83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
іменем України
23.06.08 р. Справа № 41/81пн
Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.
при секретарі судового засідання Говор О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Краматорського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Слов'янської районної ради, м. Слов'янськ
до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю «Мегаполіс ЛТД», м. Київ
до відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю «Земкадастр», с. Хрестище
третя особа: Управління з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області, м. Донецьк
про зобов'язання оформити у встановленому порядку проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на землях Райгородської селищної ради Слов'янського району та отримати правовстановлюючі документи на її використання
При участі представників:
від позивача: не з'явились
від відповідача 1: Павенко Г.С. - за довіреністю б/н від 13.06.2008р.
від відповідача 2: Яковлева С.В. - директор
від третьої особи: не з'явились
в засіданні брали участь: помічник прокурора Сібільов Ю.В. - посвідчення 2084
Краматорський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Слов'янської районної ради звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мегаполіс ЛТД» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Земкадастр» про зобов'язання оформити у встановленому порядку проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на землях Райгородської селищної ради Слов'янського району та отримати правовстановлюючі документи на її використання, за участю третьої особи, Управління з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області, м. Донецьк
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилався на те, що в ході перевірки встановлено, що відповідачем на території Райгородської селищної ради здійснюється використання земельної ділянки площею 7,94 га під розміщення виробничої дільниці підприємства у відсутності правовстановлюючих документів на її використання, що є порушенням вимог ст. 125 Земельного кодексу України.
Прокурор стверджує, що використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів завдає шкоду Слов'янській районній раді у вигляді ненадходження до місцевого бюджету плати за користування земельною ділянкою.
Позивачем надіслано до суду клопотанням про розгляд справи без участі представника позивача.
Відповідач-1, Товариство з обмеженою відповідальністю «Мегаполіс ЛТД», згідно з відзивом на позовну заяву, проти позовних вимог не заперечив.
Відповідач-2, Товариство з обмеженою відповідальністю «Земкадастр», надав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідачем-2 повідомлено, що ним за договором № 10 від 12.05.2006 року виконано комплекс робіт з розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідачу-1, 12.10.2006 року проектну документацію було прийнято до Донецького обласного головного управління земельних ресурсів, 30.10.2006 року після перевірки проект було повернуто на усунення зауважень, серед яких було зауваження щодо погодження проекту землеустрою районної та обласною радами.
Відповідачем-2 пояснено, що проект землеустрою було погоджено рішенням Слов'янської районної ради № 5/5-93 від 22.11.2006 року та направлено для погодження до обласної ради, після усунення низки зауважень членів погоджувальної комісії в листопаді 2006 року проект було прийнято, але до теперішнього часу знаходиться в погоджувальній комісії облради.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
31.01.2008 року державним інспектором, заступником начальника Управління з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області проведено перевірку відповідача-1 відповідно до вимог статей 6, 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» з питання дотримання вимог земельного законодавства, результати якої викладені в акті перевірки від 31.01.2008 року.
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, що на час перевірки 31.01.2008 року відповідачем-1 використовується земельна ділянка загальною площею 7,9481га земель промисловості, розташована на території Райгородської селищної ради Слов'янського району для розташування та функціонування соляних свердловин №№ 18, 21, 22, 23, 24, трубопроводів та під'їзних шляхів до них. Вищеназвані свердловини належать товариству на підставі договору купівлі-продажу промислового обладнання від 27.08.2004 та договору купівлі-продажу № 364 від 25.07.2005 року. Правовстановлюючі документи на земельну ділянку відсутні, чим порушено вимоги ст. 125 Земельного кодексу України.
Управлінням з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області 31.01.2008 року директору Слов'янської філії відповідача-1 на підставі висновків перевірки дотримання вимог земельного законодавства видано припис № 011536, яким приписано усунути порушення вимог земельного законодавства.
12.05.2008 року здійснено повторну перевірку відповідача-1 з питання дотримання вимог земельного законодавства, якою встановлено, що порушення, встановлені перевіркою, проведеною 31.01.2008 року, не усунуто. За результатами перевірки Слов'янським міжрайонним відділом Управління з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області директору Слов'янської філії відповідача-1 12.05.2008 року видано припис № 017404, яким приписано усунути порушення земельного законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, 12.05.2006 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Мегаполіс ЛТД» (замовником) та ТОВ «Земкадастр» (виконавцем) було укладено договір про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, згідно з п. 1.1. якого виконавець зобов'язався виконати з дотриманням вимог законодавства проектно-вишукувальні роботи з розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а замовник - прийняти та оплатити виконані роботи.
Згідно з висновком від 12.10.2006 року № 3971 державної експертизи землевпорядної документації, а саме, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідачу-1 для обслуговування та експлуатації Райгородської ділянки розсолпромислу із земель промисловості (запасу) на території Райгородської селищної ради Слов'янського району Донецької області, землевпорядна документація не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам та повертається на доопрацювання.
Як пояснено відповідачем-2, з метою усунення зауважень та пропозицій до землевпорядної документації, викладених у висновку державної експертизи землевпорядної документації від 12.10.2006 року № 3971, проект землеустрою був направлений для погодження до обласної ради, але до теперішнього часу знаходиться в погоджувальній комісії облради.
Таким чином, відповідачем-1 до цього часу не оформлено у встановленому порядку проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 7,94 га, розташованої на землях Райгородської селищної ради Слов'янського району, не оформлено правовстановлюючих документів, які б посвідчували право власності або право постійного користування спірною земельною ділянкою, договір оренди земельної ділянки не укладений.
Прокурор вимагає зобов'язати відповідача оформити у встановленому порядку проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та отримати правовстановлюючі документи на її використання.
Підстави набуття права на землю передбачені статтею 116 Земельного кодексу України. У цій статті врегульовані відносини щодо набуття громадянами та юридичними особами права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності. Підставою набуття права на землю у таких випадках є рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах установлених цим Кодексом повноважень.
На підставі рішень сільських, селищних, міських рад, а в окремих випадках -районних і обласних рад, земельні ділянки передаються у власність громадян і юридичних осіб із земель комунальної власності шляхом відведення їх в натурі (на місцевості) та оформлення відповідних правовстановлюючих документів.
Пунктами 1, 2 статті 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Згідно статті 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Лише така реєстрація надає документам легітимності. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Стаття 126 Земельного кодексу України встановлює, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 16 цього закону, особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 7,94 га, розташованої на землях Райгородської селищної ради Слов'янського району та документи, що посвідчують право власності або право постійного користування земельною ділянкою, відповідачем-1 не оформлені, державну реєстрацію зазначеної земельної ділянки не виконано, договір оренди спірної земельної ділянки до цього часу не укладений, що є порушенням приписів чинного законодавства.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 116, 124, 125, 126 Земельного кодексу України, ст.ст. 14, 16 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
Позовні вимоги Краматорського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Слов'янської районної ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мегаполіс ЛТД» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Земкадастр» про зобов'язання оформити у встановленому порядку проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 7,94 га, розташованої на землях Райгородської селищної ради Слов'янського району та отримати правовстановлюючі документи на її використання - задовольнити.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Мегаполіс ЛТД» (02002, м. Київ, вул. Степана Сагайдака, 101, ЄДРПОУ 32710955) та Товариство з обмеженою відповідальністю «Земкадастр» (84138, Слов'янський район, с. Хрестище, вул. Радянська, 3) оформити у встановленому порядку проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 7,94 га, розташованої на землях Райгородської селищної ради Слов'янського району та отримати правовстановлюючі документи на її використання.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Мегаполіс ЛТД» (02002, м. Київ, вул. Степана Сагайдака, 101, ЄДРПОУ 32710955) на користь Державного бюджету України державне мито в розмірі 85 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Мегаполіс ЛТД» (02002, м. Київ, вул. Степана Сагайдака, 101, ЄДРПОУ 32710955) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 118 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя