79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
08.08.11 Справа№ 5015/3156/11
За позовом: Приватного підприємства «Львівський автоцентр «КАМАЗ», м. Львів
до відповідача: Львівської міської ради, м. Львів
про: спонукання до вчинення дій
Суддя Деркач Ю.Б.
при секретарі Кошовому О.
Представники:
від позивача ОСОБА_1 -представник (довіреність б/н від 05.08.2011 р.)
від відповідача ОСОБА_2 -спеціаліст І категорії (довіреність № 1.7вих-47 від 28.02.2011 р.)
Представникам сторін роз'яснено їх права та обов'язки передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Заяв про відвід судді не подавалось. У судовому засіданні 08.08.2011 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: Приватне підприємство «Львівський автоцентр «КАМАЗ», м. Львів звернулося до господарського суду з позовною заявою до Львівської міської ради, м. Львів про визнання незаконною бездіяльності Львівської міської ради щодо розгляду заяви позивача від 17.03.2001 р. про надання в оренду земельної ділянки у АДРЕСА_1, площею 2,9668 га та про зобов'язання відповідача на найближчій сесії розглянути заяву позивача про надання в оренду вищевказаної земельної ділянки та прийняти по ній рішення у відповідності до вимог закону.
Ухвалою суду від 15.06.2011 р. прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її до розгляду в судовому засіданні на 12.07.2011 р. Ухвалою суду від 12.07.2011 р. розгляд справи відкладався до 01.08.2011 р. Ухвалою суду від 01.08.2011 р. розгляд справи відкладався до 08.08.2011 р.
08.08.2011 р. позивачем у відповідності до ст. 22 ГПК України подано клопотання, в якому останній уточнює позовні вимоги та викладає їх в наступній редакції: - зобов'язати Львівську міську раду на найближчій сесії розглянути заяву ПП «Львівський автоцентр «КАМАЗ»про надання в оренду земельної ділянки у АДРЕСА_1, площею 2,9668 га та прийняти по ній рішення у відповідності до вимог закону; витрати по сплаті держмита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення процесу покласти на відповідача по справі.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги врахуванням уточнення позовних вимог підтримав, просив позов задоволити повністю.
Представник відповідача в судове засідання з'явився, подав відзив № 1104/вих. Від 08.08.2011 р. на позовну заяву, проти позовних вимог заперечив з підстав наведених у відзиві на позовну заяву.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, повно та об'єктивно дослідивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне:
Позивач згідно договору купівлі-продажу об'єкта незавершеного будівництва від 17 березня 2010 року придбав у громадянки ОСОБА_3 об'єкт незавершеного будівництва, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1. Факт переходу права власності до позивача на даний об'єкт незавершеного будівництва підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 18.03.2010 р. № 25615883.
Згідно ст. 377 ЦК України та ст. 120 ЗК України, до особи, яка набула право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташоване відповідне нерухоме майно, без зміни її цільового призначення, в обсягах та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Як вбачається із опису поданих документів № 5-2895 від 17.03.2011 р., позивач звернувся до Львівської міської ради із заявою про надання в оренду земельної ділянки площею 2,9668 га, кадастровий номер 4610136300:05:018:0005, для будівництва та обслуговування будівель, що знаходиться у АДРЕСА_1, до якої, зокрема, була додана розроблена у встановленому порядку технічна документація землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку (користування на умовах оренди) ПП «Львівський автоцентр «КАМАЗ».
Відповідно до положень ч. 1 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Виходячи із розуміння ст. 122 ЗК України та змісту повноважень органу місцевого самоврядування, у м. Львові органом, уповноваженим передавати в оренду земельні ділянки в межах території міста, є Львівська міська рада.
Згідно ч. 3 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним ч.ч. 2, 3 ст. 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому ст. 123 цього Кодексу. Відповідно до ч. 3 ст. 134 ЗК України, земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених ст.ст. 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Отже, при наявності на земельній ділянці придбаного заявником у власність нерухомого майна, оформлення права оренди на таку ділянку здійснюється в порядку ст. 123 ЗК України.
Аналіз положень ст. 123 ЗК України свідчить, що рішення органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки в оренду приймається на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у разі зміни цільового призначення земельних ділянок, або у разі, якщо межі ділянки не встановлені в натурі (на місцевості). Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі, без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації ділянки.
Отже, на момент подання позову відповідачем не вчинено жодних дій по розгляду поданої позивачем заяви.
Відповідач не визнає і заперечує проти позовних вимог позивача, виходячи з наступного:
Нормами ч.ч. 1, 2 ст. 120 ЗК України передбачено, що у разі набуття прав на будівлю, споруду перехід права на земельну ділянку, на якій вони розміщені здійснюється на тих самих вимогах і в тому ж обсязі як і у попереднього користувача.
Згідно ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за аукціоном.
Львівська міська рада у відповідності до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»є органом місцевого самоврядування в Україні, що представляє територіальну громаду міста Львова та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування визначені Конституцією України та іншими законами України. Згідно ст. 80 ЗК України територіальні громади, які реалізують право власності через органи місцевого самоврядування, є суб'єктами права власності на землю, що є комунальною власністю.
Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 12, 116 ЗК України міська рада вирішує відповідно до законодавства питання регулювання земельних відносин, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів місцевого самоврядування, прийнятого за результатами розгляду заяви (клопотання) особи, яка бажає отримати земельну ділянку.
Вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин належать до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.
Згідно ч. 5 ст. 116 ЗК України надання у користування земельних ділянок, що перебувають у власності або у користуванні проводяться лише після її вилучення в порядку передбаченому кодексом. А порядком вилучення згідно ч. 2 ст. 149 ЗК України передбачено, що земельні ділянки надані у користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Окрім того, на звернення позивача від 17.03.2011 р. № 5-2895 щодо надання земельної ділянки на АДРЕСА_1 для обслуговування та будівництва будівель управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин надано відповідь, якою повідомлено заявника щодо неможливості вирішення питання у зв'язку із встановленими внаслідок проведеної прокуратурою м. Львова перевіркою порушеннями законодавства України.
Зокрема, прокуратурою м. Львова виявлено у технічній документації із землеустрою відсутність нотаріально посвідченої згоди на вилучення земельної ділянки від обласного автоцентру Камаз м. Львова -ТзОВ «Львівський автоцентр «Камаз», що обумовлює спір з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками.
На виконання припису прокуратури м. Львова «Про усунення порушень вимог Земельного кодексу України»від 02.06.2011 р. № 61-1261 вих.-11 питання погодження ПП «Львівський автоцентр «КАМАЗ»місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 виключено з порядку денного сесії Львівської міської ради.
Вищевказані обставини викладені у поданому представником відповідача відзиві на позовну заяву, який озвучено в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь -які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь у судовому процесі. Також, відповідно до вимог ч. 2 ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
При вирішенні справи суд виходив з наступного:
Як вбачається із опису поданих документів № 5-2895 від 17.03.2011 р., позивач звернувся до Львівської міської ради із заявою про надання в оренду земельної ділянки площею 2,9668 га, кадастровий номер 4610136300:05:018:0005, для будівництва та обслуговування будівель, що знаходиться у АДРЕСА_1, до якої, зокрема, була додана розроблена у встановленому порядку технічна документація землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку (користування на умовах оренди) ПП «Львівський автоцентр «КАМАЗ».
Відповідно до положень ч. 1 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Виходячи із розуміння ст. 122 ЗК України та змісту повноважень органу місцевого самоврядування, у м. Львові органом, уповноваженим передавати в оренду земельні ділянки в межах території міста, є Львівська міська рада.
Як вказано Вищим господарським судом України в Узагальненнях судової практики розгляду господарськими судами справ у спорах, пов'язаних із земельними правовідносинами від 1.01.2010 р., зі змісту ст. 12 ЗК України вбачається, що розпорядження землями територіальної громади міста, у тому числі надання їх у користування, належить до повноважень міської ради та здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу, то в будь-якому спорі, що стосується права користування земельною ділянкою, яка належить до земель комунальної власності, суд має залучити до участі у справі відповідний орган місцевого самоврядування. Отже, Львівська міська рада у даному спорі є належним відповідачем.
