у м. Дніпропетровську строком на 15 років. Договір посвідчено нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3., реєстровий №2919.
Згідно із п. 4.1, 4.7 Договору річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі, у розмірі 1,5 відсотка від її нормативної грошової оцінки; розмір орендної плати переглядається щорічно або у разі зміни умов господарювання, змін у цільовому використанні земельної ділянки, зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, погіршення стану орендованої землі не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.
З метою приведення у відповідність до закону раніше укладених договорів оренди земельних ділянок, Дніпропетровською міською радою було прийнято рішення № 216/8 від 02.02.2011 «Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства». Пунктом 1 зазначеного рішення встановлено, що до моменту прийняття міською радою рішення про визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки залежно від їх функціонального використання, встановити розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання. Зазначене рішення є чинним, у встановленому порядку не скасоване та недійсним не визнавалося.
Згідно приписів ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за користування земельними ділянками, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку.
Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір річної орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення (інші категорії земель), які перебувають в державній або комунальній власності, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим кодексом.
Частинами 1, 2 статті 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна у договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної виконавчої влади або місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках, і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до п. З статті 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідач позов не визнає, посилаючись на обставини, які не можуть бути розцінені судом як підстави для відмови у задоволенні позову.
Судом встановлено, що матеріалами і обставинами справи позовні вимоги підтверджуються. У газеті "Наше місто" 22.02.2011 року опубліковано повідомлення "Про приведення договорів оренди землі у відповідність до вимог законодавства", в якому зазначено, що для укладання додаткового договору орендарям земельних ділянок необхідно у двотижневий термін після публікації повідомлення звернутись до департаменту корпоративних справ та правового забезпечення Дніпропетровської міськради.
Законом України від 03.06.2008 року № 309-УІ внесено зміни до Закону України "Про оренду землі", зокрема ч.4 ст.21 - річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Відповідно до ст.ст. 116,121 Бюджетного кодексу України бюджетним правопорушенням вважається недотримання учасником бюджетного процесу встановленого цим кодексом та іншими правовими актами порядку складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету. Винні у порушенні бюджетного законодавства несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
З огляду на викладене Позивач вправі вимагати від орендаря приведення спірного договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушень сторонами вимог законодавства, обов"язкового для Позивача та Відповідача.
З огляду на викладене суд вважає позовні вимоги правомірними і підлягаючими задоволенню. Судові витрати належить покласти на Відповідача, відповідно до вимог ст.49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись викладеним, ст.ст. 49,82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд-
Позов задовольнити.
Змінити п. 4.1 Договору оренди землі від 04.05.2007, укладеного між Дніпропетровською міською радою та ТОВ «Ректайм», виклавши його в такій редакції: «п. 4.1 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України».
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ректайм" (вул.Героїв Сталінграда, 149, м.Дніпропетровськ, 49033, код ЄДРПОУ 33074362, р/р 26001050000922 в ПАТ КБ "Приватбанк", МФО 305299):
- в доход Державного бюджету України в особі Управління державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного державного казначейства у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; рахунок № 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) 85,00 грн. (вісімдесят п"ять грн. 00 коп.) державного мита.
- в доход Державного бюджету в особі Управління державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного державного казначейства у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; Відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області р/р 31217264700005, КБКД 22050003, МФО 805012 ЄДРПОУ 24246786 оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах) 236 грн. 00 коп. (двісті тридцять шість грн.. 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення суду може бути оскаржено протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Суддя М.М. Боділовська
Повне рішення підписано 19.08.2011 року.