Постанова від 09.08.2011 по справі 5020-3/226

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

09 серпня 2011 року Справа № 5020-3/226

Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Заплава Л.М.,

суддів Антонової І.В.,

Маслової З.Д.,

за участю представників сторін:

представник позивача, ОСОБА_1, довіреність № б/н від 04.07.11, товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Гевс ЛТД";

представник позивача, Лісник Володимир Григорович (повноваження перевірені), наказ № 84 від 23.04.09, директор, товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Гевс ЛТД";

представник відповідача, не з'явився, Фонд комунального майна Севастопольської міської ради;

представник третьої особи, не з'явився, Севастопольська міська рада;

розглянувши апеляційну скаргу Фонду комунального майна Севастопольської міської ради на рішення господарського суду міста Севастополя (суддя Головко В.О.) від 28 березня 2011 року у справі № 5020-3/226

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Гевс ЛТД" (вул. Леніна, 18, місто Севастополь, 99011)

до Фонду комунального майна Севастопольської міської ради (вул. Луначарського, 5, місто Севастополь, 99011)

третя особа: Севастопольська міська рада (вул. Леніна, 3, місто Севастополь, 99011)

про спонукання виконати певні дії

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю „Виробничо-комерційна фірма „Гевс ЛТД" звернулося до господарського суду міста Севастополя з позовом до Фонду комунального майна Севастопольської міської ради про зобов'язання відповідача підготувати проект рішення Севастопольської міської Ради про включення нежитлового приміщення загальною площею 400,9 м2, розташованого за адресою: м. Севастополь, вул. Леніна, 18, до переліку об'єктів, що підлягають приватизації позивачем способом викупу, і передати цей проект на розгляд Севастопольській міській Раді протягом 10 днів з дня набрання рішенням суду законної сили; зобов'язання відповідача здійснити приватизацію зазначеного приміщення та укласти із позивачем договір купівлі-продажу цього об'єкта, мотивуючи позов тим, що позивач у встановленому законом порядку придбав цілісний майновий комплекс Державного комунального підприємства „Магазин № 54", а тому, відповідно до пункту 5 Указу Президента України від 30.12.1994 № 827/94 „Про заходи щодо прискорення процесу малої приватизації в Україні", має право на викуп приміщення, в якому розташований об'єкт приватизації.

Рішенням господарського суду міста Севастополя від 28 березня 2011 року (суддя Головко В.О.) позов задоволено, Фонд комунального майна Севастопольської міської ради зобов'язано:

- підготувати проект рішення Севастопольської міської ради про включення нежитлового приміщення загальною площею 400,9 кв.м, розташованого за адресою: вул. Леніна, 18, місто Севастополь, та яке входить до складу об'єкта групи А цілісного майнового комплексу державного комунального підприємства "Магазин № 54", приватизованого 1996 року шляхом продажу за конкурсом, до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу товариством з обмеженою відповідальністю "Виробничо - комерційна фірма "Гевс ЛТД" і передати цей проект на розгляд Севастопольської міської ради протягом 10-ти днів з моменту набрання рішенням суду законної сили;

- здійснити приватизацію вказаного нежитлового приміщення;

- укласти з товариством з обмеженою відповідальністю "Виробничо - комерційна фірма "Гевс ЛТД" договір купівлі - продажу (викупу) вказаного майна у редакції позивача.

Не погодившись з рішенням господарського суду першої інстанції, Фонд комунального майна Севастопольської міської ради звернувся до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду міста Севастополя від 28 березня 2011 року скасувати, прийняти нове рішення, яким у позові відмовити.

Доводи апеляційної скарги мотивовані порушенням судом при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права.

Розпорядженням в.о. заступника голови судової палати Севастопольського апеляційного господарського суду від 08.08.2011 у зв'язку з відпусткою судді Котлярової О.Л. здійснено її заміну на суддю Заплава Л.М. Головуючого по справі призначено суддю Заплава Л.М.

У судове засідання 09.08.2011 представники позивача та третьої особи не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про що свідчить штемпель з відміткою про відправлення ухвали сторонам про призначення розгляду справи на 09.08.2011.

Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.

Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.

Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Зазначена правова позиція висловлена у постанові Вищого господарського суду України від 03.06.2009 № 2-7/10608-2008.

Оскільки явка учасників процесу обов'язковою не визнавалась, а матеріали справи достатньо характеризують спірні правовідносини, підстави для відкладення розгляду справи відсутні.

З врахуванням вищенаведеного судова колегія визнала за можливе розглянути справу у відсутність нез'явившихся сторін.

На підставі статті 101 Господарського процесуального кодексу України, повторно розглянувши справу, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення, проаналізувавши застосування судом норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Рішенням Севастопольської міської ради № 112 від 26.04.1995 “Про хід виконання рішення міської Ради № 50 від 25.10.1994 “Про хід приватизації загальнодержавної та комунальної власності в місті та невідкладних заходах по удосконаленню її механізму відповідно до діючого законодавства” було затверджено Перелік об'єктів комунальної власності, що підлягають приватизації в 1995 році згідно Додатку № 1, який наданий Виконавчим комітетом міської ради.

В пункті 72 Додатку № 1 до вказаного рішення зазначений об'єкт приватизації - ДКП „Магазин №54” по вул. Леніна, 18.

У вищевказаному рішенні зазначено, що для державних комунальних підприємств спосіб приватизації визначений згідно з Додатком № 2.

У Додатку № 2 „Перелік державних комунальних підприємств, що підлягають приватизації в 1995 році згідно Указу Президента № 827/94 від 30.12.1994, шляхом продажу на аукціоні і за конкурсом” в пункті 24, в графі „назва об'єкту приватизації” зазначено - ДКП „Магазин №54”.

Пунктом 7 вищевказаного рішення заборонено приватизацію нежитлових приміщень, які займають об'єкти малої приватизації, розташованих в адміністративних будівлях і житлових будинках-пам'ятках архітектури, які перебувають під охороною держави (відповідно до п. 6 Указу Президента України „Про заходи щодо прискорення процесу малої приватизації в Україні” №827 від 30.12.1994) згідно з Додатком № 6.

До Додатку № 6 „Переліку об'єктів архітектури, що відносяться до комунальної власності, приватизація нежитлових приміщень в яких заборонена” входить житловий будинок по вул. Леніна, 18, в якому розташований об'єкт приватизації - ДКП „Магазин №54”.

25.05.1995 Регіональним відділенням Фонду державного майна України по м.Севастополю прийнятий наказ № 375 про проведення конкурсу по продажу ДКП „Магазин №54”.

На виконання вищезазначеного наказу було проведено конкурс, переможцем якого стало товариство з обмеженою відповідальністю „Виробничо-комерційна фірма „Гевс ЛТД".

Відповідно до Закону України „Про тимчасову заборону приватизації пам'яток культурної спадщини” від 01.02.2005 № 2391-ІV, заборонено приватизацію пам'яток культурної спадщини до затвердження Верховною Радою України переліку пам'яток культурної спадщини, які не підлягають приватизації.

Через прийняття Закону України „Про перелік пам'яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації"" від 23.09.2008 № 574-ІУ, Закон України „Про тимчасову заборону приватизації пам'яток культурної спадщини" втратив чинність з 17.10.2008.

06.08.1996 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Севастополю (продавець) та товариством з обмеженою відповідальністю „Виробничо-комерційна фірма „Гевс ЛТД" (покупець) укладений договір № 245/40 к купівлі-продажу державного майна цілісного майнового комплексу ДКП „Магазин № 54", розташованого за адресою: м. Севастополь, вул. Леніна, 18, який був посвідчений приватним нотаріусом Севастопольського міського нотаріального округу ОСОБА_2 (реєстровий №4369 від 22.08.1996) та зареєстрований у Севастопольській міській державній адміністрації за № 126/96-увід 17.09.1996.

За умовами зазначеного договору № 245/40 к від 06.08.1996 право власності на майно, яке є об'єктом приватизації, переходить до покупця з моменту підписання підсумкового протоколу засідання конкурсної комісії. Спірний об'єкт проданий за вказаним договором за 2 436 000 000,00 крб.

03.08.2006 ТОВ „ВКФ „Гевс ЛТД" звернулося до Фонду комунального майна Севастопольської міської ради з заявою про включення нежитлового приміщення, розташованого за адресою: м. Севастополь, вул. Леніна, 18 до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу, однак, листом від 14.08.2006 Фонд комунального майна Севастопольської міської ради повідомив позивача про те, що будинок по вул. Леніна, 18 у м. Севастополі перебуває на державному обліку як пам'ятка архітектури місцевого значення, а отже питання про включення вбудованого нежитлового приміщення, розташованого у будинку 18 по вул. Леніна в м. Севастополі до переліку об'єктів, що підлягають приватизації буде розглянуто після зняття обмежень, діючих у зв'язку з прийняттям Закону України „Про тимчасову заборону приватизації пам'яток культурної спадщини" від 01.02.2005 №2391-IV.

Оскільки будинок № 18 по вул. Леніна у м. Севастополі не увійшов до переліку об'єктів культурної спадщини, які не підлягають приватизації, позивач листом від 10.11.2009 звернувся до відповідача із заявою про внесення до Севастопольської міської ради відповідного подання щодо включення вбудованого нежитлового приміщення магазину № 54, загальною площею 400,9 м, розташованого в будинку № 18 по вул. Леніна в м. Севастополі, до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу, однак відповідач листом від 16.12.2009 відмовив позивачу в розгляді питання про включення зазначеного приміщення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, посилаючись на наявність прямої заборони Севастопольської міської ради на приватизацію, накладеної рішенням Севастопольської міської ради № 1926 від 15.05.2007 „Про внесення доповнень і змін до рішення міської ради №359 від 11.12.2002 „Про затвердження переліку об'єктів культурної спадщини і об'єктів, соціально значущих для міста (в тому числі нежитлових приміщень, що ними займаються), які належать до комунальної власності, приватизація яких не допускається”.

На підставі зазначених обставин, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Згідно з частиною четвертою статті 3 Закону України „Про приватизацію державного майна" відчуження майна, що є у комунальній власності, регулюється положеннями цього Закону, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування.

За частиною 1 статті 7 Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію) Фонд державного майна України, Верховна рада Автономної Республіки Крим, місцеві ради затверджують за поданням органів приватизації переліки об'єктів, які перебувають відповідно у державній власності, власності Автономної Республіки Крим та комунальній власності та підлягають: продажу на аукціоні, за конкурсом; викупу.

Включення об'єктів приватизації до відповідних переліків здійснюється за ініціативою відповідних органів приватизації чи покупців. Покупці подають до відповідного органу приватизації заяву про включення підприємства до одного з вказаних вище переліків;

Частиною 7 статті 7 Закону України „Про приватизацію державного майна" передбачено, що продаж майна, що є у комунальній власності, здійснюють органи, створювані відповідними місцевими радами. Зазначені органи діють у межах повноважень, визначених відповідними місцевими радами, та є їм підпорядкованими, підзвітними та підконтрольними.

Рішенням Севастопольської міської ради № 339 від 12.11.2002 (зі змінами, внесеними рішенням Севастопольської міської ради №9128 від 26.01.2010) затверджено Положення про Фонд комунального майна Севастопольської міської ради, пунктами 10.26-10.27 якого передбачено, що Фонд комунального майна Севастопольської міської ради організує виконання програми приватизації; є органом приватизації по об'єктах права комунальної власності від імені та за дорученням ради; укладає договори купівлі-продажу, здійснює контроль їх виконання.

Як встановлено господарським судом першої інстанції, позивач на підставі договору купівлі-продажу № 245/40 к від 06.08.1996, укладеного в процесі приватизації, набув право власності на майно цілісного майнового комплексу ДКП „Магазин № 54", яке знаходилося у вбудованому нежитловому приміщенні за адресою: м. Севастополь, вул. Леніна, 18.

Пунктом 5 Указу Президента України „Про заходи щодо прискорення процесу малої приватизації в Україні" від 30.12.1994 № 827/94 передбачено, що приміщення, у яких розташовані приватизовані до набрання чинності цим Указом об'єкти малої приватизації, та приміщення, зазначені у статті 4 цього Указу, викуповуються власником приватизованого об'єкта малої приватизації.

Отже, позивач як власник приватизованого об'єкта малої приватизації -цілісного майнового комплексу ДКП „Магазин № 54" - набув право викупу на приміщення, в якому цей об'єкт розташовувався.

Відповідно до частини третьої статті 2 Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" будівлі (споруди, приміщення) приватизуються разом з розташованими в них об'єктами приватизації, крім випадків відмови покупця від приватизації будівлі (споруди, приміщення), в якій розташований об'єкт, що приватизується шляхом викупу, або якщо на це немає прямої заборони відповідно Фонду державного майна України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи місцевої ради відповідного рівня.

Водночас, згідно зі статтею 6 Указу Президента України „Про заходи щодо прискорення процесу малої приватизації в Україні" приватизація приміщень, у яких розташовані об'єкти малої приватизації, може бути заборонена лише у випадках, коли такі приміщення або їх окремі частини становлять національну, культурну та історичну цінність і перебувають під охороною держави.

Згідно листа № 7/121 від 21.07.2011 відділу Державної служби охорони культурної спадщини Управління культури та туризму, житловий будинок по вул. Леніна у місті Севастополі не входить до "Переліку пам'яток культурної спадщини, які не підлягають приватизації".

Таким чином, оскільки спірне приміщення не включено до Переліку пам'яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації, затвердженого Законом України „Про перелік пам'яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації"", відмова Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради у розгляді питання про включення спірного об'єкта до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, є необгрунтованою.

Посилання Фонду комунального майна Севастопольської міської ради на рішення Севастопольської міської ради № 1926 від 13.05.2007 „Про внесення доповнень і змін до рішення міської ради № 359 от 11.12.2002 „Про затвердження Переліку об'єктів культурної спадщини і об'єктів, соціально значущих для міста (в тому числі нежилих приміщень, що зайняті ними), які належать до комунальної власності, приватизація яких не допускається" як на підставу для відмови у розгляді питання про включення спірного об'єкта до переліку об'єктів, що підлягають приватизації не обґрунтовані, оскільки у частині абзаців другого і третього частини третьої, рішення суперечить положенням статті 6 Указу Президента України „Про заходи щодо прискорення процесу малої приватизації в Україні", а тому не застосовується судом при вирішенні даного спору.

Оскільки судом встановлена відсутність законодавчо визначеної заборони на приватизацію нежитлового приміщення, загальною площею 400,9 м2, розташованого за адресою: м. Севастополь, вул. Леніна, 18, а, отже, - підстав для відмови відповідачем позивачеві у включенні його до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу не має, позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю „Виробничо-комерційна фірма „Гевс ЛТД" щодо зобов'язання Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради підготувати проект рішення Севастопольської міської Ради про включення зазначеного приміщення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації позивачем способом викупу, і передати цей проект на розгляд Севастопольській міській раді; зобов'язання відповідача здійснити приватизацію зазначеного приміщення та укласти із позивачем договір купівлі-продажу цього об'єкта - є обґрунтованими.

Судова колегія погоджується з господарським судом першої інстанції про зміну редакцію пунктів 1.2, 2.1 та 3.1 договору, привівши їх у відповідність із вимогами чинного законодавства.

Судова колегія вважає, що господарський суд першої інстанції правильно встановив обставини та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підстави для скасування судового рішення відсутні.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.

Керуючись статтею 101, пунктом 1 частини першої статті 103, статтями 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Апеляційну скаргу Фонду комунального майна Севастопольської міської ради залишити без задоволення.

2.Рішення господарського суду міста Севастополя від 28 березня 2011 року у справі № 5020-3/226 залишити без змін.

Головуючий суддя Л.М. Заплава

Судді І.В. Антонова

З.Д. Маслова

Розсилка:

1.товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Гевс ЛТД"

(вул. Леніна, 18, місто Севастополь, 99011)

2.Фонд комунального майна Севастопольської міської ради

(вул. Луначарського, 5, місто Севастополь, 99011)

3.Севастопольська міська рада

(вул. Леніна, 3, місто Севастополь,99011)