15.08.11р.Справа № 18/5005/7754/2011
За позовом В.о. прокурора міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області в
інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради, м.
Дніпродзержинськ
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Дніпродзержинськ
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Суддя Петрова В.І.
Представники:
від прокуратури:Цяцька О.В. - посвідчення за № 181
від позивача: ОСОБА_3 дов. від 24.01.11р.
від відповідача: не з"явився
В.о. прокурора м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області звернувся до господарського суду Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради з позовом до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1, у якому просить внести зміни до п. 3.1 договору оренди земельної ділянки від 18.11.2002р., укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1, виклавши його в такій редакції: "п.3.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України, у розмірі трикратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".
Позивач - Дніпродзержинська міська рада - позовні вимоги, заявлені прокурором, підтримує в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання, не з'явився двічі, про час і місце судового засідання повідомлений судом належним чином, що підтверджується повідомленням „Укрпошта”. Вимоги суду, визначені ухвалами в даній справі від 17.06.11р. та 14.07.11р., відповідачем не виконані.
Клопотання про технічну фіксацію судового процесу за допомогою технічних засобів представниками сторін заявлено не було.
Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи відкладений у судовому засіданні на 15.08.11р.
Згідно ст. 69 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому засіданні заявлено клопотання про продовження строку вирішення спору до 30.08.11р., у зв'язку з витребуванням нових доказів у справі.
Справа по суті розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні 15.08.2011 року було оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення сторін, господарський суд, -
На підставі рішення Дніпродзержинської міської ради № 473-26/V від 30.09.2008 року „Про затвердження розміру орендної плати за земельні ділянки, які надаються у користування” 18.11.2002 року між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди земельної ділянки (далі Договір), за яким орендодавець (позивач) надав, а орендар (відповідач) прийняв в строкове платне володіння і користування земельну ділянку площею 0,0012 га, що знаходиться за адресою: пр. Металургів, 18, згідно з планом земельної ділянки (кадастровий номер: 12104366:01:011:0041); грошова оцінка земельної ділянки на момент укладання цього договору складає 10 272 грн.(п. 1.1, 1.4 Договору).
Згідно з п. 2.1. договір укладаено на термін до 27.09.2012р.
Відповідно до п.п. 3.1, 3.2. та 3.3. договору, річна орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі: 154,08 грн./рік, що становить 12,84 грн./міс на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту; орендна плата сплачується двічі на рік рівними частками до 15 серпня і 15 листопада , на майбутній період може вноситься на термін не більше одного календарного року; розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України № 309-VI від 03.06.2008р. у Законі України "Про оренду землі" внесено зміни, зокрема ч. 4, 5 ст. 21 викладені у редакції: "Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині".
З 01.01.2011р. набув чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст. 288 якого підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Позивач вважає, що прийняття нового законодавства, яким внесено зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, є підставою для внесення змін до договору, що є причиною спору.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільним кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст. 6 ЦК України).
28.01.2011 року Дніпродзержинська міська рада прийняла рішення за №60-04/VІ "Про внесення змін до договорів оренди землі", за яким вирішено: застосувати ставку орендної плати на рівні трикратного розміру земельного податку під час укладення додаткових угод до договорів оренди землі, розмір орендної плати в яких не відповідає вимогам статті 288 Податкового кодексу України.
Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідними органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати на земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. п.3.4.7 Рекомендації Президії ВГСУ від 02.02.2010 р.№04-06/15 "Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства".
Згідно зі ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
У відповідності до ст. 654 ЦК України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Згідно з ч. 2 статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Враховуючи, що відбулась зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею (в трикратному розмірі земельного податку), суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати слід покласти на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити.
Змінити п. 3.1 Договору оренди земельної ділянки від 18.11.2002р., укладеного між Дніпродзержинською міською радою та фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1, виклавши його в наступній редакції:
"п.3.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України, у розмірі трикратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України ".
Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) в дохід Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) державне мито в розмірі 85,00 грн.
Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) в дохід Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 3121726470005 в Дніпропетровській області, КБКД 22050003 "Надходження від оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах", ЗКПО 24246786, МФО 805012) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236,00 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя В.І. Петрова
Повне рішення складено 19.08.2011 р.