Згідно ч. 3 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним ч.ч. 2, 3 ст. 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому ст. 123 цього Кодексу. Відповідно до ч. 3 ст. 134 ЗК України, земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених ст.ст. 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Отже, при наявності на земельній ділянці придбаного заявником у власність нерухомого майна, оформлення права оренди на таку ділянку здійснюється в порядку ст. 123 ЗК України.
Аналіз положень ст. 123 ЗК України свідчить, що рішення органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки в оренду приймається на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у разі зміни цільового призначення земельних ділянок, або у разі, якщо межі ділянки не встановлені в натурі (на місцевості). Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі, без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації ділянки.
Як вбачається із матеріалів справи, 17.03.2011 р. на розгляд Львівської міської Ради через Управління «Дозвільний офіс»була подана Заява (вхідний № 5-2895) з Технічною документацією із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку (користування на умовах оренди) Приватного підприємства «Львівський автоцентр «КАМАЗ», розроблена ПП «Експертна група «Богдан». Як свідчать Акти встановлення та узгодження зовнішніх меж землекористування на місцевості від 14.09.2010 р. (ст.ст. 31, 32 Технічної документації) та План встановлених меж земельної ділянки (ст. 29 Технічної документації), земельна ділянка позивача по АДРЕСА_1, має встановлені в натурі межі. Окрім того, згідно Довідки про правовий статус земельної ділянки № 40/01-15/3835 від 21.09.2010 р., виданої Управлінням Держкомзему у місті Львові (ст. 36 Технічної документації), за категорією земель ділянка на АДРЕСА_1 відноситься до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. З Висновку про наявність містобудівельних обмежень щодо користування земельною ділянкою № 5-3713/2401 від 08.07.2010 р. (ст. 40 Технічної документації), слідує, що Департамент містобудування Управління архітектури Львівської міської Ради погодив надання земельної ділянки на АДРЕСА_1 з цільовим призначенням землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Таким чином, цільове призначення земельної ділянки не змінювалось.
У відповідності до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про звернення громадян», звернення розглядаються і вирішуються у термін не більший одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Відтак, посилання відповідача на відповідь Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин від 23.06.2011 р. за № 2403-2вих-839, як на лист-реагування на звернення позивача від 17.03.2011р., є неправомірним та таким, що не відповідає вимогам законодавства по розгляду звернень. Крім того, слід зазначити, що позивачем не надано жодних доказів в розумінні ст.ст. 32, 34 ГПК України, які б підтверджували факт надсилання такої відповіді відповідачу по справі.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги обгрунтовані, підставні та такі, що підлягають до задоволення повністю.
З огляду на викладене, керуючись Конституцією України, ст.ст. 12, 121, 122, 123, 124, 134 ГК України та ст.ст. 4, 33, 34, 35, 44, 49, 75, 82, 83, 84, 85, 115, 116 ГПК України, господарський суд -
1. Позов задоволити повністю.
2. Зобов'язати Львівську міську раду (м. Львів, пл. Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055896) на найближчій сесії розглянути заяву Приватного підприємства «Львівський автоцентр «КАМАЗ»(м. Львів, вул. Конюшинна, 4, код ЄДРПОУ 36929921) про надання в оренду земельної ділянки у АДРЕСА_1, площею 2,9668 га та прийняти по ній рішення у відповідності до вимог закону.
3. Стягнути з Львівської міської ради, м. Львів, пл. Ринок, 1 (код ЄДРПОУ 04055896) на користь Приватного підприємства «Львівський автоцентр «КАМАЗ», м. Львів, вул. Конюшинна, 4 (код ЄДРПОУ 36929921) 85 грн. 00 коп. державного мита та 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Накази видати згідно ст. 116 ГПК України.
Суддя Деркач Ю.Б.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 15.08.2011 р.