Постанова від 03.07.2009 по справі 2а-158/09

Справа № 2а -158/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2009 року м. Полтава

Октябрський районний суд м.Полтави в складі: Головуючого судді - Сороки К.М. при секретарі - Кучарській Т.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві Ради, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, про поновлення пропущеного строку для звернення до суду, про визнання дій неправомірними, стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку -,

ВСТАНОВИВ:

03 лютого 2009 року ОСОБА_1(надалі - позивач) звернулася до Октябрського районного суду м.Полтави з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві Ради та центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області (надалі - відповідачі) про поновлення пропущеного строку для звернення до суду, визнання неправомірними дій щодо невиплати допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, стягнення різниці недоплаченої державної допомоги по догляду за дітьми за 2007 -2008 рік в сумі 6294 грн..

В обґрунтування позовних вимог зазначала, що рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року були визнані такими, що не відповідають Конституції України та є неконституційними окремі положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», та рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року, якими була зупинена дія положень статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», на підставі яких їй повинна була бути нарахована допомога по догляду за дитиною до досягнення ними трирічного віку. Разом з тим, відповідачі в порушення вимог Конституції України, не здійснили нарахування та виплату зазначеної допомоги у встановленому законом розмірі.

Ухвалою Октябрського районного суду до участі у справі було залучено в якості відповідача Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Полтавській області.

Позивач в судове засідання не з'явилася, направила суду письмову заяву, якою позовні вимоги підтримала та просила справу розглядати у її відсутності.

Відповідачі в судове засідання не забезпечили явку уповноважених представників, хоча в матеріалах справи наявні докази, що вони були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи.

Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка є рідною бабусею ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 від 05 січня 2007 року.(а.с.6).

У відповідності до рішення управління соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві Ради №6897 від 06.11.2007 року позивачці ОСОБА_1 призначена допомога по догляду за дитиною (внучкою) до досягнення нею трирічного віку (а.с. 16).

Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим законом та іншими законами України.

Згідно п.3 ч. 1 ст. З Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" -одним із видів державної допомоги сім'ям з дітьми є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» ОСОБА_1 має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років (в редакції Закону України від 21.11.92 № 2811 -XII).

Пунктом 14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" зупинено на 2007 рік дію частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Згідно з абзацами 1, 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Однак, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими що не відповідають Конституції України (неконституційними), зокрема, положення ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік».

Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Пунктом 5 зазначеного Рішення Конституційного Суду України визначено, що рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Рішенням Конституційного суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року також визнано неконституційним положення про призупинення дії ч.1 ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».

Оскільки, відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, при нарахуванні допомоги з 09 липня 2007 року органи соціального захисту населення повинні були керуватися ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у редакції Закону України від 21.11.92 № 2811-XII, якою допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку було визначено у розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної Ради від 18.05.2009 року ОСОБА_1 державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період з 01.11.2007 року по 31.12.2008 року виплачена у наступних розмірах за листопад 2007 року -107, 73 грн. за грудень 2007 року-110.88 грн. а з 1.01.2008 року по січень 2009 року включно по 130 грн. в місяць а всього в сумі 1908.61 грн.

Таким чином, допомогу по догляду за дітьми у 2007-2008 році ОСОБА_1 було призначено у розмірі, меншому, ніж встановлено Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Відсутність кошторисних призначень для реалізації ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не можуть бути підставою для невиконання вимог зазначеного Закону.

Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував в своїх рішеннях, що держава не може посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання нею взятих на себе зобов'язань, а також звертав увагу на принцип відповідальності держави, який полягає у тому, що держава на може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.

Таким чином, суд приходить до висновку про правомірність вимог позивача щодо отримання допомоги по догляду за дитиною.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Згідно з п. 4.2, 4.6. Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 25.04.2006 р. № 147, Центр перевіряє правильність визначення органами праці та соціального захисту населення права на призначення соціальної допомоги, інших видів грошових виплат, забезпечує у тижневий термін оформлення виплатних документів та їх відправку на виплату відповідно до узгоджених графіків; проводить перерахунки розмірів грошової допомоги та вживає заходів попередження і погашення сум переплат і недоплат соціальної допомоги та інших грошових виплат.

Таким чином, суд вважає належними відповідачами щодо вимог про нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві Ради та Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві Ради здійснити перерахунок та нарахувати ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену ч. 1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 1.11.2007 року по 31 грудня 2008 року, а Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області - провести відповідні виплати.

Із змісту позовної заяви та заперечень відповідача вбачається, що в даному спорі фактично оскаржується бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві Ради щодо не нарахування ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту прав та інтересів позивача суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та, задовольняючи позов в цій частині, визнати бездіяльність даного управління щодо не нарахування ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 1 листопада 2007 року по 31 грудня 2008 року - протиправною.

Доводи відповідача щодо пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду за захистом своїх порушених прав є безпідставними, оскільки порушення прав позивача тривало з 1 листопада 2007 року по 31.12.2008 року і припинилося лише з 01.01.2009 року після внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім ям з дітьми», то, зважаючи на це, строк звернення до адміністративного суду позивачем не пропущено.

Позовні вимоги ОСОБА_1 щодо стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними 3 років у визначеній позивачем грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування допомоги, покладену законодавством на відповідний орган.

На підставі викладеного, керуючись ст. 64, ч.5 ст.152 Конституції України, ст.ст. 1, 3. 5 ч.1 ст. 15, 1 «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, та №10-рп/2008 від 22.05.2008 року ст.ст. 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві Ради, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, про визнання дій неправомірними, стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві Ради в частині не нарахування ОСОБА_1 допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, передбачену ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 11 листопада 2007 року по 31 грудня 2008 року - протиправною.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві Ради здійснити перерахунок та нарахувати

ОСОБА_1 допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, передбачену ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 11 листопада 2007 року по 31 грудня 2008 року.

Зобов'язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області провести відповідні виплати.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.

На постанову може бути подано заяву про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови.

Апеляційна скарга може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Октябрський районний суд м.Полтави протягом 20 днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду.