Постанова від 18.06.2008 по справі 9/2504-А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"18" червня 2008 р. Справа №9/2504-А

за позовом Прокурора Летичівського району в інтересах держави в особі Управління

Пенсійного фонду України в Летичівському районі смт. Летичів

до Сільськогосподарського закритого акціонерного товариства "Летичівський райагробуд"

смт. Летичів

про стягнення 3870,60 грн. штрафних санкцій та пені

Суддя Олійник Ю.П. Секретар судового засідання Морзюк О.А.

Представники сторін:

від позивача - Жиловська В.В.- за дов. від 24.04.08,

від відповідача -Гончак О.М. -за дор. від 13.05.08

У судовому засіданні оголошено вступну і резолютивну частину постанови згідно ст.160 КАС України.

Прокурор в інтересах позивача у позовній заяві просить стягнути з відповідача заборгованість по сплаті штрафних санкцій та пепі за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 3870,60грн. Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, звертається увага на те наявність заборгованості за 2004 рік і на те, що заборгованість погашається в порядку календарної черговості.

Відповідач у відзиві на позов та представник у судовому засіданні проти позову заперечують, посилаючись на те, що ним оскаржені рішення позивача № 435-437 від 29.12.07 до Пенсійного фонду України в порядку адміністративного оскарження, який продовжив строк розгляду скарги. У письмовому поясненні звертається увага і надається розрахунок по сплату внесків по роках, згідно яких прострочка відсутня. При цьому надаються копії платіжних доручень про сплату. Крім того, посилаються на те, що за 2004 рік пройшов строк позовної давності.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

Станом на 01.04.08 у відповідача склалась заборгованість в сумі 2865,74 грн. по сплаті штрафних санкцій та 1004,86 грн. - по сплаті пені згідно прийнятих позивачем рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені №435, 436, 437 від 29.12.07.

Сума заборгованості підтверджується також даними картки особового рахунку платника та складеним позивачем розрахунком суми позову. При цьому з останніх вбачається, що станом на 1.01.04 заборгованість склала 15565,55 грн.

У зв'язку з наявністю заборгованості позивачем подано позов.

На дату розгляду справи заборгованість відповідача не змінилась. Рішенням головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області від 14.03.08 та рішенням Пенсійного фонду України від 29.05.08 скарги відповідача на рішення №435, 436, 437 від 29.12.07 залишені без задоволення , а останні без змін.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.

Згідно ст. 58 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування“ від 09.07.03р. Пенсійний фонд є органом, який провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.

Частиною 1 п.7 ст. 64 Закону визначено, що виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків. При цьому під страховими внесками у відповідності до ст.1 Закону є кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Абзацом 1 статті 14 Закону встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Судом враховується, що згідно п.6 ст. 17 вказаного Закону платник страхових внесків зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до п. 6 ст. 20 даного Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Відповідно до ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Згідно ч. 9 та 14 ст. 106 зазначеного Закону виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції. Зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу. Рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу є виконавчим документом.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач не сплатив в добровільному порядку суму штрафних санкцій та пені , не оскаржив рішення про нарахування штрафу та пені до суду, відповідно останнє є чинним на даний момент , не скасовано рішення також головним управлінням Пенсійного фонду України у Хмельницькій області та Пенсійним фондом України.

При цьому судом враховується, що згідно ч. 5 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Посилання відповідача на перебіг строку позовної давності судом до уваги не приймається, оскільки штрафні санкції і пеня застосовані рішеннями в 2007 році. Крім того, згідно ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Посилання відповідача на норми постанови Кабінету Міністрів України №58 від 10.03.05 не приймаються судом до уваги, оскільки дана постанова стосується врегулювання суперечності, які виникли при прийняті Закону України "Про державний бюджет України на 2005 рік" та Закону України "Про внесення змін та доповнень до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" у зв'язку з неперерозподілом Державним казначейством України частини податків до Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування на випадок безробіття протягом 2004 року - І кварталу 2005 року. В наступному зазначені питання врегульовані Законом України «Про вирішення питання щодо заборгованості суб'єктів підприємницької діяльності, які застосовують особливі умови оподаткування, обліку та звітності у зв'язку з не перерозподілом Державним казначейством України частини податків до Пенсійного Фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування на випадок безробіття протягом 2004р.- першого кварталу 2005р.» Крім того, як вбачається з карток особового рахунку відповідача недоїмка за 2004 рік на даний момент ним погашена.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав. Тому суд вважає, що позивач обґрунтовано просить стягнути з відповідача заборгованість по страхових внесках.

За таких обставин позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними доказами, відповідає чинному законодавству та підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 104, 105, 106, 158-163, 167, 254-255, п.6 Розділу 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, СУД

ПОСТАНОВИВ:

Позов прокурора Летичівського в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі смт. Летичів до Сільськогосподарського закритого акціонерного товариства "Летичівський райагробуд" смт. Летичів про стягнення 3870,60 грн. штрафних санкцій та пені задовольнити.

Стягнути з Сільськогосподарського закритого акціонерного товариства "Летичівський райагробуд" смт. Летичів /вул. 50-річчя Жовтня, 90/1, код 03587365/ на користь Управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі смт. Летичів /вул. Горького, 2/1, код 01563857/ 2865,74 грн. /дві тисячі вісімсот шістдесят п'ять гривень 74 коп./ фінансових санкцій та 1004,86 грн. /одна тисяча чотири гривні 86 коп./ пені.

Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.

Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Ю.П. Олійник