Постанова від 03.07.2009 по справі 2а-142/09

Справа № 2а -142/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2009 року м. Полтава

Октябрський районний суд м.Полтави в складі: Головуючого судді - Сороки К.М. при секретарі - Кучарській Т.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Октябрської районної в м.Полтаві Ради, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до трьох років, -

ВСТАНОВИВ:

28 січня 2009 року ОСОБА_1 (надалі - позивачка) звернулася до Октябрського районного суду м.Полтави з позовною заявою до управління праці та соціального захисту населення Октябрської районної в м.Полтаві Ради та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області (надалі - відповідачі) про поновлення пропущеного строку для звернення до суду, визнання неправомірними дій відповідача по нарахуванню державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, стягнення недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною за період з 1 лютого 2007 року по 31 грудня 2008 року в сумі 8560 грн. зобов'язання відповідача нараховувати щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною відповідно до ч. 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

В обґрунтування позовних вимог зазначала, що рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року були визнані такими, що не відповідають Конституції України та є неконституційними окремі положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», та рішення Конституційного суду №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, якими була зупинена дія положень статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», та визнано неконституційним положення про призупинення дії ч. 1 ст. 15 вищевказаного Закону, на підставі яких їй повинна була бути нарахована допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Разом з тим, відповідачі в порушення вимог Конституції України, не здійснили нарахування та виплату зазначеної допомоги у встановленому законом розмірі.

Позивачка в суд надала заяву в якій підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити.

Відповідачі в судове засідання не забезпечили явку уповноважених представників, хоч вони були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи.

Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття, розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка має дитину - сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії 1-КЕ №НОМЕР_1 від 27.12..2006 року(а.с.7).

Позивачка є застрахованою (працюючою) особою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та відповідно мала право на призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно довідки управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві Ради від 18.05.2009 року № 62 за період з лютого 2007 року (з моменту призначення) по 1 травня 2009 року включно позивачці виплачено 8378, 15 грн. допомоги по догляду за дитиною до трьох років.

Допомога по догляду за дитиною призначена на підставі розпорядження управління праці №493591 від 01.03.2007 року з дня звернення заявниці - 12.02.2007 року.

Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 р. зупинена дія статті 43 на 2007 рік, передбачене пунктом 7 статті 71 Закону України від 19.12.2006 p. N 489-V, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, також було визнано неконституційним положення ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік».

Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Рішенням Конституційного Суду України визначено, що рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Оскільки, відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, при нарахуванні допомоги з органи соціального захисту населення повинні були керуватися з 09.07.2007 року ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Згідно з п. 4.2, 4.6. Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 25.04.2006 р. № 147, Центр перевіряє правильність визначення органами праці та соціального захисту населення права на призначення соціальної допомоги, інших видів грошових виплат, забезпечує у тижневий термін оформлення виплатних документів та їх відправку на виплату відповідно до узгоджених графіків; проводить перерахунки розмірів грошової допомоги та вживає заходів попередження і погашення сум переплат і недоплат соціальної допомоги та інших грошових виплат.

Таким чином, суд вважає належними відповідачами щодо вимог про нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві Ради та Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги, підлягають частковому задоволенню, а саме про необхідність зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві Ради здійснити перерахунок та нарахувати ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму за період з 12 лютого 2007 року по 31 грудня 2008 року, а Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області - провести відповідні виплати. А застосуванню підлягають саме вимоги Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а не норми Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо визначення розміру належної допомоги, як того просить позивачка.

Доводи відповідачів в письмових запереченнях про відсутність кошторисних призначень для реалізації вищевказаних норм Закону не можуть бути підставою для невиконання вимог зазначеного Закону.

Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував в своїх рішеннях, що держава не може посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання нею взятих на себе зобов'язань, а також звертав увагу на принцип відповідальності держави, який полягає у тому, що держава на можу посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.

Із змісту позовної заяви та заперечень відповідача вбачається, що в даному спорі фактично оскаржується бездіяльність органу праці та соціального захисту населення щодо не нарахування ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку в розмірі, встановленому спеціальним Законом.

Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту прав та інтересів позивача суд вважає необхідним, визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавого комітету Октябрської районної в м.Полтаві Ради щодо не нарахування ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму за період зі2 лютого 2007 року по 31 грудня 2008 року- протиправною.

Вимоги позивачки в частині поновлення пропущеного строку підлягають задоволенню, оскільки порушення прав позивача тривало з 12.02.2007 по 31.12.2008 року і припинилося після внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», то, зважаючи на це, строк звернення до суду позивачкою не пропущено.

Позовні вимоги ОСОБА_1. щодо стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років у визначеній позивачкою грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування допомоги, покладену законодавством на відповідний орган.

Позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача нараховувати щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною відповідно до ч. 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» також не підлягають задоволенню, оскільки судове рішення повинно бути наслідком чинного правового регулювання та спрямовано на відновлення порушених прав, свобод та інтересів. Виходячи із змісту законодавства воно не може в майбутньому регулювати суспільні відносини.

Згідно вимог ч.3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. 64, ч.5 ст.152 Конституції України, ст.ст. 1, 3, 5 «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст.ст. 7, 8, 9, 10, 11, 71, ч.3 ст.94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві Ради, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до трьох років задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві Ради в частині не нарахування ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом за період з 12 лютого 2007 року по 31 грудня 2008 року- протиправною.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві Ради здійснити перерахунок та нарахувати ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого Законом України « Про державний бюджет України на 2007рік» за період з 12 лютого 2007 року по 31 грудня 2008 року з урахуванням проведених виплат.

Зобов'язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області провести відповідні виплати.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.

На постанову може бути подано заяву про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення.

Апеляційна скарга може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Октябрський районний суд м.Полтави протягом 20 днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду.