Постанова від 13.06.2008 по справі 13/354-АП-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м.Херсон, вул. Горького, 18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" червня 2008 р. Справа № 13/354-АП-08

Господарський суд Херсонської області у складі судді Закуріна М. К. при секретарі Фінаровій О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Служби зовнішньої розвідки України

до Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах " в особі Херсонської філії

за участі:

3-ї особи із самостійними вимогами на предмет спору -Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаст-Фуд»,

представників сторін:

позивача -Павліш П.В. (представника за дорученням),

відповідача -не з'явився,

3-ї особи - Долгополова О.В. (представника за дорученням),

за первісним позовом про визнання незаконною відмови Херсонської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» у державній реєстрації договору оренди земельної ділянки площею 0,3973 га за адресою: м. Херсон, ІV-й мікрорайон, вул. 49 Гвардійської дивізії, в районі будинку № 2; під будівництво 3-х під'їзного 10-ти поверхового житлового будинку, укладеного 27 березня 2008 року між Херсонською міською радою і Службою зовнішньої розвідки України, та зобов'язання здійснити державну реєстрацію цього договору,

за позовом 3-ї особи із самостійними вимогами про визнання незаконною відмови Херсонської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» у державній реєстрації договору оренди земельної ділянки площею 0,0865 га за адресою: м. Херсон, вул. Комунарів; під будівництво кафе, укладеного 20 березня 2008 року між Херсонською міською радою і ТОВ «Фаст-Фуд», та зобов'язання здійснити державну реєстрацію цього договору,

ВСТАНОВИВ:

Безпосередньо провадження у даній справі порушено ухвалою від 6 червня та її розгляд призначено на 13 червня поточного року. В подальшому до суду 11 червня подана заява ТОВ «Фаст-Фуд» про залучення його в якості 3-ї особи із самостійними вимогами на предмет спору до відповідача.

За змістом частини 1 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, можуть вступити у справу у будь-який час до закінчення судового розгляду, пред'явивши адміністративний позов для сторін.

Судом дане клопотання задоволено та залучено назване товариство до участі у справі в якості 3-ї особи із самостійними вимогами, оскільки в даному випадку предметом спору є одна й та ж відмова від реєстрації договорів, викладена відповідачем в листі за вих. № 301-07 від 15 травня 2008 року.

Позовні вимоги як позивача, так і 3-ї особи ґрунтуються на безпідставній відмові відповідача від проведення державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок, оскільки, на їх думку, відповідачем помилково трактуються норми Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», відповідно до яких набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовано об'єкти нерухомого майна , які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі. Зокрема, названі заявники вважають, що до набрання чинності Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» процедура передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, не передбачала проведення аукціону, а здійснювалася у відповідності до статті 124 Земельного кодексу України без розроблення проектів відведення, або за проектами відведення у порядку, встановленому статтями 118, 123 ЗК України. До набрання чинності вказаного Закону громадяни та юридичні особи при набутті права оренди на земельну ділянку державної або комунальної власності керувалися положеннями ЗК України і Закону України «Про оренду землі», які діяли на той час, а тому дія законодавчих норм в часі повинна узгоджуватись з частиною 1 статті 58 Конституції України, за якою закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Крім того, позивач вважає, що частиною 2 статті 5 Цивільного кодексу України визначено, що акти цивільного законодавства не мають зворотної сили у часі. Надання зворотної дії у часі нормативного акту може передбачатися шляхом прямої вказівки про це у законі або іншому нормативно-правовому акті. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності (ч. 3 ст. 5 ЦК України).

Відповідачем заперечень на позов не надано, проте до суду ним подано клопотання про розгляд справи без його участі, а тому розгляд проведено без присутності представника відповідача.

Крім викладеного з матеріалів справи слідує, що відповідно до доручення № 44 від 30 січня 2008 року Державним підприємством «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», як юридичною особою, наділено правом представляти його інтереси директора Херсонської філії Фененка Василя Павловича, з правами представляти інтереси в усіх судових установах, з усіма правами, наданими серед іншого відповідачу, а тому спрямування позовних вимог саме до Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в особі Херсонської філії є правомірним.

За первісними позовом.

Поряд із зазначеним судом встановлено, що в 2006 року Служба зовнішньої розвідки України звернулася до Херсонської міської ради із заявою про надання в оренду земельної ділянки площею 0,41 га за адресою: м. Херсон, ІV-й мікрорайон, вул. 49 Гвардійської дивізії, в районі будинку № 2; під будівництво 3-х під'їзного 10-ти поверхового житлового будинку.

У відповідності з рішенням Херсонської міської ради від 28.02.2007 р. № 295 позивачу наданий дозвіл на збір матеріалів погодження місця розташування об'єкту. Дія вказаного рішення продовжена на підставі рішення Херсонської міської ради від 26.04.2007 р. № 395.

Після розроблення матеріалів погодження місцерозтащування об'єкту, у відповідності з рішенням Херсонської міської ради від 04.09.2007 р. № 530 вказані матеріали затверджено і надано позивачу дозвіл на розробку проекту землевідведення.

В подальшому, після розробки проекту землевідведення, рішенням Херсонської міської ради від 04.03.2008 р. № 766 затверджено проект землевідведення щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 0,3973 га за адресою: м. Херсон, ІV-й мікрорайон, вул. 49 Гвардійської дивізії, в районі будинку № 2; під будівництво 3-х під'їзного 10-ти поверхового житлового будинку, у зв'язку з чим на підставі вказаного рішення, 27 березня 2008 року між Херсонською міською радою, як орендодавцем, та Службою зовнішньої розвідки України, як орендарем, укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,3973 га за адресою: м. Херсон, ІV-й мікрорайон, вул. 49 Гвардійської дивізії, в районі будинку № 2; під будівництво 3-х під'їзного 10-ти поверхового житлового будинку.

За позовом 3-ї особи.

В середині 2006 року ТОВ «Фаст-Фуд» звернулося до Херсонської міської ради із заявою про надання в оренду земельної ділянки площею 0,0865 га за адресою: м. Херсон, вул. Комунарів; під будівництво кафе.

У відповідності з рішенням Херсонської міської ради від 30.05.2007 р. № 440 позивачу наданий дозвіл на збір матеріалів погодження місця розташування об'єкту.

Після розроблення матеріалів погодження місцерозтащування об'єкту, у відповідності з рішенням Херсонської міської ради від 05.10.2007 р. № 590 вказані матеріали затверджено і надано позивачу дозвіл на розробку проекту землевідведення.

В подальшому, після розробки проекту землевідведення, рішенням Херсонської міської ради від 31.01.2008 р. № 728 затверджено проект землевідведення щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 0,0865 га за адресою: м. Херсон, вул.. Комунарів; під будівництво кафе, у зв'язку з чим на підставі вказаного рішення, 20 березня 2008 року між Херсонською міською радою, як орендодавцем, та ТОВ «Фаст-Фуд», як орендарем, укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,0865 га за адресою: м. Херсон, вул. Комунарів; під будівництво кафе.

Безпосередній порядок передачі в оренду земельних ділянок юридичним особам здійснюється за положеннями статей 124 та 123 ЗК України.

Зокрема, за статтею 124, в редакції станом на час подачі позивачем заяви про відведення земельної ділянки, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельної ділянки із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Так, відповідно до частини 3 статті 123 ЗК України юридична особа, зацікавлена в одержані земельної ділянки, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування. В свою чергу, відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

Отже, надання земельної ділянки позивачу та 3-й особі в оренду під забудову узгоджується з приписами названих вище положень.

Поряд з цим, відповідно зі статті 126 ЗК України і статті 20 Закону України «Про оренду землі» укладений договір оренди підлягає державній реєстрації у порядку, передбаченому діючим законодавством України. При цьому державну реєстрацію договорів оренди землі здійснює Херсонська регіональна філія Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», у зв'язку з чим позивач та з-я особа в травні 2008 року звернулися до відповідача із заявою щодо державної реєстрації названих вище договорів оренди земельних ділянок.

Проте, відповідач, листом за вих. № 301-07 від 15 травня 2008 року повідомив Херсонську міську раду про відмову в державній реєстрації зазначених договорів оренди землі, посилаючись на той факт, що земельні ділянки для позивача та 3-ї особи надані поза аукціоном, що є порушенням положень Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким внесені зміни до статті 124 ЗК України і статті 16 Закону України «Про оренду землі», відповідно до яких набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовано об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

Дійсно, за статтею 124 ЗК України в редакції Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. № 107-VI передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі. Не допускається проведення аукціонів щодо ділянок, які (або будівлі на яких) орендують бюджетні установи, музеї, підприємства і громадські організації у сферах культури і мистецтв (у тому числі національні творчі спілки та їх члени (під творчі майстерні).

Разом з тим, ці положення необхідно розповсюджувати на майбутню процедуру передачі землі в оренду виходячи з наступних правових позицій.

Так, згідно з частини 1 статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Крім того, частина 2 статті 5 ЦК України передбачає, що акти цивільного законодавства не мають зворотної сили у часі. Надання зворотної дії у часі нормативного акту може передбачатися шляхом прямої вказівки про це у законі або іншому нормативно-правовому акті. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності. (ч. 3 ст. 5 ЦК України).

Проте надання зворотної сили у часі Земельному Кодексу України, Законам України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і «Про оренду землі» не передбачено Законодавством України.

Крім того, пунктом 6 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1 - 4, 6 - 22, 24 - 100 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) від 22 травня 2008 року у справі № 1-28/2008 встановлено, що воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.

Безпосередньо названим Рішенням зміни, внесені підпунктом 5 пункту 2 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

З наведеного вище вбачається, що позивачем та 3-ю особою до набрання чинності Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» здійснено усі передбачені ЗК України і Законом України «Про оренду землі» дії щодо отримання в оренду земельних ділянок, а тому Відповідач неправомірно відмовив в реєстрації договорів оренди.

Окрім того, діюче законодавство України не надає повноважень відповідачу у відмові в реєстрації договору оренди земельної ділянки .

За таких обставини позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

На підставі зазначених правових норм і керуючись статтями 158-163, пунктом 3 Прикінцевих та Перехідних положень КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги за первісним позовом задовольнити.

2. Визнати незаконною відмову Херсонської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» у державній реєстрації договору оренди земельної ділянки площею 0,3973 га за адресою: м. Херсон, ІV-й мікрорайон, вул. 49 Гвардійської дивізії, в районі будинку № 2; під будівництво 3-х під'їзного 10-ти поверхового житлового будинку, укладеного 27 березня 2008 року між Херсонською міською радою, як орендодавцем, і Службою зовнішньої розвідки України, як орендарем.

3. Зобов'язати державне підприємство «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в особі Херсонської філії здійснити державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки площею 0,3973 га за адресою: м. Херсон, ІV-й мікрорайон, вул. 49 Гвардійської дивізії, в районі будинку № 2; під будівництво 3-х під'їзного 10-ти поверхового житлового будинку, укладеного 27 березня 2008 року між Херсонською міською радою і Службою зовнішньої розвідки України.

4. Позовні вимоги 3-ї особи задовольнити.

5. Визнати незаконною відмову Херсонської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» у державній реєстрації договору оренди земельної ділянки площею 0,0865 га за адресою: м. Херсон, вул. Комунарів; під будівництво кафе, укладеного 20 березня 2008 року між Херсонською міською радою, як орендодавцем, і ТОВ «Фаст-Фуд», як орендарем.

6. Зобов'язати державне підприємство «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в особі Херсонської філії здійснити державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки площею 0,0865 га за адресою: м. Херсон, вул. Комунарів; під будівництво кафе, укладеного 20 березня 2008 року між Херсонською міською радою і ТОВ «Фаст-Фуд».

7. Роз'яснити сторонам, що дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не буде подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Дата підпису постанови -13 червня 2008 року.

Суддя М.К. Закурін