Новотроїцький районний суд Херсонської області
2-а-2279/11
19 серпня 2011 року Новотроїцький районний суд
Херсонської області
в складі головуючого судді Марківський О. В.
при секретарі - Сушко Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Новотроїцьке адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_26, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25 до управління Пенсійного фонду України у Новотроїцькому районі Херсонської облаті про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни”, -
Вищевказані позивачі звернулися до суду з позовами до Новотроїцького управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни", за період з 01.01.2011р. -30.06.20111 року.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, хоча належним чином був повідомлений, суд вважає можливим у відсутність представника віджповідача розглянути справу за наявним у справі доказами.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачів слід задоволити частково.
Відповідно до ст..1 Закону України «Про соціальний статус дітей війни», це особи, яким на 2 вересня 1945 року не виповнилося 18 років. Як встановлено усі позивачі надали копії паспорту з яких вбачається , що на 2 вересня 1945 року їм не виповнилося 18 років, отже на них розповсюджується дія вказаного Закону. Відповідно до ст..6 вищевказаного Закону такі особи мають право з 1 січня 2006 року на доплату. Пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
З 01 січня 2008 року управління Пенсійного фонду України в Новотроїцькому районі виплачує позивачам надбавку до пенсії-щомісячну грошову державну соціальну допомогу в розмірі 10% від прожиткового мінімуму для осіб,що втратили працездатність.
Посилання відповідача на відсутність бюджетних коштів для повної реалізації програми з доплат дітям війни суд до уваги не приймає, оскільки питання фінансування цих видатків не є предметом спору. Проблеми надання бюджетних коштів управлінню Пенсійного фонду України для виконання покладених на нього обов'язків виходять за межі заявлених вимог. Також не приймаються до уваги доводи відповідача щодо можливого нецільового використання коштів Пенсійного фонду України, оскільки суд не приймає рішення про проведення виплат з власних джерел фінансування останнього.
Крім того положення ст. 7 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” передбачає, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України, які до Пенсійного фонду України з державного бюджету України не надходили.
Під час нарахування підвищення до пенсії позивача у 2011 році відповідачем застосовувалися положення постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року, якою був визначений розмір підвищення до пенсії дітям війни. Але суд вважає, що розмір надбавки до пенсії дітям війни визначений Законом України «Про соціальний захист дітей війни», який має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів України.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач будь-яких дій, пов'язаних з перерахунком пенсії позивачу в частині її підвищення відповідно до положень ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у 2011 році не здійснював, а також не проводив виплату.
За таких обставин суд вважає, що відповідач припустився бездіяльності щодо не нарахування та виплати надбавки до пенсії позивача в розмірі, передбаченому ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Разом з тим, згідно внесених змін Законом України від 14.06.2011 року № 3491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», які набрали чинності 19.06.2011 року, Прикінцеві положення доповнено п.4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14, 22, 37 та частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік».
В силу положень ст.58 Конституції України такі зміни не можуть застосовуватись щодо правовідносин, які виникли до 19.06.2011 року.
Відтак, враховуючи викладене, суд зазначає, що за період з 01.01.2011 року по 18.06.2011 року, соціальну допомогу, визначену ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в редакції від 18.11.2004 року № 2195-ІV, слід рахувати в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, суд вважає бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Новотроїцькому районі Херсонської області щодо ненарахування надбавки до пенсії позивача з урахуванням підвищення на 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.11 року по 18.06.11 року протиправною, а позов частково обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню.
Таким чином суд вважає за необхідним задовольнити позов частково, а саме визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Новотроїцькому районі Херсонської області щодо ненарахування надбавки до пенсії позивача з урахуванням підвищення на 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.11 року по 18.06.11 року протиправною, і зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату надбавки до пенсії позивача, як дитині війни, з урахуванням підвищення на 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»з 01.01.11 року по 18.06.11 року.
Отже позивачі мають право на одержання допомоги як «Дитина війни»за період з 01.01.2011 року по 18.06.2011 року, в решті позовних вимог відмовити.
Судові витрати понесені позивачем за послуги юрисконсульта слід віднести за рахунок відповідача.
Керуючись ст..ст.5-11,70,71,94,159,160-163,167,186 КАС України
Позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_26, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25 до управління Пенсійного фонду України у Новотроїцькому районі Херсонської облаті про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни” - задоволити частково.
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Новотроїцькому районі Херсонської області нарахувати і виплатити ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_26, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, державну допомогу на основі ст.6 розділу 2 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»2003 р. в установленому законом порядку і розмірі за період з 01.01.2011 року по 18.06.2011 року .
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Новотроїцький районний суд Херсонської області шляхом подання апеляційної скарги в термін десять днів.
Суддя :підпис
З оригіналом згідно
Суддя Новотроїцького
районного суду
Херсонської області ________________________ О.В. Марківський